Spalovač mrtvol

Film Spalovač mrtvol natočil režisér Juraj Herz podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse. Jeho hrdina - zaměstnanec krematoria, je člověk nenormální, zatížený svým povoláním, psychopat a maniak, posedlý představou člověka jako mrtvoly a její přeměny v prach a popel. Člověk takto duševně narušený se dá pak snadno svést zrůdnou fašistickou ideologií k těm nejstrašnějším činům: zradě národa, ke kterému se dosud hlásil, udavačství, vraždám a spolupráci na masovém vyhlazování lidí. (Bontonfilm)

Sevin14

Čekal jsem nějaký nadupaný psycho horor, bohužel nic takového se alespoň v první hodině filmu moc nekoná. Až poté trošku nabere na obrátkách, ale i tak mě nudil. Stále jsem čekal na moment, kdy se film pořádně rozjede a budu mu moct dát alespoň ty tři hvězdy, nestalo se. ()

DexMASTER094

Nu vida ta tyč... Pan Dvořák jí chtěl odstranit, ale já jsem říkal, že jí ještě někdy budeme potřebovat... Absolutně dokonalé. Životní role Rudolfa Hrušínského. ()

pold

Neokázalé, civilní, mistrovské herectví Rudolfa Hrušínského mne nepřestává fascinovat. Ať už jde o pana Kopfrkingla, policajta Kalaše, doktora Radostu, Švejka, doktora Gruntoráda, dědka France, starýho Prepsla nebo doktora Meluzína, přestože se stejnou nehybnou mimikou a stále stejným ksichtem, tam to postava JE. Pokaždé jiná, a je tam kompletně, dokonale, třebas s komplikovaným charakterem, osobní historií, zkušenostmi, bolestmi i vášněmi.... Za mne asi nejlepší český herec všech dob. A v tomhle filmu se podobně dokonalých výkonů sešlo více, od Hertzovy režie přes psychotickou kameru až nebo distopickou hudbu... jeden z nejdokonalejších a nejvíce zneklidňujících filmů - o tom, co se v nás běžných malých křivácích ukrývá, a co naše zbabělost dokáže vypustit na povrch. ()

Kontryhelka

Velmi pěkný a sugestivní horor naší výroby. Samozřejmě na tom mají podíl naši velmi dobří herci, bez kterých by tenhle film ani nebyl tím, čím je. Scény z krematoria a všeobecný strach nastupujícího fašismu a fanatický funebrák tomu dávají tu pravou šťávu. "Nikdo nebude trpět, spasím je všecky. Všecky je spasím! Celý svět ". Hodně mrazivá hláška,která se zaryje hluboko pod kůži. ()

brasek

Silne atmosferický psychologický horor odkrývajúci tenkú líniu života a smrti. Snímok v dobe vzniku nenašiel pochopenie u politickej garnitúry. Dnes patrí medzi klasicky a skvosty filmového umenia. ()

PeteBuck

Tak toto bola sila. Netušil som, že niečo také sa natočilo v Československu pred 50 rokmi. Neskutočná réžia, kamera, Hrušínský hviezdil a ešte celú grotesknú atmosféru dokreslil komentár hlavného herca, ktorý sa tiahol celým filmom ako neprerušovaná linka. Toto je jeden z tých filmov, ktorý Vám jednoznačne utkvie v hlave svojou originalitou, dusnou atmosférou. Aj takto sa dá vykresliť šialenosť obdobia začiatku druhej svetovej vojny. ()

nanamarak1

Dobrý film? To jistě. 45. nejlepší nejlepší film? Tak to opravdu ne. Místy je to opravdu až příliš rozvláčné. 75% je akorát. Mladý Kraus a Vízner potěší. EDIT: Musel jsem přehodnotit, ten film se mi po druhém zkouknutí dostal pod kůži. 95% ()

BrMikes

Excelentní psycho. Tenhle film má skvělou kameru, zajímavý příběh, úžasnou atmosféru a to vše potrženo vynikajícími hereckými výkony v čele s bravurní Hrušínským, který by za tuhle roli zasloužil minimálně Oscara. Prostě bravo! ()

panki9922

"Co abych te drahá, oběsil?" Famózne creepy film. Famózne zahraný od Hrušínskeho a musím povedať že casting všetkých postáv je na výbornú. Keď som čítal knihu, veľmi podobne som si predstavoval ústrednú rodinu (nielen čo sa výzoru týka, ale aj dialógov, intonácie hlasu a vyjadrovania gestami). Ďalšie obrovské plus dávam filmu za to, že je v ňom ešte dôveryhodnejšie a uveriteľnejšie znázornený prerod hl. postavy v nacistického fanatika, schopného kvôli ideológii bez problémov prekopať svoj rebríček morálnych hodnôt. ()

