Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

gezper

Kvalitní zpracování obecně známé vyhrocené situace jednoho z letů programu Apollo. Pravda, je hodně americké, nacionalistické, ale herecké výkony všech (tahoun Hanks) a napínané podání na to klidně nechají zapomenout. ### Známá citace 'Houston, we have a problem' vznikla ve skutečnosti tak trochu nadvakrát a nepatrně jinak, i v tomto filmu je to dramaticko zkráceno, pojďme si připomenout originální mini-rozhovor: " Swigert: 'Okay, Houston, we've had a problem here.' Houston: 'This is Houston. Say again please.' Lovell: 'Houston, we've had a problem. We've had a main B bus undervolt.' " ### [80%] ()

vofo

Skvele natocene drama, kde troch patosu a vlastenectvi vubec nevadi. Film ma vsechno, co ma velky film a hit mit. Paradni rezii, skvele herecke vykony, brilantni po technicke strance. ()

Salus

Nevím, kolikrát už jsem ten film viděl, ale nikdy mě nepřestane fascinovat příběh, který je jen odrazem holé skutečnosti. Vždycky si musím připomínat, že se to stalo v roce 1970, kdy obrovské sálové počítače uměly zlomek toho, co dneska můj mobil. Je to příběh o neuvěřitelné lidské odvaze a schopnostech. Vždycky mě dostane. A skvělé zpracování filmu je jen třešnička na dortu. ()

Eeve

Brilantne natočený a brilantne zahraný film. Určite jedna z najlepších filmových rolí pre Toma Hanksa, Ed Harris vynikajúci, takisto ako Bacon, Paxton, Sinice....proste nádhera. Silné a intenzívne scény. Pre mňa (okrem samozrejme záveru) zostáva jedným z najsilnejších momentov filmu odpojenie Vodnára - nemôžem si pomôcť :) Musím takisto pripomenúť veľmi vydarený a naozaj nádherný soundtrack. Vzdávam hold všetkým ľuďom, ktorí sa na tejto nervy drásajúcej záchrannej operácii v realite podieľali. ()

LeePriest

Bylo léto roku 2013 a já si v TV magazínu přečetl pochvalné hodnocení na tento film. Zabrousil jsem zde a viděl hodnocení přes 80%. A jelikož tam hrají výborní představitelé jako Tom Hanks, Ed Harris a Kevin Bacon, řekl jsem si, že se určitě musím podívat. A velmi dobré to opravdu bylo. ()

zigy

A příště bych prosil vysvětlující komentář k tomu, co se právě řeší na obrazovce a co je nutné k záchraně astronautů...já fakt těmhle věcem nerozumím, a tak jsem se dost ztrácel. Co na tom, že herecké výkony jsou výborné, a napětí ve vesmírném modulu stoupá tempem nevídaným, když já vlastně vůbec nevím, jak na tom chlapci v kosmu doopravdy jsou a můžu se jen domýšlet.... ()

unclejack

Profesionálne zvládnuté. Aby som povedal pravdu, čakal som povrchnú slátaninu plnú vlasteneckých kecov, ale dostalo sa mi príjemného prekvapenia. Hoci samotný scenár nie je bez chyby - ktorá sa, mrška, občas vyderie na povrch - Howard je schopný túto skutočnosť zakryť svojou zručnosťou a hereckými výkonmi. Réžia zlvádnutá na jednotku, akmera tak isto, hudbu by som pokáral, ale nebola ža taká fatálne zlá. Už len to profesionálne vyznenie filmu, samozrejmosť s akou sa jednotlivé postavy pohybujú vo svete kozmonautiky ospravedlňuje scenár z tých pár prešľapov, ktoré som už naznačil. Poslednou vrstvou a koniec-koncov aj dôvodom piatej hviezdy sú herecké výkony. Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton a Gary Sinise bez chyb, pričom prvý menovaný stojí zaslúžene na čele. A Ed Harris bol fantastický, hoci úplne iným spôsobom ako v Truman Show, ale predsa len mu treba vystrihnúť poklonu. Ron Howard môže byť na Apollo 13 právom hrdý, pretože stvoril čosi oveľa hutnejšie a ľudskejšie ako ostatné kozmonatické blockbustery. ()

