Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

miki408

Zlatý Paľo Bielik,Ťapák,Kuchta pri tomto filme som sa už nemohol dočkať konca kedy to trápenie konečne skončí,škoda peňazí !Ten film nemá skoro žiadny dej ,opilosť a samé sexuálne scénky ktoré sa navzájom pretínajú Jánošík holý pred svojou matkou kde žijeme v Amerike samé nadŕžané ženské skoro žiadna akcia no prepáčte ale je mi do plaču.Budem musieť veru pozrieť dvd z Paľom Bielikom a z Františkom Kuchtom aby sa mi to nesprotivilo! Dám jednu hviezdičku len za tie krásne scenerie prírody .A prosím ak sa ešte dožijem že budú ešte točiť Jánošíka točme to mi Slováci a žiadna koprodukcia!!!!!!!ĎAKUJEM ()

omega_SK

Pravdivá história ????? ........TOTO ??? ......no ďakujem pekne ....toľko bludov pokope až strach Na Jánošíkov PAĽA BiELiKA toto nemá ani omylom. Jánošík BOL charizmatická osobnosť a o hlavnom predstaviteľovi sa to rozhodne povedať nedá. To bolo len také beztvaré čosi. Škodááááá tak som sa tešil ale to už tak keď sa do Jánošíka púšťa skaderuka-skadenoha. Jánošík BOL ....JE ....a navždy BUDE .....len a len NÁŠ ......SLOVENSKÝ ......nik iný do toho nemá právo strkať paprče !!! ()

Smoldo56

Pravdivá história ?! Ale vôbec nie. Je to len ďalší film o Jánošíkovi a jeho živote, tentoraz však ešte komornejšie a bez akéhokoľvek príbehu. Juraj Jánošík po tom ako zachránil Tomáša Uhrovčíka, sa pridáva do jeho zbojníckej party a nakoniec aj stáva novým vodcom. Okrem toho že vie válat ženy v snehu a žuť trávu nevie v tomto filme nič iné, alebo sa aspoň k tomu nedostane. Tých pár "akčných" scén v ktorých vystupuje sú buď trapné alebo úplne pre film bezvýznamné. Za najväčší problém tohto filmu nevidím nedoladený dej (scenár sa údajne písal 7 rokov), ani to že Jánošík je tu vykreslený ako kxrevník a chlapík, ktorý si chce niečo dokázať ale to, že Jánošík je pojem minimálne u nás a jeho vykreslenie vo filme je dosť iné. Od divných hereckých výkonov, otrasnú kameru až po scenár. Jediné čo stojí za to je príroda a zvyky dedinčanov, ktoré sme už aj tak v dalších x filmoch videli. Nazáver musím skonštatovať že som trochu sklamaný. Avšak tam kde sa Bátorička kúpala v bylinkách a na svoje "špinavé" skutky si volala čarodejku, tam aspoň Jánošík pôsobí celkom reálne až na tie mrtvé deti a rozrezané pupky aj celkom naivne. ()

CrashHP

Film, na ktorý sme čakali dosť dlho prišiel na plátna kín. Niekomu sa páčil viac, niekomu zas menej. Ako sa vraví: Koľko ľudí, toľko chutí. Na slovenské pomery je to určite vysoký priemer, ba možno viac. Páčilo sa mi prostredie, v ktorom sa dej odohrával, hudba bola vo filme fantastická, skutočne sa mi páčila. Každý film hodnotí ináč. Ja mu dávam za 5*. I keď môže sa to zmeniť po ďalšom pozretí. ()

poncius

oveľa lepšie ako Bathory... ja som bol spokojný... všetci boli vykreslený ako ľudia žijúci v ťažkej dobe... takto to proste vtedy bolo... krutosť a mamonárstvo na jednej strane... na druhej strane zúbožený ľud, ktorý často krát nemal iné vychodiská... ()

nickj

Tak to je promarněná příležitost. Obrovský potenciál, uvěřitelný hlavní hrdina, ale množství pro mne nesrozumitelné erotiky a folkloru (strašná kamera u toho) to celé strašně ubíjí. A ještě ta délka-prosím tvůrce popadněte nůžky a zpátky do střižny, pak by to mohlo být i 75%, ale takhle je to pro mne nehodnotitelné, dát tomu dvě* se mi zdá mizerně málo, a dát více to si asi v této podobě nezaslouží. Už to tady taky zaznělo a musím to opakovat PROČ DABING???!!! a ještě tak příšerný... ()

