Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

Jaroslaf

Jeden z nejpřeceňovanějších filmů všech dob. Za zmínku stojí akorát zdařilé ztvárnění LSD badtripu, jinak to je těžký průser, který nikdy nepochopím. Když chci bezstarostnost a uvolněnou atmosféru (která tu beztak ani není) dám si radši o dva roky mladší (a nedoceněnější) The Trip. Nejvíc mě u tohoto filmu šokoval až otřesně natočený, nedotažený a z kontextu vytržený konec. ()

nonick1

V tomto bezradném "road movie" s přestřeleným koncem (doslova i přeneseně), jehož hodnocení na jednu hvězdu vytáhly s odřenýma ušima pouze použité písně, oba hlavní protagonicté ukázali, že sice umí řídit motorky, zato neumí točit filmy. Vlastně pardon: to nejsou motorky, to jsou choppery. ()

petikacka

Tak tohle je dokonalá pocta zlatým 60.-ým, volné lásce, ale hlavně je to o dokonalé svobodě na mašině...Je to jediný počin Dennise Hoppera, který stojí za zmínku, ale je to ten nejlepší...Já ten film žeru i když je chvílemi nudný a pomalý, ale přesto přeze všechno je prostě geniální...Fonda, Hopper a Nicholson jsou na chvíli parta kámošů co se náhodou potkají, zahulí si a pak jde všechno pomalu do háje jen díky pár tupým farmářským hlavám, které mají o svobodě zcela jiný názor...Tenhle film vytvořil můj světonázor na jakoukoliv společnost v jakékoliv době, hlavně být za všech okolností easy rider a nenechat si nasrat na hlavu...Za mě 100% ()

kaze

tento film chce byť obrazom ideálneho života, voľnosti a slobody a bolo to v ňom aj dosť zviditeľňované, ale dej ma veľmi nezaujal. Asi by som si ten film (narozdiel od Hair) druhykrát nepozrela...Síce musím uznať, že Peter Fonda a Dennis Hopper sú skvelí. ()

Chevees

Road movie zahalený do marihuanového kouře... Výborný Peter Fonda, Dennis Hopper a Jack Nicholson (ten je ale skvělej snad všude ;)) ()

Carbo

Nepochopil jsem nijak moc tu část, odehrávající se na mardi-gras. Nějak mě nesedla směs jakých si náboženských keců spolu s drogami vyvolaným blouzněním. Jako skoro vždy u hippies filmů tak muzika je výborná. Co se mi líbilo byly exteriéry kterými projížděli, obzvláště se mi líbily ti potůčky u hipíků Teď k myšlence. Film je o svobodě, o strachu před svobodou. Až se mi více uloží v hlavě možná něco připíšu. ()

JohnFarst

Klasika road movie žánru. Easy Rider je v podstate oslavou volného života, drog, krásnej prírody a Ameriky. Je vidieť, že herci pri niektorých scénach neboli stopercentne triezvi a hulili nielen pred kamerou. To dodáva filmu dávku autentičnosti a uvoľnenosti. Fonda a Hopper sú prijateľní ale najviac ma nadchol Nicholson. Jeho UFO scéna plus LSD psychedelický trip na konci sú najlepšie vo filme. Nicholson je pán herec a v Easy Riderovi svoju kariéru perfektným spôsobom nakopol. Má to neskutočne pohodovú atmosféru až sa pri nej trasiem po podobnom výlete po Amerike. Tú potom dopíňa príjemný soundtrack a pekné kamerové pohľady na prírodu. Niektoré scény sú však bezpredmetné alebo príliš dlhé a film pri nich trochu nudí. Záver je veľmi prekvapivý a prežíval som pri ňom také nepríjemné prebudenie z letargie. Navodzuje otázku či je hriechom byť niekým iným ako ostatní. Alebo niečím odlišný? Je podobne ladený ako záver Bonnie a Clyde a rozhodne nepatrí ku koncom, ktoré si pri takýchto filmoch predstavujeme. Jízda to nakoniec nebola bezstarostná. Škoda. ()

