Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

serioga

Koniec jednoznačne prekvapil.To by som nečakal.Scéna v ktorej všetci traja sedia v bufete a domácim sa nepáčia,ma iba utvrdila v tom,že vtedy to hippíci nemali veru ľahké. ()

Garch

To je síla. Od prvních tónů titulní písně kapely Steppenwolf, skvělá hudba. Nejlepší road movie, přeťatá zasranými vidláky, Předznamenání konce éry hippies. 70´s už byly jiné. ()

Blazin

Dlouhé roky jsem tomuto filmu odolával, úmyslně, až na něj došlo. No upřímně, mohl jsem odolávat dál. Určitě klasika a kult mezi filmy, ale nějak jsem tomu nepřišel na chuť. Určitě zajímavější pro tu dobu než teď pro nás. Nejzajímavější mi přijde způsob a průběh natočení filmu, takový crazy a zhulenecký styl :-). Nejlepší na filmu je rozhodně hudba. ()

Oyer

Obsahově sice chudší, ale kdo má rád road movie nekonečných amerických silnic, ten si přijde na své. ()

Renfield

Óda na svobodu... jenom trochu jiného ražení, než bych ji viděl já. Možná také proto, nemám z filmu pocity, jako většina a to ani na potřetí. Že je to ta pravá road movie, o tom netřeba diskutovat, ale přesto mě forma vyprávění nezaujala, za což mohly scény, které měly jízdě konkurovat, přestávkové, lidé v nich, to ovšem neplatí zcela. Totiž většina, i když se zdála do příběhu vhodná, mi sem nesedla. Z velké části za to mohou opravdu zvláštně nenapsané rozhovory a žádné herecké výkony. Vše se mění s příchodem a vlastně i odchodem George Hansona, Jack Nicholson je herecky dokonalý a i když je hlavní herecká dvojice velmi dobrá, naprosto je zastíní. V této části je film opravdu silný, něco se děje a navíc to všechno dává smysl, což neplatí například u finále. Sice tu náznaky byly, ale celá ta scéna mi přišla uspěchaná, jako by Dennis Hopper nevěděl, co s tím dál. Smysl mi to hold skutečně nedává a dávat nebude, a tak zbývá jediné, výborný soundtrack! 60% ()

filipvrbik

Kultovní road movie, která ovšem šla úplně mimo mě. Peter Fonda a Jack Nicholson nás učí, jak hulit trávu - scénář se nedostavil pro jistotu vůbec, a ten konec to doslova zabil... Každých deset minut jsem se díval na hodinky, kdy ta neuvěřitelná změť nudy, nesmyslů a kravin konečně skončí... Jedna * za písničky....20% ()

Klajnik odpad!

Film je nemá soustředěný narativ, což by nevadilo, kdyby mě bavily interakce mezi postavami. Kdyby uměl psát dialogy, mohl by i na několika fragmentech reflektovat představu svobody, přátelství a zaprděnost maloměšťáků. Na mě to však nijak nepůsobilo a ty vraždy v závěru byly vyloženě blbé. ()

Oralfabet

Film nemusí mít děj ani sympatické postavy, abych si ho užil. Jenomže někdy musí. Joo, je to důležitý a kultovní a tak, ale když se od toho všeho člověk odprostí a kouká se na to prostě jako na film... Nevím, nevím. Ale hřbitovní trip scéna dobrá. 6/10 ()

Pedro

Ze začátku může mít člověk pocit, že ho čeká "jenom" solidní road-movie - sled více či méně zajímavých epizod střídajících se záběry na krásnou krajinu, k tomu perfektní muzika a bezchybné herecké výkony. Ve druhé půli tahle věc ale začíná gradovat a člověk pomalu tuší, že se za tím vším skrývá i něco víc. Potom už věci nabírají na obrátkách, přichází mimo jiné podle mého naprosto skvělá scéna na hřbitově, aby to všechno vyústilo v jeden z nejsilnějších filmových konců vůbec. Přiznávám se, že k tomu filmu jsem nepřistupoval s přílišnými očekáváními, bral jsem to spíš jako doplnění "základního filmového vzdělání". O to víc jsem byl překvapen. Tohle je hodně smutná věc... - This used to be a helluva good country. I can't understand what's gone wrong with it. ()

bidja

Kdysi v mládí se mi film pozdával lepší (5), ale dnes když už není tolik rebélie a hudba již není tak prvořadá, hodnotím za (4). ()

