Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Forty-

Film plny dobrych napadov, ale zlych prevedeni. Janosika sice chceli vykreslit ako bezneho muza a nie nejakeho hrdinu, ale vo vysledku ho vykreslili ako "Pornošíka". Dalsia vec , do filmu zaclenili dobove ludovky. To sa zda ako dobry napad,ale ich naspievanie bolo povacsinou hrozne! Naopak, ako zradili Janosika spravili dobre, necakane. Celkovo sa na to dalo kukat, ale keby sa nesnazili zbytocne modernizovat a sledovat "zapadne" trendy holywoodskych filmov, mohlo to byt podsatne lepsie. Takto novy janosik ostava ako sedy priemer. ()

Zevon odpad!

Asi už stárnu, či nějak se mi zřejmě nedostávalo kyslíku, když jsem se snažil přijít na kloub nekonečnému kolotoči střihů a lítání kamery všemi směry. Celé to všechno mělo zřejmě dodat ději spád, nicméně z toho akorát bolí oči. Pravdivá historie se v žádném případě nekoná, slovensko je sice krásné, ale žádná romatika, které je zde na rozdávání, to v popisované době určitě nebyla. Vyžehlené košilky, thymolinové úsměvy a upravené nehtíky dobře živených domorodkyň, připravených kdykoliv obšťastnit své věčně opilé loupežníky je totální úlet, no fuj! Nebo jsem blbec a nepochopil jsem bohémský záměr tvůrců, protože mi není shůry dáno a jak říká babička, to mám z toho chlastu. Když už tady někdo srovnával Bathory - tam se aspoň nikdo nekasal dobovou realitou a opravdovostí. Co měl za cíl tento film netuším. Pokud to v závěru nějakým zázrakem někdo všechno dal do latě, tak se omlouvám, já jsem to před koncem vypnul. ()

netWoor

Já myslím, že vše podstatné bylo řečeno, můj názor se nejvíc blíží nzoru uživatele POMO, takže ... tři hvězdy ()

waska

Co se to stalo s Agnieszkou Holland? Do režie jí musel někdo neskutečně kecat, jinak si to nedokážu vysvětlit.. Naprosto nudný, nic neříkající film s naprosto nevýraznými herci. O třídu horší ( špiš o dvě ) než Bathory, o tom žádná! S kamerou jsem si taky v žádném případě nepotykal, chtěla být tak originální, až byla naprosto zmatená. A nakonec zbytečně přetažená délka. Prostě velké zklamání.. ()

MELODY

Tak tenhle film mě sr.l od samého začátku, až do trpkého konce. Na co, proboha, potřebuje u takového filmu český divák dabing??? To kromě mě nikdo neslyšel, jak zhovadile tu čeština zní? A fakt nevím, co tak hrozného slováci provedli, že jejich národního hrdinu ztělesňuje Václav Jiráček! Jiráček, jehož herectví ze všeho nejvíc připomíná pokus šestnáctiletého, zhuleného, mentálně zaostalého klučiny imitovat herecký projev členů divadla Sklep. Je to tak hrozný, že tolik bratia zlobit nemohli, to ať mi nikdo neříká! Jedna hvězdička je za dobré lokace a vůbec krásnou Malou Fatru a ta druhá za všechno to, co se ve filmu nezmrvilo (a bylo toho požehnaně, to jen ty zásadní chyby jsou příliš zásadní). ()

Theker

Dopredu priznávam, že zo 140minút som videl len úvodných 50 a ak sa to potom náhodou rozbehlo a zmenilo na mega - tera - giga kvalitný film, tak nemám právo hodnotiť, ale ak to pokračovalo v načatom nudnom ničím (ale fakt ničím) nezaujímavom slede náhodných scén, tak som zrejme dobre spravil. PS: film hodnotím ako "odpad!", tá jedna hviezdička je pre krásnu prírodu. ()

Gardenboy

Natiahnuté na stopáž historického spektáklu. Ibaže dejovo prázdne. A to tak, že absolútne. Dejové línie sa začnú rozbiehať a zapletať až po dobrej hodine a dvadsiatich minútach. Záver silný, paradoxne však emotívne slabší, ako - radšej ubrať plyn na lyrike a milovaní v prvých dvoch tretinách filmu a pritlačiť na konci. Milostné scény nereálne na časopriestor, v ktorom sa film odohráva. Inak na slovenskú produkciu viac ako dobré. Žebrowskeho kreácia, postava, výkon o dosť zaujímavejšie ako samotného Jánošíka. 3+ ()

swiss

Ukrutná nuda, samoúčelné "hororové" scény, moc milování a ten zmatený střih. To se nedalo přežít a nazachránila to ani krajina, do které jezdím strašně rád... ()

josieaddms odpad!

