Námětem pro celovečerní filmový debut šestadvacetiletého režiséra Jana Hřebejka se stala stejnojmenná „pamětnická“ povídka Petra Šabacha z knihy "Jak potopit Austrálii". Originální muzikálová komedie je situována do Dejvic konce 50. let, žijících poklidně svým „maloměstským“ způsobem ve stínu rudé hvězdy na špici hotelu Internacional. Do světa rodičů, náruživě žijících všedními starostmi, aby zaplašili tíži doby, a jejich ratolestí, jejichž tušení „světa venku“ podporuje exotický obsah popelnic zmíněného hotelu, vtrhne jednoho dne mladík Bejby. Nevinný pra-chuligán svým výstředním oblečením a vášní pro nezvyklé rokenrolové rytmy způsobí pozdvižení – mládež je nadšena a rodiče si zoufají. I když svérázný prorok je nakonec zničen (podobně jako mnoho jiných, kteří ukázali cestu), pro generaci kluků znamená jeho zjevení klíčový obrat v jejich životě... Jan Hřebejk, inspirován Vlasy M. Formana, svou výpověď o 50. letech spojuje s výraznou videoklipovou stylizací. Základní dějová linie se zcela přirozeně rozvíjí i v písních a suverénně realizovaných tanečních číslech. Zásluhu na zdařilém výsledku má spolupráce kameramana Jana Malíře, choreografa Josefa Prouzy a autora písní Ivana Hlase. Vesměs přesně obsazeným hereckým představitelům dominují Jakub Špalek, Martin Dejdar a Josef Abrhám. Zdařilý muzikál příjemně překvapil a nadchl řady příznivců. Získal Českého lva za nejlepší film roku 1993. (Česká televize)

gerojmanus

Tak když jsem byl tomhle muzikálu poprvý v kině, bylo mi asi 16.. Pravda měl jsem trochu jiný zájmy, ale musim říct, že pár písniček Ivana Hlase mám zarytý v mysli do teď..Prvotina Jana Hřebejka se myslim povedla, a na to, co tvoří v posledních letech, se to ( bohužel ) nedá ( až na výjimky ) moc srovnávat.. ()

lolkaa

Tenhle film pro mě nemá žádnou patu ani hlavu, zachraňujou to snad je chytlavé muzikálové písničky, díky kterým je podle mě i film známý... ()

Konstrukter

Vlastně jediný muzikál, na který jsem se vydržel dívat do konce a na ,který se vždy znovu rád podívám. Je to dané asi skvělou hudbou Ivana Hlase a výbornými hereckými výkony Josefa Abrháma a Jakuba Špalka. Martin Dejdar také nebyl špatný ,ale ne tak dobrý jako jeho dva výše jmenovaní kolegové. ()

andy60

Hřebejka mám docela rád, ale tohle je hodně nadhodnocenej film. Tady se pouze zaučuje, aby později zůročil své zkušenosti a talent. Nejslabší je příběh samotný, který je tak jednoduchý, že chvílemi skutečně nudí a neustále je natahován hudebními a tanečními vložkami. A hudba Ivana Hlase? Můj šálek kávy to teda není. ()

Sadova302b50

Velmi dobrý muzikál a můj oblíbený Hřebejkův film, kde nedostatky v příběhu (pokud tu o příběhu lze mluvit) plně vynahrazuje hudba a dobrý výběr herců. 79% ()

Calabria

Na ten rok to byl podle mě nadčasový film a museli být hodně riskantní se do režie pustit. Postavy byly skvěle ztvárněný a vypadá to že byl scénář napsaný až po vybrání herců. Písničky jsou chytlavé a i dnes nikoho neurazí. Neberu to jako klasiku nýbrž jako film který si klidně večer pustím. ()

pajkir

4 hvězdy ale jen proto, že jsem se v tom mihnul jako komparz....nepochopil jsem výběr hlavní ženský role....holku předabovali, přezpívali, hezká taky nebyla, tak proč? ()

Takaru

Po více než čtvrt století od vzniku filmu, můžu s klidem říci, jak moc se to Janu Hřebejkovi "napoprvé" povedlo. Aneb s každým dalším shlédnutím film pro mě nic neztrácí, spíše naopak. Rokenrolově to odsípá, jednoduchý příběh není na škodu. Jednoduše je to o pocitu a tom, jestli vás slušná muzika a pár fajn tanečků chytne nebo ne. Zatím plné 4 hvězdy a třeba za další čtvrtstoletí přihodím tu pátou. ()

alesandro2

V roce 1993 jsme hltal všechno co bylo nové a ani tento film mne neminul. Dnes ale musím konstatovat, že zde už aura filmu u mne vůbec nefunguje a ani jsem ho nebyl chopen dokoukat. Zkrátka, tento film neobstál v čase. ()

Hvezda1

Zajímavé je, jak to z odstupem 20 let člověk vnímá úplně jinak. Tehdy jsem to vnímala spíše jako komedii, dnes jako ztvárnění zoufalé doby 50. let. Nicméně, líbilo se mi to tehdy, i nyní. ()

denisvavrin

Já nevím no... ve filmu se něco děje jenom aby se něco dělo. Pro mladšího člověka, jako jsem já, to není nic objevného a působí to jako parodie na Elvise. Hvězdu dávám jen proto že české filmy moc nemusím (=odpad) ale tohle je k přežití. ()

GrooteLulu

Šakalí léta, Amerika a Akumulátor rozjížděly českou kinematografii po rozpadu československa. Dejdar svoji roli Babyho a následně rolí v Učiteli tance, podle mě ukončil svou "úspěšnou" hereckou kariéru a zapadl do zapomnění, protože neuváděl nic na nově vzniklé tv nova a objevil se až po dvou dekádách jako Ozzák a policajt ze všech městských kriminálek .. Ivan Hlas má tohle skvělé album a Šakalí léta jsou pro mě nepřekonatelným, ikdyž chlapeckým muzikálem, srovnatelným se Starci na chmelu, ale bez variace na romea a julie.. ()

alienable

Cesta do pekla je dlážděna muzikály, ale tenhle patří k těm snesitelnějším. Příběh mi vždycky připadal tak trochu pitomej a melodie tuctový. Přesto už několik dní nemůžu dostat z hlavy "mě život pomalu svačí", což mě jazykově neskutečně irituje. Bez Abrháma by to celý bylo poloviční. ()

Ziral

V padesátých letech, kdy děti ještě byli dětmi, takovou prasárnu, jako je vymočit se do piva rodičům mohli jen pražáci. Hlavně, že všichni nosili švédky, ale v žádném případě u automobilů namohly být SPZ - AJ, AB... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám