V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

Lonelybiker

Abych pravdu řekl, první půlku filmu jsem se dost nudil. Ta druhá moje pocity ale spolehlivě pozvedla do téměř nebeských výšin a skoro to bylo na 5 hvězd. Jennifer Connelly to opravdu hodně slušelo a s Russellem Crowem předvedli dobré výkony. Není divu, že film dostal tolik oscarů. ()

Aerilynn

Film jsem viděla poprvé včera a WOW. Mám ráda Jennifer a byla tu úžasná a Russell mě neuvěřitelně překvapil. Nikdy jsem ho moc jako pana herce nebrala, ale to, jak zahrál profesora Nashe bylo prvotřídní. Věřila jsem mu vždy všechno. Chcete vidět neuvěřitelný herecký koncert? Tohle je film pro vás. ()

Hurin

Nádherně krásný a úžasně okouzlující. Hudba je zde dokonalá a dodává tomu tu pravou kouzelnou atmosféru. ()

michal.pauza

Genialita nebo prokletí??... Tato věta je pro tento film asi nejvíce výstižná. Věděl jsem, že Ron Howard je mistrem ve svém oboru, ale i přesto mě Čistá duše do vyrazila dech. Nádherné zpracování knižní předlohy a velmi působivé zaměření na detaily, o čemž v podstatě celý film vypovídá. Russell Crowe předvedl, stejně jako ostatní, opravdu skvělý výkon. S tímto snímkem jsem byl naprosto spokojen a velmi ho doporučuji. ()

Ferda_S

Matematik John Nash (86) a jeho manželka Alicia (82) byli dnes (24.5.2015) zabiti při autonehodě jejich taxíku v New Jersey (při ztrátě kontroly nad řízením narazilo taxi do zábradlí u mýtné brány; pasažéři v jiném autě, které bylo zapojeno do nehody, jsou v nemocnici a mimo ohrožení života). Čest jejich památce a upřímnou soustrast jejich rodinám :(. ()

Kamzicky

Film mluví sám za sebe.Každému doporučuji.Málokdy při posledních scénách zůstane oko suché a do poslední chvíle divák neví jestli je pravda taková a nebo taková.Strhující hudba ještě více podtrhuje velice nápaditý děj a výkon herců je fenomenální ()

Oxytocin

Udělování Oscarů považuji za "politickou" záležitost, která je často podmíněná a ovlivněna různými faktory. Nejlepší film a herec je však zde naprosto zaslouženě. Jestli dostal R.Crowe sošku za Gladiátora, tak bych považoval za ostudné, kdyby tomu zde opětovně nebylo. ()

Nag0

Emocionálne to nebol zásah do čierneho, no musím pridať body za vyhnutie sa nejakej slizkej vtieravosti ktorá mala potenciál sa vyskytnúť. Hereckému obsadeniu sa nedá nič vytknúť, možno mi len chýbal istý vycibrenejší dramatický rozmer a o niečo plynulejšiu úvodnú pol hodinu, v ktorej mi isté prechody medzi scénami trošku nesadli. To už ale idem príliš do detailov. Každopádne ako celok to určite malo svoje jedinečné čaro. PS: Jennifer Connelly <3 ()

damian

Russell Crowe a Jennifer Connelly mě znovu přesvědčili, že těch 5 hvězdiček, co jsem dal právě před rokem, je prostě málo!! ()

SeeSaw

Filmy pod režijní taktovkou Rona Howarda nezklamou, ale většinou ani nenadchnou, no o Beautiful Mind se to říci nedá. Už jen kvůli Johnu Nashovi, jehož příběh se mezi předlohami k filmům 21. století řadí k absolutní špičce. Tento film mohl nicméně dopadnout i přes mistrovské umění režiséra velmi zle a to kdyby do hlavní role neobsadil Russella Crowa. Ten tu dokázal, že když chce, tak ze sebe dostane prostě cokoli, rváče, poldu, otroka a teď i duševně narušeného leč geniálního matematika. Výborný film s nezapomenutelnou hudbou a hereckými výkony. ()

tykeww

Po zhlédnutí filmu jsem vcelku změnil názor na skvělého Russella Crowea (předtím jsem viděl jen Bídníky, kus Robina Hooda a kdysi dávno Gladiátora). Krásně natočený příběh, který ve mně vyvolal spoustu pocitů a otázek jako skoro žádný jiný, a to na filmech ocením vždy nejvíc. Zaslouženě se Čistá duše zařadila mezi mé nejoblíbenější snímky vůbec. ()

MisaP3

Námět dobrý, výkony v něm také skvělé, nicméně jsem se u něj příšerně nudila a snad každých pět minut jsem si říkala, kdy bude konec, mám ráda podobné filmy, bohužel tento mě poněkud zklamal. Pokud by byl kratší asi by mne nadchl mnohem víc. ()

Tereza11

Tento film vás přesně utvrdí v přesvědčení, že geniální lidé jsou často nepochopeni...opravdu jsou to jen stroje, kteří tak touží objevit něco originálního, že se vyhýbají skutečnému světu a žijí izolovaní jen v tom svém? Nebo to jsou cílevědomý pracovití lidé kteří si už v raném věku vysnily úspěch a jsou si tvrdě za svým? Rusell Crowe za mě nejlepší role v jaké jsem ho kdy viděla, opravdu přesvědčivý výkon, kterým mi brnkal na notu po celou dobu filmu..Nejvíc mě bavilo. že vás dostane do takové schýzi, že budete pečlivě zvažovat co je real a co je jen výplod fantazie... Zkrátka vysnít si svůj svět, kde budete opravdu tím čím chcete být, se vám může pekelně vymstit :-) ()

Whiterose

Nejlepší životopis, který kdy přišel na filmová plátna! Nejlepší důkaz toho, že Russell Crowe je největší herecký talent své generace! Za pět. ()

tomoch

Rain Manovi sa to u mňa (výkonom hlavnej postavy) nevyrovnalo. Ale veľmi pôsobivý film, miestami až strhujúci. Páčilo sa mi (tolerantné) univerzitné prostredie, Jennifer Connelly, hudba, a samozrejme, aj Russell. Bolo pekne vyobrazené, ako sa hlavný hrdina postupom svojou snahou naučil so svojimi halucináciami vyrovnávať a žiť (tu teda vidno, že iba lieky nestačia), a ako ho potom mohlo celkom akceptovať aj jeho okolie. Avšak samotné okolie (žena a univerzitní známi) ho často svojou toleranciou a láskou azda motivovalo k tej snahe. Pekný film, ktorý prispieva do mozaiky pretvárania stereotypov o ľuďoch s ťažkými psychickými poruchami. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)