Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

fanda_filmu

Naprosto vynikající film o selhání přístrojů v počátcích vesmírného cestování, mám rád historii i futuristické startreky a proto je pro mne tento film velkým přínosem, protože jednou asi budeme běžně létat ke hvězdám. Vývoj jde neustále dopředu a tenhle snímek beru s velkým nadhledem jako prequel ke všem universum. Jinak skvěle zahrané, oblíbená herecká souhra Hankse a Sinise, kterému nikdo neřekne jinak než poručík Dan. Vynikající výběr středně známých herců, většinu poznám, ale nedá mi to než si vzpomenu odkud, tak to má být , ne jako v takových filmech jako postradatelní atd. Neříkám že je špatné obsadit samé hvězdy ale někdy to prostě není ono, zde to producenti zvládli na výbornou, protože lidé co milují filmy znají spoustu méně známých herců a udělá jim radost poznávat odkud je vlastně znají:-) ()

jurajpower

Houston, máme problém. Tento odkaz sa ozval z kozmickej rakety ďaleko od Zeme. Výbuch kyslíkovej nádrže na Apollo 13 ohrozil nielen poslanie, ale aj životy troch astronautov. Dej filmu, podľa skutočnej udalosti, ma prinútil prežívať problémy posádky takmer na živo, aj preto, že jeden člen posádky mal český pôvod. Nemohol na Mesiaci zanechať púzdro s československou vlajkou, ktorú si z úcty k svojej matke vybral. Nedostatok kyslíka a vody, narastajúci obsah oxidu uhličitého v kabíne, obavy zo zostupu v atmosfére nakoniec vyvrcholili, po takmer šesťdňovom lete, do šťastného pristatia na hladinu Tichého oceánu. ()

chicotomas

Ano, je to klasický americký patriotismus. Ale ono se to opravdu stalo! A proto mi to tentokrát nevadí. Schválně jsem si dopředu nepřečetl všechny detaily, abych si to sám prožil. Všechny ty smolné i úsměvné okamžiky z tohoto příběhu dělají velmi kvalitní film. ()

Pythonator

Odletěli, přiletěli a během cesty se trochu připosrali. Nebýt toho tlaku v konečníku, tak je to docela nuda. Což o to, natočeno je to umně, ale nějak se to drží nudného příběhu, takže se nedočkáte žádných mimozemšťanů ani ničeho jiného, díky čemu by stálo za to to sledovat. Radši bych si dal hůře natočené sci-fi než dobře natočenou NASA pohádku. ()

ohinek

Tom Hanks i celý zbytek osazenstva, Ron Howard, i James Horner v životní formě. Vskutku obdivuhodná a skvělá proměna čistě dokumentárního příběhu v napínavý a přesvědčivý celovečerní biják. Co víc si přát? ()

zeromen

Skvěle natočené drama, od Rona Howarda s výborným Tomem Hanksem v hlavní roli. Škoda že amíci nikdy nebyli na měsíci, nebo ani ne škoda. Ještě by to pokazily, na co šáhnou nebo se jen podívají to zmrví. :-) ()

Tezuka

Nedokážu si představit, že takhle obtížnou záchrannou misi se v realitě doopravdy podařilo vyřešit. Všechna čest posádce Apolla 13 a celého týmu v Houstonu za to, jak v takové krátké době a tísnivé situace dokázali s tak omezenými prostředky vymyslet plán, který pomohl ušetřit dost energie a kyslíku na 300 000km návrat na Zemi. Jim Lovell je jediný astronaut, který dvakrát letěl k měsíci (poprvé na Apollu 8) a ani jednou na něm nepřistál. Poprvé to ani v plánu nebylo, ale podruhé už ano a zkazila mu to technická porucha. Row Howard se filmu zmocnil mistrovsky, do hlavní role obsadil nejlepšího adepta co vůbec mohl, i když vzhledově se kapitán Lovell podobá více Kevinu Costnerovi než Tomu Hanksovi. Podstatná ale je hraná složka, kterou Tom splnil báječně i s celou posádkou. Vesmírné podmínky zde byly prezentovány mistrovsky a drama se s časem více a více stupňovalo, protože bylo potřeba čelit stále složitějším problémům. Rád bych vysekl i poklonu skvělému Edu Harrisovi, který odhodlaně, tvrdě a správně vedl celý tým NASA k tomu, aby se posádka vrátila na Zemi v živém stavu. Gary Sinise si zopakoval roli s Tomem po veleúspěšné spolupráci ve Forestu Gumppovi, ale tentokrát už se všemi končetinami :D ()

kotrlak

Moje srdcovka. Pozn. - Lovell uvedl že ve skutečnosti se žádný konflikt či hádka na palubě nefunkční lodi neodehrály, protože posádka byla vycvičena pro krizové situace. Stejně tak řídící středisko. Režisér vytvořil ve filmu tyto situace ke zvýšení napětí. ()

Pavlo

Vyborne nakryteny film, ktoremu chyba len malo k dokonalosti ( asi cca 30 min - niekedy dej skace prirychlo). Clovek si priblizi historiu astronautiky a uvedomi si ze to nie je med lizat. Vyprava,kamera,efekty,herci na velmi vysokej urovni. ()

Nataniel73

Výborne spracovaný film o veľmi problematickej, komplikovanej, ale nakoniec aj šťastnej ceste na mesiac, ktorú všetci zúčastnení prežili. Najviac ma upútali momenty keď traja hrdinovia vchádzali do rakety. Ten patos a to fluidum, ktoré tieto americké filmy o kozmonautoch majú ma skrátka vždy chytia za srdce. Niečo podobné som prežíval aj pri filme Armageddon, kde podobne ako v tomto filme astronautov doprevádza nádherná filmová hudba. Režisér skrátka vedel ako na to a natočil jeden inteligentný, realistický, vkusný a pôsobivý film, ktorý napriek svojej dĺžke ani chvíľu nenudí. Divák má pocit akoby v tej rakete letel na mesiac spolu s nimi a prežíva všetky problémy, zimu a napätie na vlastnej koži. Záver je skvele vygradovaný a to ticho pred záverečným pohľadom na oceán sa dá doslova krájať. Happyend zvládnutý dôstojne na pomery americkej kinematografie.80% ()

ABC1

Před lety, kdy jsem tento film viděla poprvé, bych dala za pět, s odstupem času přece jen poctivé čtyři kvězdy. Ale Tom Hanks jako vždycky vynikající.. ()

Bogrant

Skvostné vesmírne dobrodružstvo. Veľkú udalosť americkej astronómie spracoval a vyobrazil Ron Howard až nad mieru veľmi dobre s fantastickým hereckým obsadením na čele s obľúbencom Hanksom. Krásne a hlavne napínavé od začiatku až do konca. V Hollywoode aj v NASA mohli byť spokojní. ()

Feacher

No co si budem, takhle životem napsaný příběh si o film říkal a zrealizován byl tedy úžasně. Efekty, herci, všechno na jedničku... 100% ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)