Fantastická zvířata a kde je najít

• Velká Británie Fantastic Beasts and Where to Find Them (více)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Velká Británie / USA, 2016, 133 min

Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů z jeho cest kolem světa. Co se může stát, když se nadaný britský kouzelník vydá do Ameriky a jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku? (Freeman Ent.)

Kingjiri

Pro tvrdý fanouškovský jádro Harryho Pottera nejspíš skvělej biják. Pro ostatní trikově a herecky nabušená fantasy, který ale chybí zajímavější i napínavější příběh. První díl plánový trilogie je totiž předevšim dlouhou představovačkou jednotlivejch postav, který bez většího smyslu lítaj po New Yorku, aby lovili různý "potvory" a jen tak mimochodem řešej "případ" okolo Colina Farella. Eddie Redmayne mě zatim svejma pohledama a roztěkaností alá autista se sociální fobií moc nepřesvědčil. Uvidíme, co přinesou další díly (Johnny Depp může být příslibem lepší podivaný), ale ačkoliv jsem moc nečekal, jsem zatim z tohohle návratu do Potterovskýho univerza spíš rozpačitej. ()

KafuR

Hravá kravinka pro ty, kterým byl Potter málo. Nuda prakticky bez zápletky, snažící se co nejvíce vytěžit z již vytvořeného světa Rowlingové a krásného vizuálu a zapomínající přitom na pořádný scénář. Mnohem zajímavější druhá dějová linie je příliš upozaděna jenom proto, aby si jeden mohl užít ztřeštěného pobíhání po New Yorku s postavami budícími přinejmenším rozpaky a jejichž jednání často svádí k nutkání nakopat protagonisty anebo scénáristy do zádele. Celý film tak působí dojmem nafouknuté bubliny, která doufá jenom v to, že nostalgičtí fanoušci umožní vypustit na světlo světa i další její zbytečné bratříčky. ()

NiaWolf

První část filmu celkem ujde, tedy až na neuvěřitelně nesympatickou Waterston, jejíž postava mi přišla hrozně otravná a blbá. Představovačka se zvířaty byla fajn, hlavní záporák tedy prolítl jen tak meziřečí, takže tomu člověk ani nevěnoval pozornost. Pak bohužel přišla druhá část a s ní i digitální bordel. Digitální triky dnes zvládnou vytvořit téměř cokoliv, ale přesto většinu záporňáků představuje jakási černá tekutina, které se plazí po zdech. WTF? Obraz přelítává z jedné strany na druhou, následuje borcení budov, skřeky a po chvilce už ani člověk neví, co se vlastně děje. To, že je zlo poraženo, mi je tak nějak šumák. Jednak byla záporná postava jasně daná už od začátku a jeho motiv je dost slabý a závěrečný souboj k smíchu. Film měl tedy sice slušně našlápnuto, ale pak se vše rozhodli hodit do koše a divákovi naservírovat digitální i scénáristické klišé, čímž film spadl na průměrné béčko. Škoda. ()

hrudka

Tenhle film je skutečně dlouhý, ačkoli je snad nejkratší z tohohle kouzelnického universa. Necharismatické jako potterovské příběhy. Bezkonfliktní, byť se o charisma a konflikt snaží. Cítím jakousi schizofrenii příběhu, o čem vlastně chce být. Příběhy Harryho Pottera byly přeci jen čitelnější a zajímavější - u nich jsem si mohl projektovat myšlenky zrcadlící svět za druhé světové války (sic!) -, ale u tohohle? Uzavřenost a autonomii kouzelnického světa jsme brali jako samozřejmost, ale když se tady snaží záporná postava Colin Farrell/Johnny Depp o jakési rýpnutí, jestli na tom skrývání není něco špatného a pochybného, nikdo není schopen odpovědět, proč tomu tak je. (Věřím, že pokud by se to stalo u Harryho Pottera, nějaké té fundované odpovědi bych se dočkal.) Průměrné a konzervativní. Na Eddieho Redmaynea začínám být alergický, protože jakoby všechny své role hrál pořád stejně. Má talent? Vypadá to všechno hezky, zároveň to chce být temné, ale soundtrack tomu nenapomáhá. Klidně bych se bez toho obešel. ()

Torgal

Film, ktorý by strašne chcel u diváka vzbudzovať úžas z mágie a úžasných bytostí. Odhliadnuc od toho, že práve kvôli tej očividnej snahe sa mu to (v mojom prípade) nedarí, je to ale po všetkých stránkach vydarený film pre fanúšikov sveta Harryho Pottera. Výprava, hudba, triky aj stávka na neznáme herecké tváre (s autistickým Redmaynom, ktorý ale tiež do role sadol) sú tip-top, no i napriek tomu mal film nechal chladným. 6+/10 PS: Konzistentnosť Rowlingovej sveta tu tiež utrpela ďalších pár direktov - po tunajšej ukážke magického opravovania musí byť rekonštrukcia Rokfortu po bitke s Voldemortom záležitosťou troch mávnutí prútikom. ()

