Malá mořská víla

Little Sea Nymph

Pohádka / Dobrodružný

Československo, 1976, 84 min

2. dubna 2005 uplynulo 200 let od narození nejslavnějšího Dána, nejdospělejšího pohádkáře a velice významné osobnosti Hanse Christiana Andersena . České televize to jako tradičně ignorovaly, a tak je docela smutné, že jsem si to musel připomínat tímto slavným československým filmem na MDR. Naštěstí už neplatí, že by stejně tak ignorovaly tuhle drastickou pohádku, jíž svou atmosférou i vyzněním předčí málokterá jiná. Mně osobně se zamlouvá nejen nesmrtelný příběh, stylově symbolistně jednající postavy, ale i dokonalá vizuální a hudební stránka. A především: tahle pohádka se vám bude líbit bez ohledu na váš věk.(3.4.2005)

Teď jsem si na to vzpoměl, jak jsem uviděl plakát! V tomto případě se parádně povedly kulisy, protože při sledování jsem měl normálně pocit, že se topím :o)), Šafránkové to tenkrát děsně seklo... proč všichni tak stárneme?(28.5.2009)

Nedá mi to a musím reagovat na hodnocení a některé komentáře k této podle mne naprosto mimořádné pohádce. Nechápu, jak někdo může filmu vyčítat ponurou atmosféru. Ta je zde naprosto na místě a neumím si to představit natočeno v rozjuchané verzi. Proto jsem nevěřícně zírala na hodnocení v modré barvě a koupila jsem si DVD, abych zjistila, zda pro mne také po letech pohádka neztratila své kouzlo. Dobře jsem udělala, protože jsem se ujistila, že nikoliv a hrdě se hlásím k plnému počtu hvězd. Malá mořská víla v podání mladší ze sester Šafránkových je nádherná, křehká bytost, Radovan Lukavský v roli královského otce přesvědčivě chladný, jako jeho podmořská říše.(6.6.2012)

Řekl bych, že Kachyňovi se podařilo hodně dobře vystihnout posmutnělou atmosféru Andersenovy předlohy. Film má i dobře zvolené kostýmy a hudbu, všechno to do sebe pěkně zapadá. I když musím přiznat, že jako dítě mně zrovna tahle pohádka nijak výrazně nebavila.(10.9.2007)

Smutná pohádka, ale vždycky se mi líbila také díky báječnému hereckému obsazení.(28.12.2013)