Příběh lásky, která se zrodila v dobách nenávisti... Podzim 1944. Na Labi u Drážďan kotví česká nákladní loď, naložená tabákem. Pracují na ní dva čeští lodníci, Kája Svorník (L. Vaculík) a Bohouš Kotera (A. Procházka). Oba s vědomím inspektora tajně kradou vzácný tabák, který Bohouš prodává na černém trhu v Praze. Hlavně se ale věnují milostným románkům s německými dívkami, jejichž jména si zapisují do lodního deníku. Kájovi se jednoho dne podaří dostat do postele mladičkou Ulriku (M. Hrubešová). Zpočátku si od krásné zrzky udržuje odstup, stejně jako od ostatních Němek, ale brzy zjistí, že se do bezelstné dívky zamiloval, stejně jako ona do něj. Je však doba války a vyhlídky českého kluka nejsou v jeho novém vztahu zrovna růžové: Ulrika je totiž dcerou velitele zajateckého tábora a také snoubenkou nacistického velitele od letectva… (Česká televize)

tatopulos

Prostý a jednoduchý romantický příběh z války, hezky natočené (i přátelství Vaculíka a Procházky). Problém je, že zhruba v poslední 1/3 filmu už neměla ta prostota a jednoduchost co nabídnout. ()

Pitryx

Celý film je prakticky o jednom. Herci hrají tak v průměru. Škoda nevyužitého potenciálu, který se dal rozvést (zatčení, výslech atd.). Takto vzniklo dílo sice zajímavé, ale něco tomu chybí. ()

Tominni

Oznamuje se láskám vašim, že jsem tady a čekám......silný příběh lásky Čecha a Němky na pozadí druhé světové války se Kachyňovi velmi vydařil, včetně emočně silného konce. Mezi Lukášem a Markétou to funguje a Kachyňa tu atmosféru melancholie zkrátka umí. ()

ostravak30

Karel Kachyňa má za sebou krásné filmy. Fany, Smrt krásných srnců, Pozor, vizita! a další. Oznamuje se láskám vašim mezi mé oblíbené patřit nebude. Tak předně Lukáš Vaculík. Idol osmdesátkových filmů a idol žen a dívek. Ty musely tehdy šílet. Vaculík a nahatý. Nejedna určitě Hrubešové záviděly. A k tomu všemu to je dobrý herec. Horší je to s Markétou Hrubešovou. V tomto filmu totiž kromě své nahoty dokázala i svůj talent, který ale někde, patrně kvalitou devadesátkových filmů (a hrála v takových ubohostech jako Peklo v řetězech apod.) postrácela. A nebylo to zdaleka naposledy co se svlékla. Tento film je výjimečný pouze tím, že je to prvně. Byla krásná a ne že ne. V roce osmdesát osm už snímek asi takový šok nezpůsobil, ale umím si představit, že o deset, dvacet let dříve by se z něj komunisti a možná i diváci potentovali. Čech hobluje Němku. A navíc nacistku. I když ne úplně přesvědčenou. Jenže Karel Kachyňa vcelku logicky a správně poukazoval na fakt, že ne všichni Němci byli špatní a ne všichni byli skutečnými nacisty, jak je v ději vysvětleno. Paradoxně by film vyvolal asi větší diskuzi a ohlas dnes než se stalo tehdy. ()

cinema_cz

Kachyňa spojil ve svém válečném snímku Čecha a Němku poutem pevnějším než smrt. Osudové okamžiky nepostrádají dramatičnost, cit mezi milenci režisér rád demonstruje nahotou šestnáctileté protagonistky. Síla tragédie nepřehluší hluchá místa, jichž má tento nepříliš oslnivý počin nezdravě mnoho. 40 % (Ci 12/2007, str. 106) ()

Max Q.

Dívat se na to dá, ale maximálně jednou. Chování postav mi přišlo nelogické, dějové zvraty nedotažené. Ale námět i prostředí zajímavé. ()