knihomolka

Tento film je podľa mňa pomerne zvláštny. Na jednej strane je dosť nudný, dlhé zábery na krajinu, na motorky a vietor vo vlasoch sú zaujímavé asi prvých 10 minút.. film je potom veľmi rozvláčny a "nič sa tam nedeje". Lenže tých pár "epických" scén, ktoré sa v ňom nachádzajú vyvažujú nudnosť "opisno - poetických" záberov. Jednoducho povedané, keď sa tam náhodou niečo deje, tak to stojí za to. Rozhodne v sebe nesie krásnu výpovednú hodnotu o slobode, čo ma naozaj prinútilo zamyslieť sa, ale ako vravím, tie dlhočizné zábery na cestu, motorky a krajinu ma úplne vyčerpávali a ubíjali. ()

jane1106

Je to bezprostřední, ve své době určitě avantgardní, dokonale zahrané a místy opravdu "high". Scény, kdy kamera snímá oba motorkáře na cestě a k tomu hrají ty největší retro fláky nemají chybu. Ale pak je tu ještě "dějová" část, která mě příliš nebavila a navzdory mini stopáži vůbec neutíkala. Závěr mě absolutně nepřekvapil. Uvidíme, pokud se k tomuto kultu někdy doberu znovu, třeba ještě hodnocení poupravím. ()

Aere

Takhle asi vypadá svoboda, naprostá svoboda. Koncert Fondy a Hoppera ještě nadzvihne vynikající Nicholson. Akorát na tom plátně mohl vydržet o něce déle. Nevadí. ()

heihatchi

Bezstarostná jízda, jen ubíhající krajina za zády dvou kámošů podbarvená perfektním soundtrackem. Pak se ale setkají s typickou nenávistí americkejch balíků, kteří si pod slovem svoboda dokážou představit pouze vlastní zbraň... ()

allebra

Hvězdičky jsou hlavně za atmosféru a herecké výkony, především skvělého Jacka Nicholsona. Ten konec jsem nepobrala, tahle jízda opravdu není pro každého! ()

Mr. Sandman

Jak může chutnat svoboda? Zkuste se podívat na tento film a budete mít o něco lepší představu. Kamkoli zamířit, kdekoli zůstat, cokoli prožít. Těžko si představit něco plnějšího, skutečnějšího. Vážit si života lze pouze pokud ho dokážeme skutečně prožívat. Držet se zavedených postupů a sledovat vyznačenou cestu, putovat po ní a spěchat za cílem, který je pouze fantomatickou ozvěnou nějakého opravdového smyslu, toť nesmysl. Já vám velím, jeďte vstříc zapadajícímu slunci a kašlete na všechno normální, běžné, konvenční. Nebojte se svůj život prožít takhle svobodně. Protože to je to, co to skutečně chce, odvahu. Bez ní se budete někde krčit a doufat, že jednou něco přijde. Ale to je nesmysl. Nic nepřijde. Jen tam budete sedět a bát se. Nebojte se. Pošlete všechny co vám říkají, že něco nemůžete, k čertu. Vědí o tom hovno. Váš život je skutečně váš. Tak si ho nenechte vyprchat. ()

piranha odpad!

Tak tohle bylo střídavě špatný a naprosto strašný. Na konci přišla změna, tam to bylo úplně tragický. Děj prakticky nestál za nic a ty dialogy... to aby si divák taky něco šlehnul, aby v nich viděl nějakej smysl. Ten film mě obtěžoval byť jen na pozadí jiných činností. ()

Kochanski

Super, ale spíše pro generaci mých rodičů. Mě už tak nezaujmou mnohé narážky na tehdy aktuálůní problémy... Ale stejně super! Film, který dal filmu Jacka Nicholsona snad ani jiné hodnocení nemůže dostat!!§ ()

paolito

Man, this movie is great!!! Můj životní sen je projet Ameriku křížem krážem na chopperu. Proto nemůžu jinak než *****. Jo a je tu nejlepší muzika jakou jsem kdy slyšel. Born to be wild...:) ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června