Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Sdoom

Dlouho očekávaný netflixovský seriál, ke kterému jsem přistupoval spíš se skepsí po zhlédnutí trailerů. Obavy se zcela nenaplnily, ale že bych Zaklínače zařadil do nějaké fantasy topky, to rozhodně ne. Na vině je především slabý vizuál, některé scény vypadaly opravdu hodně televizně a to je v dnešní době opravdu velké mínus. Tvůrci radši vynechali některé potenciálně zajímavé bitky s monstry, což se ani nedivím po lacině vyhlížející bitce v bažině hned na začátku 1.dílu. Dlouho mi trvalo, než jsem se dostal do děje, což by tolik nevadilo, kdyby tu nebylo celkem dost nudnějších pasáží. Jinak některé postavy jsou docela zajímavé, Cavill je ve své roli fajn. Výsledkem jsou slušné 3 hvězdičky, ale nevím nevím, zda budu chtít sledovat tenhle seriál i nadále. (Netflix 4k, orig.) ()

psychoJoa

Není to kniha, ALE nebylo to vůbec špatné. Tvůrci elegantně propojují povídky s hlavním příběhem, bohužel však pro nezasvěcené působí měnící se časoprostor velice chaotickým dojmem. Obsazení je velice vydařené, každopádně bych chtěla vyzdvihnout český dabing s Dvořákem jako Geraltem, protože je to úplně něco jiného než originál! Jediné, co mě mrzí, je pomalý rozjezd (první epizoda byla opravdu nudná) a nezajímavé, nesourodé kostýmy s nepropracovanými efekty a CGI (drak a sylván byli k smíchu...). Doufám, že druhá série bude mít vyšší rozpočet a chyby se doladí a napraví! ()

Maynard.

Tak hele, mám za sebou podruhý skouknutou 1.sérii. Když to byla novinka, tak sme dali 6 dílů, ale z toho už sem si nepamatoval zhola nic, takže sme to zkusili znovu. Páč je v našich životech nezacelená díra, po Hře o trůny :o). Tohle se nabízí jako příjemná fantasy alternatíva. Jenomže to má pár nedostatků... Tak třeba, že se tady moc nenavazuje mezi dílama. Jeden skončí, ale druhej začne uplně jinak. V těch časových rovinách sem se taky celkem ztrácel. První díl byl dokonalej, poslední díl byl slabej jak čaj (a to sem tam docela fightuje). Druhjou sérku dáme určo taky, ale že bych z toho byl nějak poprděnej, to říct nemůžu... ()

WathanajX

Tak a mám to za sebou. Upřímně jsem čekala od seriálu, na který poslední dobou všude narážím a který se drápal i po Hře o trůny trochu víc ale nakonec to tak šílený nebylo. Klady: I když jsem před v průběhu i po zhlédnutí seriálu pořád dokola opakovala, že Henry mi prostě do hlavní role nesedí, nakonec jsem se s ním smířila. A pravděpodobně to bylo také mé jediné smíření se s hereckým obsazením snad jen ještě kromě Marigolda. Nakonec si mě získal svým šermířským uměním (škoda že toho nestihl ukázat víc) a tím vším ostatním co stihl za sérii předvést… Dalším velkým plusem byly bojové scény dotažené k naprosté dokonalosti. Jen škoda že jich opravdu nebylo tolik. Snad se v příští sérii dočkáme. Já hodně dám na hudbu a musím říct, že tady byla hodně povedená zvlášť píseň o Bílém vlkovi. Celkově byla atmosféra taková, jak jsem si jí představovala. Krajina, hrady, města to všechno bylo skvělé. Zápory: Tak zaprvé pořád dokola jsem omílala trapně a levně vypadající CGI efekty úrovně, kterou jsme mohli vidět deset let zpátky u mnohem horších filmů a seriálů, než je tenhle. Tohle bylo fakt něco hrozného. Výběr herců pro některé postavy byl také šílený a zoufalý. Nechápu proč proboha se alespoň v něčem nemůžou tvůrci držet knih. Když má někdo vypadat tak, a tak proč to měnit. Ale k černým elfům atd. jsem toho řekla už dost. Příběh tu bohužel měl na mnoha místech dost děr a prostě občas nedával smysl. Jako úplné šílenství mi přišlo míchání tří různých časových linií a doufání, že se v tom divák prostě nějak vyzná. Ne nevyznal. Flashbacky až na jednu výjimku špatně použité, nesmyslně načasované anebo nesmyslné úplně. Hodnocení: (nakonec 4*) za skvělé bojové scény, hudbu, prostředí a závěrem i za Geralta ()

