Příběh lásky, která se zrodila v dobách nenávisti... Podzim 1944. Na Labi u Drážďan kotví česká nákladní loď, naložená tabákem. Pracují na ní dva čeští lodníci, Kája Svorník (L. Vaculík) a Bohouš Kotera (A. Procházka). Oba s vědomím inspektora tajně kradou vzácný tabák, který Bohouš prodává na černém trhu v Praze. Hlavně se ale věnují milostným románkům s německými dívkami, jejichž jména si zapisují do lodního deníku. Kájovi se jednoho dne podaří dostat do postele mladičkou Ulriku (M. Hrubešová). Zpočátku si od krásné zrzky udržuje odstup, stejně jako od ostatních Němek, ale brzy zjistí, že se do bezelstné dívky zamiloval, stejně jako ona do něj. Je však doba války a vyhlídky českého kluka nejsou v jeho novém vztahu zrovna růžové: Ulrika je totiž dcerou velitele zajateckého tábora a také snoubenkou nacistického velitele od letectva… (Česká televize)

HonzaBez

„Oznamuje se láskám Vaším, že jsem zase tady a čekám….“ Už je to dost dlouho, co jsem viděl tento moc pěkný ale svým závěrem hlavně hodně smutný film. Přesto jsem dost tušil, co mám od tohoto snímku čekat. Závěr s rozbitým hrníčkem Ulriky na půl, který symbolicky dokresluje, co se ve skutečnosti stalo, je vážně hodně dojemný. Minimálně v první půli však sledujeme jakoby úplně jiný film. Vaculík s Hrubešovou jsou kouzelnou mileneckou dvojící, která si své štěstí užívá navzdory válečným poměrům. Na vážnější strunu nás přenáší Kájovo zatčení a jeho následné seznámení s otcem Ulriky. Za mě nejsilnější jsou ale pasáže, když je Kája po příjezdu do Prahy nucen hájit svoji lásku před svým otcem. „Neházej je všechny do jednoho pytle,“ snaží se ze všech sil, ale marně. Proti argumentům typu, „já jim stejně nevěřím, jsou v tom namočení všichni“, je to totiž jakákoliv obhajoba marná… ()

andrii

Musí být Romeo, musí být Julie. Známí tím vším. Světelný přístav uprostřed tmy. Muka s city před nimi. Milenci krasosmutnění. ()

Sfinkter

Oznamuje se láskám vašim, slova, kterými kněz začíná akt oddávání. Zamilovaná dvojice se tohoto okamžiku však nedočká, protože válka je proti. Místy lehce poetický snímek se celkově Kachyňovi moc nepovedl, spousta věcí nejde do hloubky a divák proto nemá odpovídající zážitek. ()

Faramir

Největší předností tohoto filmu jsou přednosti Markéty Hrubešové, přidávají minimálně jednu * (Ach jo, měl bych asi herečky hodnotit podle toho, jak hrají a ne jak vypadají, ale na to jsem ještě moc mladý...) ()

honz

Výborný film podle výborné knížky říčanského autora Karla Zídka. Nádherný příběh mladé, opravdu prožité, ale velmi krátké a tragické lásky. Jiný úhel pohledu na krutost a nelidskost druhé světové války. A Lukáš Vaculík s Markétou Hrubešovou - prostě skvělí! ()

Master19

Všudypřítomná čeština a nešťasný výběr Lukáše Vaculíka jsou nejzásadnějšími zápory. Jinak je zpracování dobré, téma zajímavé a Markéta Hrubešová koukatelná. Jednou to ale bohatě stačí. ()

Autogram

Vojna láske nepraje, ale zdá sa, že praje hanobeniu rasy. Na potešenie oka diváka sa takto nechá hanobiť Hrubešová ako Ulrika, no film nie je len o tom, ale odzrkadľuje problémy dôvery medzi ľuďmi rôznych národov pred koncom vojny. To všetko na jednoduchom príbehu dvoch mladých ľudí s použitím minimálneho počtu scén. Film ma bavil rovnako dnes, ako niekedy veľmi dávno, a to sa romantike, poetike a melanchólii vyhýbam. –––– Oznamuje se láskám vašim, že jsem tady a neodejdu, dokud mě budete milovat. ()

ghatos

Posmutnělá romance se silnou závěrečnou pětiminutovkou. Lukáš Vaculík byl tehdy boreček a do role se hodil náramně. 67%. ()