Kozlowski8

Film zachycuje dramatické události, které provázely nezdařený pokus američanů o druhé pokoření měsíce. Jedinečný, výborně obsazený snímek, v němž nechybí napětí a ni dojemné okamžiky. 80%. ()

FILMOVKA

Je to film, u kterého držíte palce hlavním hrdinům, aby se dostali zpět domů a možná i popřemýšlíte nad tím, co by se stalo, kdyby taková událost měla opačný konec. Režisér Howard si ale příběh drobně upravil, tak jako v jedné části filmu, kdy se astronauti pohádají potom, co vznikne v lodi problém (přestože k hádce nedošlo). Stejně tak jako věta: "Hustone, máme problém." je také jenom vylepšeným dialogem mezi posádkou Apolla a řídícím střediskem. Jsou to drobnosti, které v nás divácích upoutávají pozornost a zvyšují eskalující napětí. ()

LencaN

Úspěšná prohra. Apollo 13 je záležitost, která nenechá v klidu vaše chloupky na rukách, neustále vás bude šimrat husí kůží na zádech a na závěr ještě potrápí vaše slzné kanálky. Ani po 20 letech od natočení mi to nepřišlo zastaralé. Jako astrolaik jsem nepostřehla nějakou absolutní technickou či logickou hloupost. Bylo to kvalitně uchopené převedení reálného příběhu na plátno za použití jedněch z nejlepších herců té doby. A ani hudba Apolla 13 mi nepřipadá nemoderní, naopak je nadčasová a rozhodně umí správně podkreslit a podpořit amosféru okamžiku. Nejvíc mě bavila ta stará babička, jakoby maminka Toma Hankse: "Tihle mladí pánové se s tebou budou dívat na televizi. Tohle je Neil Armstrong a tohle Buzz Aldrin." "Taky se zajímáte o kosmonautiku?" :D nebo "Kdyby automatická pračka uměla lítat, můj Jim by s ní přistál." ()

Fjera

Film splnil přesně to, co jsem od něj očekávala. Pomalejší rozjezd, dramatické momenty a na závěr doják. Celkem povedené zpracování. ()

bonovox

Silný snímok, ktorý boduje aj po rokoch. Hanks len potvrdil výborné obdobie v 90-tych rokoch, keď kraľoval hollywoodu. ()

jjjerry

Perfektní snímek, velmi historický přesný až "dokumentářní". Přesto Ron Howard vytvořil úchvatný dramatický zážitek. Herecky suprově obsazené Gary Sinise a Tom Hanks geniální. ()

Franki69

Zkouknuto už několikrát a pokaždé s mírným mrazením kolem páteře. Film jednou bude sloužit jako dokument o archeologii počátků vesmírných letů v minulém století. Zdobí ho nejen výkony Toma Hankse, Garyho Sinise, Kevina Bacona nebo Eda Harrise, ale také trikaři a tým, který měl na starosti výpravu a rekvizity. Jakkoli titěrná součástka z klaustrofobického interiéru stanice Aquarius nebo lunárního modu je správně ohmataná a provedením bezchybná. Právě kvůli těmto drobnostem si při sledování Apolla 13 uvědomuju, jak nesmírně riskantní byly tyhle výpravy chlápků, kteří se nechávali v kokpitu velikosti dodávky vystřelit rychlostí 16,7 km/s (vzdálenost teplice - Ústí nad labem za sekundu) na rouře naplněné několika desítkami tun extra hořlavého a výbušného paliva do vesmírné prázdnoty. A právě proto mě tenhle film i po více než dvaceti letech od premiéry stále baví a bavit bude. Dávám 100%. P.S. Na měsíci bylo už 12 pozemšťanů, jako zatím poslední na jeho povrchu stanul dne 11.12.1972 Eugene Cernan, velitel mise Apollo 17, po prarodičích čechoslovák. A tak měl velitel Cernan sebou při třech procházkách po měsíčním povrchu československou vlajku. Přečetl jsem si to tady https://www.astro.cz/clanky/kosmonautika/pred-40-roky-lide-prestali-letat-na-mesic.html ()

Winster

Na tyhle vesmírné akce jsem nikdy nebyl. Nicméně tento snímek doporučuji shlédnout už pro T.Hankse a "poručíka Dana,,. ()

Syndrom

Jak bych si užil technický drama, kdyby Howard furt neotravoval s lidskym klišé. Tohle dělá pořád. Postavy na baterky. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)