Dallon

Jsem dost spokojený. Henry Cavill je výbornej, Geralta si dává na pána a nedovedu si představit, jak lépe se mohl řezníka z Blavikenu chopit. Zbytek obsazení ho skvěle doplňuje a společně tvoří funkční svět. Trefa do černého jsou akční pasáže (šermování!),např: v první epizodě kdy poprvé Geralt uchopí svůj meč, LAHODA + naprosto úžasný sountrack, jenž mi hraje v hlavě doteď. Co už ale není tak skvělé je CGI, to občas zabolí. Ale to je jen taková drobnost, nic co by mi extra vadilo. 8/10 Jsem FAKT zvědav, jak si poradí s druhou sérií, a držím palce! ()

Elerrina

Největší předností a zároveň největší slabinou Zaklínače je příliš ambiciózní koncept „Bude to trochu jako Hra o trůny a trochu jako Atlas mraků - no však víte, ty postavy v různých časech a zemích, které jsou nějak tajemně propojené“. Jenže v Atlasu mraků byly krátké příběhy pečlivě a souvisle odvyprávěny, kdežto tady sledujeme v Geraltově lince adaptace jednotlivých povídek, v lince Yennefer několik fragmentovaných příhod z jejího extrémě dlouhého života a souvislé je jen zobrazení příhod princezny na útěku Cirilly. A aby to nebylo tak jednoduché, sledujeme příhody Yennefer v řádu desítek let, Geralta v řádu let a Ciri během několika dnů. Což ale musí každý divák postupně objevit sám. A ačkoliv se tvůrci hodně snažili prodat to předurčené propojení hlavních postav v prostoru a čase, bohužel se ukázalo, že pocit osudovosti prostě vytvořit neumějí. Výsledek je, že se o osudu pořád jen mluví a emoce dodávané k tomu jsou instantní. Hodně zachraňují herecké výkony (většiny zúčastněných) a potěší i výprava, lokace a občas nějaká ta bitka. Zamrzí naopak absence humoru - pár vtípků se sice občas najde, ale to, co by právě tenhle seriál potřeboval jako prase drbání, je víc zábavných hlášek a nadhledu. Ačkoliv pro mě je tam trestuhodně málo Geralta kydlícího příšery a zbytečně mnoho všeho ostatního, přece jen nakonec palec nahoru zvednu. ()

iXtr3m3

Nečítal som knihu a hru som nedokázal dohrať ani jednu. Knihu preto, že som sa k nej ešte nedostal, čo nevylučujem, hry sú skvelé, ale nemám na ne toľko času. Späť k seriálu. Kto tvrdí, že starší poľský Witcher je lepší, tak je asi na ťažkých drogách, pretože bol slabučký aj na svoju dobe a nieto ešte na dnešnú. Kto tvrdí, že CGI je slabé, tak nech porovná rozpočet GoT a Witchera. Myslím si, že Netlix zvládol toto neľahké sústo najlepšie ako len vedel. Treba si uvedomiť, že ten svet je celý o poviedkach a nie vyslovene nekonečných románoch. Treba si uvedomiť, že prvá séria je len predstavovačka postáv a uvedenie do sveta a jeho možností a zákonitostí a aj to len v skratke, na niečo viac si treba najskôr počkať do druhej série a aj to len v prípade, že sa nebude držať kostry ako prvá séria. Treba si uvedomiť, že Netlix je celosvetová internetová TV, takže to multi-kulti aj keď ja tiež moc nemusím a to myslím teraz v dobrom, nie všeobecne, ale v určitých prípadoch, ale jednoducho toto multi-kulti jednoducho už bude takto naďalej, inak by oslabili svoju pozíciu na trhu. To nie je ich obhajoba, keďže by som sa sám bez toho zaobišiel, to je jednoducho holý fakt. Nedávam plný počet, lebo som zvedavý, čo prinesie ďalšia rada a ten zážitok kvôli preskakovaniu celých desaťročí a bez upozornenia bol predsa len trošku namáhavejší ako pri GoT. Ešte jedna vec pre tých, ktorý GoT s týmto stále zrovnávajú aj obsahovo aj technicky. GoT malo aj väčší rozpočet a hlavne bolo zamerané na úplne niečo iné. Rozsiahly svet plný intríg, menej akcie, viac pomalejšieho príbehu. Witcher je skratkovitejší, poviedkovejší, epizódickejší, hlavná linka sa zatiaľ ťahá v úzadí úplne nenápadne. Takže nemôžete to zrovnávať. Je to ako zrovnávať väčšne Android a IOS. Zo svojej podstaty síce v jednej rovine dvojica mobilných operačných systémov, ale v rovine druhej natoľko odlišná architektúra samotných systémov a operácii v nich, že je to nezrovnateľné objektívne, len subjektívne. Toť vsjo. P.S. Videné s dabingom a bol fajn. P.S.2 Cavill sa narodil nielen pre Man of Steel ale aj pre Witchera, mĺkvy, terminátorovský, fantasticky pohybovo nadaný. Ja som sa bavil aj s manželkou. ()

