Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Martin741

Reziser Ron Howard natocil film o raketoplane Apollo 13, ktory odstartoval roku 1970 smerom na mesiac ..... a dalej uz vsetci vieme, nasledoval boj o prezitie. Chvalim herecke osadenstvo : Hanks, Bacon a dobre sa na to pozeralo, aspon si clovek rozsiri obzory : 84 % ()

rakovnik

Seděl jsem v kině jako přikovaný a se zatajeným dechem, úžasem, obdivem i dojatý jsem sledoval parádní filmové dílo. ()

Petoss1

Zaujímavé to bolo, vznik hlášky "Houstone máme problém" a neúspešná vesmírna misia. Takto má vyzerať Oscarový snímok. 85% ()

Nach

Určitě jeden z TOP filmů, který se odehrává ve vesmíru a zároveň není scifi. O to úžasnější, když si uvědomíme, že to vše se navíc skutečně stalo. Jeden ze zlatých filmů od Rona Howarda. 80% ()

C0r0ner

Když už Ron Howard natočí pětihvězdičkový film, tak to opravdu stojí za to. Apollo 13 je přesně tím typem. Drama, které člověka nenechá víc jak dvě hodiny vydechnout, je opravdu výjimečná věc. To, že je tenhle příběh natočen podle skutečné události, jen zvyšuje jeho akcie. 100% ()

Phos4rus

Vyborny film, kteremu se da vytknout jen jedno - pokud se budete na tento film divat podruhe, bude vam pripadat nudny a dlouhy. ()

Andre3000

Byl jsem na tom v kině když sem byl ještě pořádnej mlaďák a fakt super zážitek, možná proto už se na to dívat znovu nebudu, abych si to nezkazil. ()

danecek24

53. Zlatý Glóbus za rok 1995 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Kathleen Quinlan, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Ed Harris, Nejlepší režie - Ron Howard ()

Martrix

Zpracování, herci, atmosféra, to vše si zaslouží uznání. Celkový dojem mi kazí jedině to, že mám velký problém uvěřit, že jde o autentické podání skutečností. Výjímečně mi nevadí, že jde o oslavu amerických úspěchů. Ono je opravdu co slavit a rozhodně jde o jeden z nejvýznamějších přínosů studené války. Ovšem na překrucování historických fakt, jsou američani odborníci a nikdy by nepřiznali, že problém vznikl díky tomu, že se cpali za letu hamburgrama a kečup který z jednoho odkápnul, zkratoval pc. Film se mi líbil, ale protože jsem nedůvěřivý, je to pro mě pouze drama, natočené na motivy skutečných událostí. V žádném případě nepovažuji Apollo 13 za film historický, natožpak autentický. ()

pufina

Výtečné drama, s chutí zhlédnu kdykoliv. Herecké obsazení - Tom Hanks a Kevin Bacon - skvěle a přesvědčivě zahrané, příběh poutavý.. Trošku mi tam něco chybí, ale jinak si nemám nač stěžovat. ()

PROCESOR

Jeden z filmů, kde mi nevadí jejich patriotismus a nebudu si z něj dělat srandu. Ne ne naopak si hezky pobrečím a nestydím se za to, drsňáci. A jak jste na tom Vy? Přiznat slabost je známka vyzrálosti holobrádkové.... To jen až Tě přestane bavit, hrát tu pozu drsnáka co Ti stejně nikdo nežere... ()

pakobylka

Legenda o návratu. Stala se jedním z těch malých, leč neopomenutelných zázraků, k nimž můžeme vzhlížet takřka se stejným nevěřícným úžasem, s jakým naši předci obraceli oči k nočnímu nebi - k bledému Měsíci ... a k tisícům mihotavých hvězd. Protože je výsledkem těžké bitvy, jejíž aktéři odmítli akceptovat prohru ... bitvy, do níž zapojili veškerý svůj um a vynalézavost - vlastnosti, které v sobě člověk objeví mnohdy až v mezní situaci. Legenda, převedená na filmový pás s respektem, který jí přísluší. ()

Wormboy

Howardovo Apollo 13 v porovnani s tematicky predchadzajucim, no o 23 rokov starsim Chazellovym spracovanim misie Apollo 11, nicim nezaostava a ponuka dve hodiny kvalitnej hollywoodskej filmarciny. Film, ktoremu neskodi ani zub casu, ani opakovane zhliadnutie. Poctive 4* ()

Juto

Film Rona Howarda o tejto misii je natočený s dôrazom na detail a citom, ktorý ho robí strhujúcim.Snáď najpôsobivejším počinom tohto filmu je udržiavanie napätia, i keď je sled udalostí dobre známy. 9/10 ()

BoXBe

Časem již maličko filmový výraz Apolla 13 zešedl, ale to mu nebere na působivosti a nepřipraví ani o můj vděk za to, jak poutavě se podařilo natočit kvalitní film o neskutečné smůle a o pionýrství vesmírných programů. Tom Hanks opět dokazuje v týmu nadprůměrných herců, že je špičkou ve svém oboru. Hudba James Hornera avizuje dopředu co bude znít v nejvýdělečnějším filmu historie a triky do jisté míry předbíhají svou dobu, ale vzhledem k jejich neefektnosti mohou zaniknout a je to jen dobře. Jedinou výtku bych už dnes směřoval jen na nekonečné prostřihy na souženou manželku a svým způsobem agitku za jednotu světa při pohledech do Vatikánu a ke Zdi nářků, ale jinak jsem spokojený divák a sahám po nejbližším kosmologickém magazínu...:) ()

DominikV

Skvělý a napínavý film plný emocí, skvělých hereckých výkonů a velkého odhodlání zachránit ,,pouhé" tři lidské životy. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)