Nejen strašná nuda, a totální pitomost, ale ještě ke všemu neskutečně nechutné. Tenhle film je nevhodný při jídle, pití nebo jakékoli konzumaci čehokoli. Vůbec, tenhle film je nevhodný pro kohokoli, kdo je aspoň trochu inteligentní a vkusný. ()

diodoros

Čisté 3*. Kostýmy a exteriéry kvalitné, hudba na naše filmové pomery ujde. Kamera v akčných scénach zbytočne neprehľadná a roztrasená, herecké výkony nič extra (herci hrajú jednoduché postavičky bez výraznejších vzťahov, výnimku tvorí kamarátsky vzťah Uhorčíka a Jánošíka a veci ohľadom Huncaga, ktoré dej posúvajú a robia zaujímavejším), scenár na dĺžku filmu neprináša veľa výrazných momentov a hoci ich tu niekoľko je (prijatie za kapitána, záverečné prepadnutie, poprava...) medzi nimi sa dej posúva pomaly a nepodstatne - čo však čakať od filmu o zbojníkoch? Zobrazenie niekoľkých prepadov, idealizované "dávanie chudobným", hostiny a pijatiky a až potom sa začne niečo diať... Jiráček ako Jánošík nejaký výnimočný výkon nepriniesol, nejaké to herectvo ukázal až v závere, scenár mu to však ani príliš nedovoľoval, keďže nemal hrať charizmatického a autoritatívneho vodcu zbojníckej bandy, ale iba plachého pastiera, ktorý vlastne ani zbíjať nechce a na čelo bandy sa dostal náhodou a skôr z donútenia...Tých pár snovo-psycho scén, ktoré mali zrejme priblížiť túto "nechuť" a psychické stavy hlavnej postavy tu byť nemuseli - keď sa film tvári ako realistická demýtizácia a zrazu začne Jánošík lietať, tak človek nevie, či to myslia vážne alebo iba kopírujú Jakubiska alebo čo si má o tom vlastne myslieť... Filmári na to nešli zle, po historickej stránke je toto spracovanie určite odlišné od ostatných Jánošíkov, film však potápa jeho vlastný scenár a tak skončil ako ponurý, krvavý, mierne erotický priemer, ktorý do zažitého obrazu Jánošíka nijak výrazne nezasiahol... (Malá poznámka na záver - film mi spracovaním trochu pripomínal ruského Tarasa Buľbu z toho istého roku) ()

mirra66

Dostal jsem něco jiného, než jsem čekal a jsem tomu rád. Bez legend to u 300 let starého příběhu prakticky nejde a vždy mne těšila představa, že Jánošík nebyl jen obyčejný kriminálník. Ve snímku je čarokrásná příroda poskytující chvílemi až "blackmetalový" nádech. Společně s pozůstatky pohanské krve v lidech, to na mne působilo velice zajímavě. Nebýt ve filmu tolik sexu (nešvar moderní kinematografie), tak bych hodnotil v procentech ještě výše. 70% ()

Lupes

Název filmu slibuje pravdivý příběh. Ano, historicky věrné reálie, krajina, folklór, to vše je dozajista plusem filmu. Po všech dřívějších ideologických a manipulujících zpracováních Jánošíkova příběhu stačilo ale zůstat u toho. A byl by to biják. Kratší, trochu nudný (Jura zřejmě skutečně nikoho nezabil), ale zajímavý a snad i zhlédnutelný. Jenže se tak nestalo, neb se přidala režisérská ambice natočit film o lásce, či snad pokus o lidské přiblížení známého zbojníka. A rázem je z toho úmorné, erotikou pulsující, nekonečné vztahové drama. Ke konci si přejete, aby toho herecky a hlasově mdlého "švarného" mládence už žádná nesváděla. Aby už to skončilo. Protože hák je v tomto případě alespoň určitým návratem k syrové historické realitě, jejíž očekávání film svým názvem neprávem vzbuzuje. ()