Hanys_

Asi by šlo napálit i tu třetí, ale proč vlastně. Nová výkladní skříň Netflixu vypadá lacině, je zahraná prkenně a hlavně vůbec nebaví. Nečtenářům a nehráčům tvůrci udělali přímo medvědí službu - byl jsem ztracený od první chvíle, a ikdyž se potom ta orientace v ději zlepšíla, zábavnost se pořád jaksi nedostavila. Jedno z nej zklamání uplynulého roku. ()

SpaceOdyseus

To byla bida. Zaklinac se nesmyslne utapi v nudnych originech Yennefer a Ciri. To co by slo sfouknout par minutovym flashbackem roztahuje na nekolik dilu. A tak nam nezbyva moc casu na to, co delaji dobre. A to je Geralt honici monstra. Striga byla super, dzin chvilemi taky, ale kdyz dojde na celkovou story, tak usinam. Netflix na tom ocividne setril. Z vetsiny zaberu je videt, jak je to levne. Chybi mi tu nejake celky na prirodu a hlavne na mesta. Nechtelo se jim stavet biv kulis? Pocitace nemohli vyrenderovat vic chalup? Mrzelo me, jak dopadli me oblibene povidky. Cela zalezitost s drakem je ponizena na beckovou romantiku. Uplne se vytratila stezejni temata z knizek! Je to proste rozredena stavicka, ktera nedosahuje kniham a hram po kotniky. A co je nejhorsi, je to nuda! ()

Jespi

Ani nevím kde začít hodnocení, snad jen, že jsem nečetl knihy a hry hrál jen tak z půlky, vím cca o co jde, takže nejsem znalostmi nepolíbený, zároveň však nejsem nějaký die hard fanoušek, takže k seriálu jsem přistupoval s čistým štítem. Kdybych měl dát +1% hodnocení pokaždé, když v seriálu zazní "osud," čsfd servery by vyhořely, protože by nedokázaly utáhnout hodnocení 1500% Bohužel, i když má seriál plnou hubu osudu, v podstatě je to jen chytře fingované ex machina, které začíná být po třetím díle otravné Člověk se až diví, že všichni nesedí jen na prdeli a nenechají onen "osud" to vše vyřešit. Zaklínač, ačkoliv nájemný zabiják příšer, pošle doprdele každého, kdo k němu přijde s prosbou něco vyřídit, zvláštní, protože off camera si ho vždycky někdo najme a off camera vždycky nějakou stvůru zabije a my vidíme jen výsledek. Nevím jestli to je z důvodu rozpočtu nebo je to umělecký záměr, ale jeho věčné remcání, jak je všechno nahovno a jak si mají všichni trhnout, začalo být otravné po pátem díle, kdy zabil už x-tou stvůru mimo záběr kamer. Postavy se tam střídají jak na kolotoči a těžko si vytvořit k někomu nějaký vztah, když potom hraje srdceryvná hudba u srdceryvné scény jak starec visí ze skály dolů na řetězu, člověk to má tak nějak u prdele. Bohužel takových scén je tam desítky a u každé to má člověk tak nějak u prdele, jelikož každou postavu zná cca 5 minut jejího čistého screen time. Plot-love udělaný na sílu byl ještě horší než u Johna a Daenerys a i když seriál absolutně nesrovnávám s GoT, tak je vidět, že se tvůrci sami o toto srovnání snaží. Kdybych měl najít nějaké pozitivum, tak, tak vlastně ani nevím, přišlo mi to celé nemastné, neslané. Na druhou sérii se pravděpodobně už ani nepodívám. To, že každý druhý Ciri cosplay je věrohodnější než vybraná herečka, to beru. To, že Triss je čmoudka a ne běloška s červenými vlasy, to beru. Ale Elf černoch, to je moc i na můj vkus. 25% ()

