Fantastická zvířata a kde je najít

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastické zvery a ich výskyt

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2016, 133 min

Naprosto fantastická záležitost. Sedlo mi to maximálně, dokonalé retro. Herci a herečky bez debat dokonalí. Eddie Redmayne mě opět nezklamal stejně jako skladatel James Newton Howard. Navíc má snímek jednu obrovskou výhodu oproti předchozí HP sérii - jde o původní film, tedy žádnou adaptaci knížek.(22.11.2016)

Potterovský kouzelnický svět se vrací zpět do kin s úplně novým příběhem, scénářem a hlavně konceptem. A nutno říci, že vskutku velkolepě! ___ J. K. Rowling, v roli debutové, filmové scénáristky předvedla svůj bravurní pisálkovitý talent. Ovšem nutno říci, že ryze filmový scénář mohla přenechat někomu z filmové branže. Přeci jenom, psát knihu je něco jiného, než psát filmový příběh (scénář). ___ Právě onen scénář byl pro mne největším strašákem těchto Fantastických potvor. Samotný název filmu a později i vlna trailerů mě vedla k neblahé domněnce, že to bude probíhat tak, že: "Čárymáryfuk přivandruje do New Yorku s kufříkem plných magických potvor, které naneštěstí utečou a pomatený Scamander je bude hezky pěkně po americku lovit zpět do kufru." Byl jsem příjemně překvapen, že se to nemotalo právě jenom okolo lovení těchto sympatických zrůdiček. Líbilo se mi poodkrytí temnější strany příběhu a lehké nakousnutí samotného světa Harryho Pottera, zvláště do budoucích dílů. ___ Na druhou stranu by se zde našlo pár, ovšem viditelných nedostatků. Zejména jde o scény, které by mohly být klidně vynechány, zkrátka scény, u kterých se divákovi zdá, jakoby si koupil vstupenku na nějaký parodický film. Takovéto výkřiky do tmy naštěstí přehlušil přenádherný vizuál nejen zvířat, ale celého kouzelnickcého světa a v neposlední řadě také skvělá a emocionální hudba J. N. Howarda. Zvláště při úvodním hudebním intru mi hlavou proběhla neskutečná nostalgie způsobená vzpomínkami na potterovskou sérii. __________ Stručně řečeno: Mouchy to má, ale kdo vyrůstal s příběhem HP, stejně jako já, neměl by být zklamaný. Jde spíše o to, si připustit k tělu, že Fantastická zvířata a kde je najít přichází s úplně novým konceptem kouzelnického světa. Novým příběhem, který rozhodně nepředčí sérii HP, co týče kvality a propletenosti, což by bez urážky mohl očekávat jenom hlupák. A hlavně, jde o úplně nové postavy, se kterými se praví potterholici musí teprve pořádně seznámit. Posléze se Fantastická zvířata mohou zařadit mezi filmové kulty! ___ (Půlnoční premiéra > Cinestar, Hradec Králové)(17.11.2016)

Ja som spokojný. Rovnako ako prequel k Pánovi prsteňov, tak aj prequel k Harry Potterovi sa podaril. Fantastické zvery a ich výskyt bol spočiatku pre mňa celkom záhadný film, od ktorého som moc nevedel čo čakať a o to viac ma to asi bavilo. Aby bolo jasné, bavilo ma to, ale nezaujalo tak ako Potterovky. Niektoré tie kúzla, zvieratá fakt stály za to. Tak isto aj postavy a aj herecké obsadenie (pohoďák Redmayne, sympatická Waterston, či vtipný tučko Fogler) sa podla mňa nadmieru vydarilo. Celý film viac menej dýcha Potterovskou atmosférou, čo je tiež fajn. Na druhú stranu, nie je sa čomu diviť, ostalo to v rukách osvedčenému režisérovi, na ktorého dohliadala Rowlingová ako producent, ale aj ako scenárista. Veľké plus patrí aj hudbe, o ktorú sa postaral James Newton Howard. Na Williamsov motív (ktorí je už teraz nesmrteľný a ktorí môžte počuť hneď v úvode), to určite nemá, ale James cez noty dokáže vyčarovať fajn atmosféru, emócie a pritvrdiť v akcii, keď treba. Čo však ma úplne nezaujalo bol príbeh. Tie zvieratá a akcie boli fajn, ale ako keby sa tam príbeh utláčal do pozadia a potom v závere sa finále rýchlo vybalilo. Každopádne, mám pocit, že pokračovanie môže byt oveľa zaujímavejšie ako už záver naznačil. Koniec koncov kladne pocity prevyšujú nad tými zápornými, takže s odretými ušami dávam aj tu štvrtú. Obľúbený soundtrack: Main Titles - Fantastic Beasts and Where to Find Them, Relieve Him of His Wand - Newt Releases the Thunderbird - Jacob’s Farewell, Newt Says Goodbye to Tina - Jacob’s Bakery, End Titles, End Titles Pt. 2. 80% - 4*(22.11.2016)

Fantastická zvířata nejsou takovým zklamáním, jakým byl Hobit, ale nechávají po sobě podobnou pachuť jako Jacksonův King Kong. David Yates servíruje poměrně málo zábavných kejklí a raději upřednostňuje kouzelnickou politiku (které je na můj vkus zbytečně moc), sociální témata a bezduchou demolici New Yorských ulic digitálním mrakem. Když k tomu přidáme ještě několik hlavních postav, jejichž sympatičnost je velmi sporná, nedovedu si představit další čtyři návštěvy tohoto světa v podobné sestavě.(18.11.2016)

Nečakane sympatický Redmayne v svižnej, zábavnej a štýlovo dobovej fantasy, ktorá strčí do vrecka minimálne tri posledné diely Pottera. Yates prekvapil, hlavne po strašnom Tarzanovi. Howard vo forme, ako už dobrých 10 rokov nie.(27.11.2016)

• - Jméno Mloka Scamandera lze spatřit i na Harryho mapě Bradavic ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004). (pajik)

• - O roli Modesty (Faith Wood-Blagrove), hlavní dívčí postavy filmu, se ucházelo na dvacet tisíc britských školaček. (Revivup)

• - Spoiler: V rukou Gravese (Colin Farrell) se několikrát během filmu objeví přívěšek s motivem viteálů naznačující jeho pravou identitu. (pajik)