GTS_PUNK

Ak chce človek aspoň sčasti pochopiť, prečo Slováci vo voľbách volia zločinecké skupiny, stačí sa pozrieť na to, koho majú za svojho národného hrdinu. Dlho vznikajúci film režisériek Kasie Adamik a Agnieszky Holland, ktorý vo finálnej podobe uzrel svetlo sveta v roku 2009, je možno v niečom pravdivým, ale dozaista romantizujúcim príbehom o živote zbojníka - zlodeja Juraja Jánošíka (Václav Jiráček). Vo svojej podstate mapuje posledné dva roky Jánošíkovho života po tom, čo sa nechal zverbovať do zbojníckej družiny Tomášom Uhorčíkom (Ivan Martinka). Značne zidealizovaný príbeh takisto zachytáva Jánošíkovo súkromie, prežívanie, ale aj to, ako "bohatým bral a chudobným dával". Z toho pohľadu možno hovoriť o tom, že film nie je nijak zvlášť svetoborný, na druhú stranu však nie je až taký zlý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Samozrejme, po príbehovej stránke pôsobí viac-menej ako povesť v modernom šate, ktorá ničím neprekvapuje, pričom z hľadiska historiografie takisto asi nie je úplne najpresnejšia. Silné stránky tohto spracovania Jánošíka sú však inde. Snímka dvojice Adamik a Holland dokáže diváka osloviť predovšetkým svojou vizuálnou stránkou. Veľmi pekne pôsobí znamenitá výprava v lone slovenskej a tiež poľskej prírody, ktorá dokáže vyniknúť aj vďaka kamere Martina Štrbu. Tá je vo všeobecnosti zvládnutá na vysokej úrovni, čo vidno prakticky vo väčšine scén filmu. A plusom, dotvárajúcim celkovú vizuálnu podobu snímky, sú aj dobové kostýmy postáv. Jánošík - Pravdivá história je však ako celok priemerným filmom so spornou druhou polovicou svojho názvu. Postavu Jánošíka v príbehu síce vykresľuje viac ako človeka, než ako legendu, čím sa odlišuje od obdobných diel z dvadsiateho storočia, ale stále ho do veľkej miere zachytáva v pozitívnom svetle. A to úplne v poriadku nie je, obzvlášť ak sa film prezentuje ako "historicky pravdivý". Keď už nič, tak sa naň aspoň celkom dobre pozerá. To sa tejto snímke naozaj musí nechať. ()

huligang

Kde zacat? Zmetena kamara pri subojoch,ako by obcas aj kameraman dostal,nevhodne zvolene spomalene zabery....Dialogy uplne o nicom,vratane celeho pribehu,umenie z toho natocit tak dllllllllllllhy film.Janosik mal vizie ako Johanka z Arku...strasne nieco.Erotika,tancovacka,zbojnicina par krat dookola,ani ti chudobni si nedosli na svoje... ()

Petus

Stručně dvěma slovy: absolutní zklamání. Kromě pár nádherných obrázků přírody a příjemného zevnějšku hlavního hrdiny (což ve filmu tohoto typu opravdu není to nejdůležitější), to byla jedna gigantická nuda. Vlastně si vůbec nedovedu vybavit, o čemže ten film vlastně byl a to je na skoro tří hodinový epos opravdu velmi chabý výsledek. Kandidát na titul propadák roku (oproti původním očekáváním) se právě představil a jeho šance jsou jistě nemalé. ()

TomJ

Prijemny a pravdivy film. Avsak bez hlbsieho odkazu ako jeho predchodcovia. Bol by z toho dobry dokument. ()

e(l)a

Tak tohle byla síla... Je to sice lepší 1 hvězda, ale přesto kdybych hodnotila víc, ublížila bych mnoha filmům, které jsem hodnotila 2 hvězdami... Pravda, že konec filmu (nikoli úplný závěr) byl lepší, řekněme tříhvězdičkový, ale celkově nemůžu jinak. Za prvné tenhle film už mě nezaujme celou svou tématikou. Ale budiž. Horší už je, že hlavní hrdina sice nehraje špatně, dokud nemluví, ale jakmile mluvit začne, okamžitě mu přestanete věřit... A to už problém je... Navíc si celý film říkáte: "O čem to vlastně je? Kdy už ten film začne?" A čekáte marně. Potěší vás maximálně závěrečné titulky, takže jsem se po celkem krátké době začala nudit, jako ostatně většina kina... Takže tento film skutečně nedoporučuju... ()

SKreyn odpad!

Je to nudný film, slabý český a ešte horší slovenský dabing. Peniaze, čo boli investované do tohoto filmu mohli radšej rozumnejšie použiť. Napríklad na nejakú zbierku, na ktorej by sa niekto "nabalil" a tak by z toho niečo mal aspoň niekto. Takto sú to podľa mňa len vyhodené peniaze a strata času. Prepadák vhodný akurát tak do televízie v neskorú hodinu, keď to nikto nepozerá. ()