anfi15

Když jsem zjistila, že vznikne seriál zaklínač, hned jsem věděla, že se na něho podívám. Už několik let mi různí lidé doporučovali knihy, takže jsem si udělala čas a rozhodla se je přečíst, dřív než mi je vyspoileruje netflix… Ach jo, tohle byla chyba. Mít čerstvé události z knih a představu o jednotlivých postavách. Seriál jsem se rozhodla nedokoukat třikrát, ale stejnak mi to nedalo a dostala jsem se až nakonec série. Jsem zklamaná a znechucená. Několikanásobné časové linie jsou nepřehledné – čas neustále skáče dopředu a dozadu, zjevují se postavy, co mají být mrtvé, a protože nikdo nestárne, je těžké si všechno dát dohromady. Celková politika kontinentu a jaké země se na něm nachází, je vhozeno do příběhu bez sebemenšího vysvětlení. Mám silné mínění, že diváci co neznají původní materiál, byli ztraceni. Dialogy často zní, jakoby je říkal google překladač a tempo vyprávění je příliš rychlé, ale zároveň se celkově všechno táhne. Ani nevím jak je to možné! Dále bylo nekonzistentní používání magie. Někdy byla postava nepřemožitelná a v dalším díle bojovala dvě minuty mečem. Očividně schopnosti měly pouze, když se to hodilo scénáristům. Také v ději byla, až přílišná nahota. Asi to je dneska trend po hře o trůny, ale tady bylo dané tak násilně, až jsem otáčela oči v sloup. A nakonec přejdu k samotným postavám. Na celém tomhle seriálu jde silně poznat mentalita dnešní Ameriky (jako u většiny netflixové tvorby), pojďme z mužů udělat slabochy a ukázat jim ženskou sílu (feminismus nadevše!), pojďme zpracovat příběh z polské kultury a většinu postav obsadit jiné rasy něž-li bílé, pojďme být na sebe pyšní, jak jsme multikulturní! Jdu zvracet… Jediná vtipná a dobře zpracovaná postava je za mě Marigold. 35% ()

angloumene

Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že většina skalních fanoušků americkou verzi miluje a ti ostatní jsou...přinejmenším na vážkách. Takže jo, triky jsou fakt mizerný, někdy dojde ke ztrátě tempa a některé postavy měly vypadat jinak. Na druhou stranu Cavill fakt válí. Tak akorát nechápavý, mrzutý a soucitný Geralt - pecka. Oceňuju postupné představování poměrně komplexního světa. Různé časové linie je cesta menšího zla (:)). Toss a Coin to Your Witcher dokonalý. Těšim se na další sérii. První vzbudila celkem poprask, tak by do druhé mohli nasypat trochu víc a hned to bude lepší podívaná. ()

Luff

Zaklínače mohu ohodnotit pěti hvězdy, ikdyž jsem zprvu nebyla nadšená obsazením. U mě byly první hry. Jak na PC, tak PS4. Nádherná bledá Yennefer byla tady zastoupena tmavou mulatkou..ale budiž, má své kouzlo, pěkná je nakonec taky. Zaklínače ani nemusím zmiňovat, tady byla volba herce úžasná. Krásnej statnej mrzout, jako ve hře. Perfektní. Je na co se koukat :-D . Velké zklamání je ovšem u Triss, kde pohlednou zrzku nahradila opět herečka tmavší pleti, to jsem vážně nepochopila. Jako Geralt jsem se ve hře těšila, až ji zprzním, ale do téhle bych nešla. Dějově mi to zatím taky zapadá, ještě se musím vrhnout na tu četbu! ()

.MJ.

Slátanina je to nejvýstižnější slovo, které mě ve spojení se Zaklínačem napadá. Čarodějové, čarodějky, králové, královny, elfové, trpaslíci, draci, kouzla a jiné voloviny jsme viděli už v desítkách filmech a seriálech. Problém je, že to pořád skvěle funguje, ale už z toho nejsem tak odvařený jako dříve. Zaklínač samotný tam je v podstatě spíš vedlejší postava, což mi ve výsledku až zas tak nevadilo. Časové skoky jsou ze začátku trochu nepřehledné, ale dodávají tomu zajímavý rozměr a i samotný děj je celkem svižný a napínavý. Jo, bylo to docela fajn. Takový seriálový průměr. 70% ()

Nethar

K dokonalosti daleko, kvalita kolísá, některá místa hrozná, jiná zase vymazlená. Celkově jako (protože) fanoušek tohohle polského fantasy v knižní i herní podobě ale spokojenost. ()