Malá mořská víla

• angličtina The Little Mermaid (více)

Pohádkový film Malá mořská víla byl natočen podle stejnojmenné pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Vypráví o tragické lásce mořské bytosti k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější, co má - svůj hlas a život. Příběh zahrnuje prvky opravdové lidské tragiky a životního dramatu. Proto je určen nejen dětem, ale i dospělým. Ve filmu byla použita řada náročných triků, velkou roli v něm hraje výtvarná stránka i pohybový projev představitelů obyvatel podmořského světa? (oficiální text distributora)

Sosak

Takový trochu moc divadelní a neokrájená pohádka dle Andersona. Přišlo mi to dost amatérsky udělaný, ale to bude dobou. Říká se, že jde o poněkud smutné a depresivní dílko, ale výraz nudné by byl přesnější...spoň podle mého měřítka (už jako malýmu drobkovi mi bylo divný, že u toho ostatní brečí). ()

Joski

Na mňa táto skoro a neprávom zabudnutá (s tajomne melancholickou atmosférou natočená) rozprávka očarila rovnako v detstve ako i dnes. Možno atmosféra na niekoho pôsobí depresívne. Ale kvalita spracovania (spomalené zábery medzi skalami a výtvarne krásne masky:-) známej Andersenovej rozprávky má čo povedať aj pre dospelého či odvážim sa tvrdiť filmovo náročnejšieho diváka. Bravo pán Andersen a pán Kachyňa! ()

tančísvlky

Majstrovské dielo Karla Kachyňu,je to magická zaležitosť v tej dobe skutočne prevratná. Miroslava Šafranková vstúpila týmto filmom do povedomia už navždy... ()

Martin79

Krásná pohádka. Geniálně vymyšlený příběh vynikajícího pohádkáře H. Ch. Andersena. Dosud asi nejlepší filmová (nepočítám seriál: Co teď a co potom?) role Miroslavy Šafránkové. Nezbývá než napsat jak Zpívá Brian May z legendárních Queen paradoxně ještě po něm i Fred Mercury: "Too much love will kill you". 70% for me. ()

kratina

Naše Popelka - tentokrát ovšem nikoli šťastná u oltáře, ale nešťastná na dně mořském. Pohádka originální a s jinými pohádkami nezaměnitelná, která je sice krásná a poetická, ale asi není moc vhodná pro děti. Například mě tenkrát v dětství dost rozesmutnila. ()

Black-star

Kurňa ten Andersen musel mít ale pořádné depky, toto není pohádka ale depresivní a smutný příběh nešťastně zamilované víly, které pukne srdce. Veškerá ponurost je podtržena ponurou hudbou a celkově ponurými exteriéry :-) Přesto je svým temným kouzlem tato "pohádka" něčím zvláštní. Mrzí mě že Mirka Šafránková se nedala na dráhu herečky - protože si myslím že by byla o mnoho lepší než její sestra Libuška. ()

E lan

Původně jsem chtěl pohádku přímo zdrtit, ale poté jsem pochopil, že to vlastně pohádka v pravém smyslu není. Tedy alespoň ne taková, na které jsme zvyklí. Žádná veselost, žádný optimismus, ale čirá deprese po celou dobu filmu. Závěr pak vše korunuje. Ale ono to tak skutečně bylo Andersenem napsáno a to si zaslouží minimálně průměrné hodnocení za držení se žánru. ()

rivah

První půlka filmu je v podvodní říši, postavy se vznášejí jako víly, jsou takřka průsvitné. I ta druhá půlka je prodchnutá odlesky, mořem, duchem nenávratna. Kouzlo filmu prodchnutého temnou krásou vůbec nevyprchalo. A ty dvě Šafránkové jsou kouzelné. ()

Smoulin

Má nejoblíbenější pohádka. Dokonalá Miroslava Šafránková a bezkonkurenčně nejlepší hudba, jaká je v pohádkách k slyšení. Závěrečná scéna nemůže nechat žádné oko suché. Prostě impozantní dílo. ()

