Malá mořská víla

Malá morská víla

Little Sea Nymph

Pohádka / Dobrodružný

Československo, 1976, 84 min

Krásná česká pohádka. Možná by ve mně ještě vyrostla s dalším zhlédnutím, ale jistě to nevím. Do paměti se mi asi nejvíce zapíše scéna, kdy sestry běží po schodech se zapálenými škeblemi v rukou a doprovází je silný, nádherně depresivní motiv Zdeňka Lišky. Miroslava Šafránková rozhodně nebyla o nic horší herečka než její sestra Libuše - obě jsou/byly famózní.(23.4.2017)

Temně modrozelený podmořský svět, podivné účesy , psychedelická hudba, křehká hlavní hrdinka, tragický konec...asi nejlepší zpracování Andersenova klasického příběhu, který jsem kdy viděla. Jen ten princ se mi příliš nezamlouval.(26.1.2006)

Malá morská víla je u mňa presne ten istý prípad, ako Posledný jednorožec. Oba filmy som videl po desaťročiach a pri jednotlivých scénach som si vybavoval, ako som ich videl prvý krát. Je to nesporne veľké plus, najmä pri filmoch, ktoré ste mali ako deti radi. Veľmi svojský a osobitý Kachyňov vizuálny štýl zvolený pre Vílu na látku presne pasuje, ale podobný rozprávkový štýl myslím dotiahli do dokonalosti Hledík v Treťom šarkanovi a Hollý v Soľ nad zlato. Je otázne, či hodina a pol nie je trochu priveľa, či by film nebol dramaturgicky viac zvládnutý pri kratšej stopáži. Takto som mal pocit, že občas dej nahradzovali krásne obrázky. Ďalším plusom je, že si nielen spomínate na zábery, ktoré vám utkveli v pamäti v detstve, ale aj na to, ako vám čítala rozprávku mama, keď ste mali päť rokov. Neviem, či toto platí aj pre mládež, vyrastajúcu od 90. rokov.(2.6.2014)

Skvostná hudba, která mi připomněla, že Česká republika je země idiotů, kteří si nekupujou soundtracky a tak si prostě nikdy neposlechnu žádnej soundtrack od Zdeňka Lišky.(14.1.2008)

Jemna mystika odtienov modrej, hudba ... ze som si to skor neuvedomila. Mysticke filmy inak nemusim, tejto rozpravke vsak velmi slusi ta zahadna carovna atmosfera. Po rokoch vidim rozpravku uplne novymi ocami.(27.12.2014)

• - Záběry z podmořské říše byly natáčeny v Prachovských skalách u Jičína, zejména v části nazvané Císařské schody. Filmování probíhalo také na zámku ve Veltrusech, na Skalním hradu Sloup - rytířské schody, Lomu Mořina a ve Valdštejnské zahradě na Malé Straně. (Robbi)

• - V britském vydavatelství Finders Keepers vychází soundtracku – Malá mořská víla - The Little Mermaid (composed by Zdeněk Liška; vocals by Lenka Kořínková). (prkalil)

• - Jedná se o jedinou pohádku, kterou kdy režisér Karel Kachyňa natočil. (M.B)