Dr.Ummer

Co říci...Od začátku neuvěřitelně depresivní až psychopatická, monotónní mluva pana Hrušinského ve mě nevyvolávala nic dobrého. Skvělá kamera umocňovala atmosféru a k tomu samozřejmě herecký výkon p. Hrušinského. Ukazuje se zde jak málo stačí prostřednictvím manipulace ke zfanatizování, k uvrhnutí na cestu naprostého šílenství a nelidství. Mistrovský film. Silný zážitek. ()

Fender

Hrušínský byl zkrátka pan herec, jeho temné a pronikavé oči jsou zde vskutku synonymem pro hrůzu a znechucení, velmi realisticky tuto roli ztvárnil. Kamera na mě chvílemi ze začátku působila až moc chaoticky, ale postupem času jsem si na ní zvykl a naopak jsem v ní objevil kouzlo, které mě naprosto vtáhlo do děje. Tento film je opravdu klenot české filmografie. ()

parazit

Jsou filmy, která vás totálně ale totálně rozstřelí. Svou kvalitou, myšlenkou, grafikou, zpracováním, hereckým obsazením, výkonem... Spalovač mrtvol ohromí svou přímočarostí, syrovostí a smyslem pro detail. Marně bych teď na první dobrou hledala další podobný film. Byla to pro mne taková filmová atomovka - nikdy na něj nezapomenu a nikdy jej již nechci vidět! Byl hrozivě, odpudivě skvělý. R. Hrušínský, kterého jsem měla dosud ve škatulce 'herec, co mne dokáže rozesmát', mne tu vyloženě děsil a za tento herecký výkon má moje velké uznání. Myslím, že zahrát tuto roli pro něj muselo být velmi těžké. Jednou stačilo a nikdy více! ()

Lendak

"Spasím je. Spasím je všecky!"_______Totálne psycho. Jeden z mála, čo jeden z mála. Jediný horor, ktorý človeka nedesí činmi, alebo tmou, ale svojimi dialógmi. Korunu tomu nasadá Rudolf Hrušínsky vo svojej životnej roli, bez ktorého by ten film nebol ani s polovice tak desivý, aký je. Skvelá charakterová premena, zaujímavá motivácia, a (viem, budem sa opakovať) hlavne neopakovateľný výkon pána Hrušinského, ktorý sa môže vystavovať na piedestáli, ako ten najlepší český výkon v dejinách filmu, a ako jeden z najlepších hereckých výkonov vôbec, tvorí jeden z najzaujímavejších, a najdesivejších filmových postáv. Samostatnou kapitolou je technická stránka, hlavne desivá psycho kamera, a chaotický, ale stále veľmi originálny strih. VERDIKT: Spolu s Korzom, najlepší československý film. 9,5/10. ()

PanJelen

Hnusně mrazivé drama, s hořkou příchutí komedie, pro silné povahy. Film o přerodu člověka v monstrum. Karel Kopfrkingl, chce zachránit co nejvíc dobrých duší a má k tomu příhodné zaměstnání a tak koná zlo, o kterém si myslí že je dobro. Nejlepší český film s Rudolfem Hrušínským, který hlavně stojí a mluví a to bohatě stačí. Tak co, chceš věneček, nebo rakvičku? ()

Lucas005

S ohledem na dnešní zdejší kinematografii je až s podivem, že tohle dokázali Češi (a Slováci) natočit před více než 50 lety. Spalovač mrtvol je úžasně vybudovaný a skvěle natočený mrazivý horor s prvky černé komedie, nádherným soundtrackem a dialogy, ze kterých se dá citovat snad každá věta. Ačkoliv knižní předlohu mám rád, tak s výkonem pana Hrušínského a všech ostatních je to opravdu mnohem víc působivější a údernější. Tohle mohlo konkurovat i těm největším klasikám od Hitchcocka, a nebýt minulého režimu, který si tenhle skvost na 20 let zavřel do trezoru, možná by jim to opravdu konkurovalo. Tohle je nejlepší Český/Československý film a šance na překonání je prakticky nulová. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 3/10. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

22.06.2019

Karlovy Vary odhalují program

Karlovy Vary odhalují program

17.04.2019

54. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech včera odhalil netradiční plakát a částečně taky hlavní program. Festival se bude konat od 28. června do 6. července a jak už je tradicí… (více)