Furmi

Ľudia sa odjakživa boja toho čo je iné alebo odlišné (ten strach vychádza len a len z ľudskej obmedzenosti, nevedomosti, nenávisti a predsudkov). Easy Rider sa môže zdať ako pekný príbeh o dvoch slobodných motorkároch, alebo ako čistá fikcia vďaka záveru (ktorý je ináč jeden z najšokovejších aké som kedy videl). Ale Easy Rider je bohužiaľ až príliš reálny film odrážajúci spoločnosť. Nedokážem sa podobných otvorených filmov vynadívať. Sloboda je vec relatívna, fyzickú slobodu človek nedosiahne nikdy vďaka obmedzenosti tela avšak ta psychická sloboda je to ako sa na veci dívame, s nadhľadom a otvorenosťou, keď to ešte skĺbime s imidž ktorá je nášmu presvedčeniu náležitá a nehanbíme sa zato, môžme sa považovať za inteligentných ľudí. P.S : "Všichni tři hlavní představitelé Fonda, Hopper a Nicholson kouřili skutečnou marihuanu před kamerou." - Bolo vidno :-D, ale však, začo sa hanbiť, nevymazatelná scéna z pamäte. Peter Fonda ako ho nikto z nás nepozná aneb Lucia s diamantami v oblakoch - (úryvok z článku o LSD tzv. tripoch spojených s Beatles a Peterom Fondom): V júli roku 1965 sa členovia kapely The Beatles, John Lennon a George Harrison, zoznámili s účinkami LSD celkom nedobrovoľne. Ich londýnsky zubár im ho raz pri večeri primiešal do kávy. Na prvý plánovaný LSD výlet sa však vybrali až v auguste 1965 počas ich amerického turné. O niečo rezervovanejší Paul a Ringo sa experimentovania zdržali. Na tento „trip“ spomína herec Peter Fonda, ktorý sa ako skúsený tripper nominoval do úlohy ich sprievodcu a ochrancu. „Spomínam si, že som sedel na balkóne s Georgom, ktorý mi hovoril, že má pocit, akoby umieral,“ hovorí Fonda. „Povedal som mu, že sa nemusí ničoho báť, že sa musí len uvoľniť a všetko bude v poriadku. Porozprával som mu o nešťastnej náhode, keď som si ako desaťročný náhodou strelil do žalúdka a na operačnom stole sa mi srdce tri razy zastavilo, takže viem, aké je to byť mŕtvy. Okolo práve šiel John a počul ma ako hovorím: ,Viem, aké je to byť mŕtvy'. Pozrel sa na mňa a povedal: ,Mám z teba pocit, že som sa ešte nenarodil. Kto ti napchal všetky tie kaleráby do hlavy?' Tento takmer surrealistický rozhovor sa potom objavil v texte piesne She Said She Said, hoci John nikdy nechcel priznať, čím sa inšpiroval pri písaní textu.“ 93% ()

papyrosaurus

Takový předek všech road movie filmů. Přestože motorky moc nemusím a více bych přivítal jízdu autem, tak jsem si film užil. Nekonečné zaprášené dálnice, sem tam zapadlý motel či doupě nějakých hipíků....ale jim to jede....no a tak si jedou za svým cílem. Tu atmosféru jízdy a amerických reálií miluju (tak jako ve Vanishing Point, Dvouproudé asfaltce, Duelu...). Na druhé straně film zobrazuje do extrému vyhnanou celkovou zablešenost amerického života, stereotypy, demokratickou přetvářku a rasismus běžných lidí, kteří tlachají něco o svobodě a když se setkají s její ryzí podobou, zaleknou se a chtějí ji zlikvidovat. Perfektní podívaná. ()

Gagner

Film musel mít ve své době opravdu sílu, hlavní herci též skvělí, ale jinak mě film ubíhal spíše pomalu a konec mě docela zklamal. ()

Florfila

Tenhle film u mě splnil veškerá očekávání a vypadal přesně tak, jak ho tvůrci tvořili. Jako nic a jako všechno v opojení marihuany. Nejvíc jsem si užívala část s Nicolsnem: "Nebojej se vás. Bojej se toho, co znamenáte. To, co reprezentujete, je svoboda. Nikomu neříkejte, že není svobodnej, protože oni jsou schopni vraždit a mrzačit, aby dokázali, že svobodní jsou. Oni jen kecaj a kecaj o individuální svobodě, ale když se s ní setkaj, tak se jí zděsí." Celkově na mě snímek působil hodně nesourodě a utahaně. Ale musím dát 3 hvězdy za touhu po svobodě, kterou nám okolní morálně nemorální svět bere. ()

JohnnyFox

Některé scény byly vážně nudné,jaké by taky mohli být když herci ve skutečnosti kouřili při natáčení trávu. Dostala mě ale krásná krajina,doba,soundtrack a celková atmosféra volné jízdy bez starostí! Celé mi to připomínalo Vanishing point bez tempa a adrenalinu.Tohle je Road movie jak má být...85% ()

Pawlisman

Zcela věrohodný, silně atmosférický, skvělá hudba, stopáž akorát. Na koukání tento road movie dobrý, jen tomu malinko chybí něco navíc, malinko koření, malinko více vzrušení či gradaci. Jinak skvěle natočeno. 8/10 ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června