Tiiso

Těžko se vyjadřovat ke skutečnosti, zda-li je snímek pro děti moc temný či snad dokonce nevhodný. Sami uživatelé csfd když byli dětmi, zde píší a jsou rozdělení tak na dva stejné tábory, jedni ano má nejoblíbenější když jsem byl byla dítě, druzí moc se mě to nelíbilo. Já to mám u sebe takto: film z hlediska pohádkového příběhu se mě jako dítěti moc nelíbil. Bylo v něm spousty scén které mě nic neříkaly a nedokázal jsem se sžít s hlavními postavami. Dnes je to s hodnocením takto: film se mě z pohádkového hlediska nelíbí. Ale z hlediska zpracování knižní předlohy už se to jeví jinak. Propracovaná atmosféra podmořského světa. Temná silná hudba, skoro stejná jako z nějaké detektivky, zajímavě strašidelné kostýmy a dialogy spíše divadelní než určené dětským uším. Režisérovi se podařil počin, který v těch letech nebyl právě nejobvyklejší. Bohužel v tomto zpracování chybí nějaké silnější poselství, které by vyhrálo souboj z časem a dokázalo i po letech nabídnout něco více než jen zájem o vizuálnost. ()

Rodin

Velmi příjemná baladická pohádka, kterou u mě od pěti hvězdiček dělí příliš chladná atmosféra prostupující úplně celým dějem. Jsem si jist, že prozářenější atmosféra "pevninského" života by filmu velmi prospěla. A vzpomínám si, že jsem byl poprvé v Prachovských skalách na školním výletu pár měsíců po natáčení, tedy v době, kdy ještě spousta skal byla barevná od filmaři použitých dýmovnic. To je jen takový bonbónek na okraj. 85%. ()

DadysGirl

Viděla jsem to jednou jako malá a nechápala jsem, proč má tatínek tuhle pohádku rád... Byla moc nepohádková, depresivní... A to je přesně to, proč jsem se do ní teď zamilovala!!! A Miroslava Šafránková je prostě k sežrání... Obě sestry se měli množit ve velkém a předávat ty neuvěřitelný geny dalším a dalším princeznám s rozkošným hlasem! ()

Ex_Machina

"První kámen bílý, s její dlaní srůstá, druhý kámen rudý, zamyká jí ústa, třetí kámen černý, ten jí v srdci zůstal a v tom třetím kameni, sama navždy zkamení“.  Na rozprávku príliš depresívne a pochmúrne. Ale v tom je jej čaro. Seversky ponurá atmosféra s dokonale melancholickým a tajomným hudobným prevedením je doplnená originálnou štylizáciou podmorského sveta. Jedná sa vlastne o nádherne smutný príbeh morskej víly, o neuveriteľnom sebaobetovaní a túžbe po skutočnej láske. Pretože pokiaľ naozaj miluješ a tá láska ostane nenaplnená, tak prázdne miesto v tvojom srdci sa nedá ničím vyplniť. Smutné oči víly Miroslavy Šafránkovej odzrkadľujú bolesť v jej vnútri, pričom mnohým vženú slzy do očí a spolu s tragickým koncom to v nás zanechá niečo, čo ostáva nezodpovedané aj dlho po dopozeraní tohto smutného príbehu. ()

winstonik

Famózne spracovanie smutnej andersenovky nemohol spracovať lepšie nik než Karel Kachyňa. Na rozprávku sme chodili do kina opakovane. ()

Lennie

Nechuť k této pohádce asi nikdy nepřekonám. Ano, Šafránková je nepochybně hezká jako Malá mořka víla, Lukavský též nemá chybu a prostředí, kde se to celé odehrává se nedá nic vytknout, jenže já nemám ráda ani filmovou předlohu (jediná Andersenova pohádka, kterou jsem nikdy nedokázala překousnout, jakkoli je jistě hezká)... ()

Guinivieve

Mně se u téhle pohádky stává, že tak nějak doufám, že to nakonec dobře dopadne, i když samozřejmě vím, že to je blbost. Jak kvete moře už většinou nevidím, protože bulím a bulím. Nádherné kostýmy, nádherná hudba, skvělí herci. Půlnoc tmavá, zvony znějí... ()