Corbinian

Tak jsme se zase jednou vrátili do tolik milovaného světa Harryho Pottera ve filmové podobě. No, pro začátek, Rowlingová je 100% lepší spisovatelka než scénáristka. Jasně, dočkali jsme se spoustu zajímavých chvilek, kouzel, tvorů, které krásně rozšiřují reálie potterovského světa. To určitě každého fanouška potěší. Hezky to doplňuje audiovizuál, skvěle typická a zároveň originální hudba. Ale základní dějová linka je tak jednoduchá, že prostě nemůže udržet pozornost diváka po 130 minut. Ta stopáž je tak strašně přestřelená, naplněná spoustou nesourodých scénáristických prvků, že v tom mám doteď trochu zmatek a v sobě velkou neochotu podívat se na to znovu. Samozřejmě to skončí tak, jak to končí vždycky. Narozdíl od Harryho Pottera, jsem ale ke konci opravdu začal kontrolovat čas, kolik zbývá do konce, protože se to zajímavé opravdu jenom tváří. Strašně mě na tom taky iritoval výběr herců. Johnny Depp jako Grindelwald mi přijde jako strašná volba. Eddie Redmayne mě tam taky hodně neseděl, a to hlavně kvůli tomu, že jeho herecký styl je naprosto nezaměnitelný a ve všech filmech dost podobný. Prostě jsem nebyl schopný ztotožnit si ho z hlavní postavou. Místa Newta Scamandera jsem celou dobu viděl jen Eddieho Redmaynea, a to, věřte nebo ne, člověka po chvíli hodně otráví. Pro Davida Yatese to bylo tentokrát docela velké sousto, ale i přesto se mu to jakž takž podařilo udržet ve správných mezích. Žádná velká sláva to ale nebyla. S notnou dávkou sentimentality |60%|. ()

Stíba

Chápu, že nejsem cílovka ale tahle rodinná fantasy slátanina mě fakt neoslovila. Redmayneův slaďoučkej xichtík mě nějak iritoval už od prvního záběru (byť nepopírám, že se do týhle šaškárny hodí) a naštvanej kuchyňskej nábytek Kredenc i celý rozuzlení příběhu mi už fakt přišlo jak z Teletubbies. ()

papaguy

Čekal jsem trochu sofistikovanější fantasy. Ale dalo se to skousnout. 3 a 1/2 *. Top Fantastic Beasts: 1. Chmaták ptakopysk; 2. Had - vyplňovač prostoru a 3. Větvička (přezdívky si vymýšlím). Redmayne a Waterston snesitelní, Sudol a Fogler skvělí. ()

Hpatrik

Celkem uspokojující fantasy, skvěle obsazená s příjemnou atmosférou, příběhově však nevýrazné, je tu zbytečně moc postav/zvířat, které jsou tu jen do počtu, hodně mi tu chybí opravdu strhující a snadno rozpoznatelné hudební téma (potažmo celý soundtrack), bez kterého se žádná velká fantasy sága neobejde. Každopádně se na pokračování těším. Lepší tři. ()

Ozzy2 odpad!

To je tak skvělý čaroděj, že Brumbál s Voldemortem jsou proti němu mudlové.Jako kdyby mi bylo deset, tak se podělám radostí,ale můžu říct, že větší shit jsem dlouho neviděl.Nechápu, že se tomu propůjčil Jon Voight.Pro mně zklamání roku. ()

chrispe

Z filmu jsem poměrně rozpačitá. Atmosfericky mě moc nevtáhl a chvílemi nudil. Příběh... já vám fakt nevím, zkrátka se mi to moc nelíbilo. Kouzelníci vesměs nesympatické postavy. No. Jak to zakončit plusem... hmm... moc mě bavil Jacob. ()

helraiser

Nemůžu si pomoc, ale tenhle kouzelnický svět mě neskutečně baví a to se už nejspíš nezmění. Dostal jsem přesně co jsem očekával, vše šlapalo a o zábavu nebylo nouzi. ()

Dimo

Né že bych byl kdovíjaký fanda světa z Rowlingovic malíčku, ale musí se nechat, že se Fantastická zvířata dají zhlídnout celkem bez ujmy. Příběh docela ujde, hlavní Eddie hraje jak po lobotomii, kdežto Dan je s přehledem nejlepší a nejzábavnější postavou, ale sekunduje mu plyšovej ptakopysk, co jde po stříbrňácích jak slepica po flusu. Virtuální klobouk smekám před mega vymazleným a úctyhodně hlubokým 3D. ()

geek.ondra

Ukázkový příklad toho jak se dělá úvod velké série. Představení postav a pomalu se rozjíždějící děj s okouzlujícím vizuálem a nějakou tou elegantní akcí... jo a musím vypíchnout naprosto božího Farrella! 8/10 ()

JamesConnorG

Milý a roztomilý oddech od příběhu Harryho Pottera. Fantastická Zvířata a kde je najít rozhodně mají co nabídnout a bezpochyby je to skvělý start k novému příběhu. Mloka jako postavu naprosto žeru, je sympatický, nevinný a jednoduše dobrák od pohledu. Stejně tak Jacob je tu skvělý, i další postavy. Rozhodně to má nakročeno správným směrem, ale jak už nyní víme, né každému se to může líbit. 80% ()

aR3Zz

Ani pro děti, ani pro dospělé. Místy zábavné a akční, jindy až nudné a trapné. Grindelwaldovy zločiny jsem viděl jako první a líbily se mi více. 50% ()

Fantastická zvířata mají stopku

04.04.2023

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

18.04.2022

Ještě než do kin šel první díl Fantastických zvířat, autorka J. K. Rowling potvrdila, že se počítá celkem s pěti filmy. Tehdy ale ona ani studio Warner Bros. netušili, jak sestupnou tendenci bude… (více)