Jello Biafra

Pôsobivý romantický príbeh na pozadí hrôz 2. svetovej vojny. Jeden z mnohých slávnych filmov Karla Kachyňu, ktorý má nezameniteľnú dobovú atmosféru a samozrejme aj prvotriednych hercov. Záver filmu je silné emocionálne inferno. ()

klúčik

Ja mám tento film moc rád. Jemný príbeh lásky v tomto období a ešte k tomu Nemka a Čech!!! Na pomery naše aj celkom erotické. Pekné...75%. ()

klukluka

Nádherná, zářivá milostná romance v pochmurných, tíživých kulisách druhé světové války. Perfektně vykreslené myšlení a chování obyčejných lidí (zveličování postavení a významu německých oficírů, sex s dočasně ovdovělými paničkami za drobné výpomoci v domácnosti, šmelina, všudypřítomný strach a nedůvěra...), propracované zobrazení vztahů mezi Čechy a Němci, užitečný průvodce životem běžného člověka té doby. Chvílemi trochu těžkopádnější, snad i proto nadbytek nahoty, ale krásně vedené postavy ztvárněné Lukášem Vaculíkem a dokonce i ta v podání Markéty Hrubešové - a to už je tedy vážně co říct. Love story pro mě uvěřitelná, Ulričiny hysteráky přebíjela její inteligence a citovost, Vaculíkův Kája byl krásně hrdý, stál nádherně rovně a pevně na vlastních nohou, řadím ho nikoliv do stejného pytle, ale do malého, skromného pytlíčku s Brzobohatého Františkem z Všichni dobří rodáci. Finále silné, osobně si ho v sobě nosím od doby prvního zhlédnutí filmu, tedy zhruba od roku 1988. Není to Kachyňův nejlepší film, ale potvrzoval v něm opět to, co o něm už dávno všichni věděli, a sice že to byl režisér světového formátu. ()

velkyvezir

Vynikající Vaculík i Hrubešová, vynikající hudba, neskutečně smutné a stejně se vždy rád podívám. Pro mne nejlepší Kachyňův film. ()

Slimak

Rozhodně je to milý snímek který chtě nechtě vezme za srdce každého kdo chtěl někdy pro lásku bořit hory....jenom mi trochu vadilo že noční scénky jsou malinko nepřehledné....zato třeba když byl Vaculík na gestapu...to bylo teda dusný."Měls kliku dobytku,ještě chvilku a přiznal by ses!..K čemu?..nic jsem neudělal!..Pche...tady se přizná každej!" ()

wosho

Malá, jednoduchá romance geniálně zasazená do konce války v Drážďanech. Mladá Markéta Hrubešová je navíc tak krásně rozomilá, že se ani Vaculíkovi nelze divit. Možná se i zároveň jedná o jeden z prvních českých filmů, kdě nejsou Němci za druhé světové války vylíčeni jako fanatické zlo. Dokonce i hrdinčin otec, velitel zajateckého tábora není zrůdou v lidské podobě. ()

Paity

Je jasné, že tenhle film je hodně postaven na poprsí ještě tehdy mlaďounké, ale už přesto hodně vyvinuté Markéty Hrubešové. Celkově ale zajímavé střetnutí odlišných "kultur", které se vlastně navzájem nenávidí, postupně však k sobě nalézají cestu. ()

Stružák

Kachyňo, Kachyňo, ty kluku šišatej... Oznamuje se láskám vašim je další z jeho nenápadnejch, ale přitom strašně silnejch filmů. S parádním příběhem, přesvědčivým Vaculíkem i bezhlavě, ale očividně a roztomile zaláskovanou Hrubešovou. Svoboda to celé podtrhnul atmosférickou hudbou. Tenhle film už může bejt jenom lepší a lepší, až ho člověk uvidí víckrát. ()