TheRegres

Mne sa to pacilo!!!!!!!!!!!Vyborny film-ponukol iny pohlad na Janosika,nie taky v ktorom mu baba podsypala hrach pod nohy :-] Myslim ze takto to v skutocnosti ozaj mohlo byt.A aj herecke vykony hlavnych postav ma zaujali a pacili sa.A este dalsie plus:koooonecne sa vo filmoch zacinaju sem-tam objavovat castejsie aj Slovensky herci a aspom koprodukcne sme sa na filme podielali aj My Slovaci.Nase a Ceske filmy su pre mna Numero-Uno a ked sa chce,aj My Slovaci vieme natocit aj cosi pozeratelneho:-]Len tak dalej:-] ()

lovemusicindie

no nevim, mne tento film pripadal navysost nudny a v takovem tom pohadkovem stylu. s nekolika erotickymi a nasilnymi odchylkami.musim se priznat, ze jsem pri nem usnul. proste me vubec nezaujal. nemam potrebu ho videt znova. ()

Uframufrag odpad!

Je pravda ze na slovensku sa filmy skoro vobec netocia, ale v pripade tohto filmu (neviem ci sa to vobec da povazovat za film) by to bolo asi lepsie, keby si so scenarom radsej niekto poutieral zadok. Netusim co chcela reziserka tym filmom akoze pravdivo ukazat. Mne to prislo ako nepodarena parodia na "narodneho hrdinu". Miestami sa ma zmocnil pocit akehosi ponizenia ako slovaka... Nic som od tohto filmu necakal, ale aj tak som ostal po jeho zhliadnuti v soku a fest negativnom.... Je to proste odpad... hadam jedina pozitivna vec bola krasna slovenska priroda. Ja osobne som film po skonceni okamzite vymazal a urcite si ho uz nikdy dobrovolne nepozriem, bola to proste katastrofa !!!! PS: zaujimavy komentar od uzivatela "T2" ()

jardel24

Málo která slátanina je provázena takovým mediálním humbukem jako právě Jánošík. Na to, že byl film tolikrát odkládán a tak dlouho připravován, je až neskutečné jak ubohý má scénř. Jako dokument o obyčejích a tradicích počátku osmnáctého století by film možná uspěl, ale jako výpravné drama o největším zbojníkovi v historii Slovenska se krkolomně potácí. Jednotlivé scény na sebe vůbec nenavazují, chybí tedy plynulost. Jak už tady někdo zmínil, scény loupeží a přepadení jsou jak z pohádky o Lotrandovi - chybí atmosféra, autentičnost. Fakt, že je ve filmu víc souloží než přepadených boháčů raději vůbec komentovat nebudu. A volba Václava Jiráčka do role Jánošíka? Je to jen můj subjektivní pocit nebo je fakt tak tragický? ()

golf78

Očekával jsem od toho filmu podstatně více. Myslím že největší průšvih je herec obsazený do role Jánošíka. Jiráček prostě může hrát úchyly nebo zatrpklé intrvoerty ze 70. let, ale tahle role??? Přišlo mi to spíše jako reklama na podporu cestovního ruchu na Slovensko spíše než jako historický film popisující život Jánošíka. Byla to taková dost divná slátanina..... Prostě jsem nepochopil proč ten film v tomto provední vůbec vzniknul. Za hezké záběry přírody dávám 2* ()

aboj

Jánošík bol, pokiaľ viem, zbojník, a tým sa aj dostal do ľudovej slovesnosti. Tu však o zbojníčení toho moc nie je, ale len ženy a chľast. Škoda, mohol byť z toho dobrý film. ()

JerryPilsen

Velmi příjemné překvapení!Možná jsem se moc bál,ale úplně mě to dostalo.Navození doby je dokonalé,možná trochu brzdí pomalý a skákávý styl vyprávění.Výborné jako sonda do tehdejšího života horalů na Česko-Slovenském pomezí. ()

funesfilm

Na to koľko rokov sa tento film nakrúcal, je to pre mňa veľké sklamanie. Agnieszka Holland mala byť zárukou kvality predovšetkým obrazu. Dá sa na to pozerať, no opakovane asi nie. Za Jánošíkom zo šesdesiatych rokov zaostáva míľovými krokmi. ()

sunwukung6

Holky zatracený,co jste to tomu Jánošíkovi provedli?Hodně nepovedené a to ze všech stran.Měl jsem co dělat abych u toho neusnul za bílého dne.Všechna ta hrůza šla nacpat do 45 minut a stop.Ta jedna hvězda pro režisérky za odvahu tohle pustit do kin.Pro mě propadák. ()