carl.oesch

Asi nejlepší Kachyňův film. Story pravdivá, realita předvedená tak, jak jsme s i dosud nějak nezvykli, bourání klišé, ovšem ne samoúčelně a za každou cenu. Zvrácenost války je tady předvedena daleko víc, než v záplavě tendenčních východoevropských veleděl....ve stejné době nás tandem Matějka - Adamec obdařili neuvěřitelně nesmyslnou a tendenční sračkou Rodáci. Je zajímavé, že tohle veledílo už stačili (a mám pocit, že ne jednou) dávat na TV Barrandov, mistrovský Kachyňův opus jsem v našich slavných veřejnoprávních ani soukromých televizích nezaznamenal už řadu let. Asi není vhodné předvádět, že i Češi byli hloupí náckové a mezi Němci (a ještě nota bene v řadách aristokracie) byli lidé slušní a lidští. Hodně smutný film, ale takhle to asi bylo a kvalitní filmy nás často nutí domýšlet příběhy. Co by se asi stalo, kdyby Ulrika nezmizela při bombardování? Kde by ti dva nešťastníci žili? Jak? Jak by se na ně dívali? Ty otázky bychom si měli připomínat s každou oslavou konce války a "vítězství na fašismem". To není ani schvalování nacistismu a Hitlera, to není zpochybňování poválečného uspořádání, vždycky je třeba si připomenout slova nedávno zesnulého spolkového prezidenta Richarda von Weiszeckera z roku 1985, ale vše je jenom o lidech a ti jsou v zásadě vždycky stejní. Jak napsal Karel Čapek . Kdo byl slušný, byl slušný vždycky.....člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví. ()

Cibulka_C

Upřímně bych nepoznala, že je to film od Karla Kachyni. Jakože fakt ne… 🥲 Ale je to moc pěkný snímek a na svoji dobu podle mě dost povedený. Lukáš Vaculík nečekaně zase jako milovník - totální crush materiál jako v každým filmu. 🤍🙈 Pro mě měl ten film takový vlny - ze začátku jsem to hltala, pak jsem ho v půlce stopla s tím, že mě to neba a budu pokračovat zítra. Další den jsem přežila asi deset minut a pak to bylo zase super. 🤩 Nejvíc na mě zapůsobila věta - OZNAMUJE SE LÁSKÁM VAŠIM, ŽE JSEM ZASE TADY A ČEKÁM. Jsem pak měla depku z toho, že jsem to dokoukala. Příběh je silný 👉🏻 zamilovaný pár, každý jiné národnosti, není jim dovoleno být spolu a šťastní. Hrozně se mi líbilo prostředí, ve kterém se to odehrávalo. Stará loď, malý pokojík a přece se tam toho tolik vlezlo. Takže all in all, pokud máte rádi Vaculíka, JAKOŽE FAKT MÁTE, tak tohle doporučuju všema deseti. 🙌🏻 ()

rigby

Mladý Vaculík s mladičkou Hrubešovou, která je snad půlku filmu nahá. Příjemná atmosféra, oběma hlavním protagonistům to klape, pěkně se na to dívá. Zároveň to má i náznak hloubky, takže nejde o laciný románek. ()

zigy

Není spravedlivé vůči divačkám, že Markéta se svlékala celá, zatímco Lukáš nikoliv. Na filmu je zjevně vidět fascinace pana režiséra mladou Markétou Hrubešovou....pokud jste podobně postiženi, první půlka filmu je přesně pro Vás:) Jinak je film poměrně jednoduchý, ale působivý. Láska snažící se překonat překážky války. A moc smutný konec, moc.... ()

PTuranyi

Pekný, tak trochu romantický, príbeh mladého českého lodníka, ktorý sa počas vojny zašíva so svojou loďou v Drážďanoch a zaľúbi sa do mladej Nemky Ulriky. Produkcia je celkom dobrá a čarovná atmosféra vzťahu dvoch mladých ľudí funguje a to aj vďaka dobrému hereckému výkonu Lukáša Vaculíka a Markéty Hrubešovej. Kazí im to však nie veľmi dobre vykreslené budovanie ich vzťahu, keď spočiatku Kájove nepriateľstvo vočí členke Hitler jugend, napriek neustálemu doberaniu a prekáraniu nakoniec prerastie v lásku. 70% ()

moorks

Další z Kachynovských romanticko-poetických děl. Skvělá sázka na Lukáše Vaculíka ( hvězda 80let ) a sličnou Markétu Hrubešovou ( její půvaby potěšily kterékoli mužské oko ) byla trefou do černého. Příběh z doby, která nebyla pro český národ jednoduchá ani veselá, je opět vyprávěn lidsky i s dávkou úsměvu a humoru. Tragicky konec je jakýmsi vyústěním celého příběhu. Češi nejsou Američani, ti zbožnuji happy-endy. A je to dobře, jinak bychom se jako fanoušci filmu z těch dobrých konců asi po... ()

vrgulnik

Do tohoto filmu - stejně jako do Markéty v rouše Evině - jsem se ještě před revolucí pubertálně zamiloval, takže mé hodnocení je tímto faktem výrazně ovlivněno. :-) Český Romeo a nacisty obklopená Julie rozehrávají intimní romanci, která nemůže skončit jinak než tragicky. Kdo by uvěřil, že jejich utajovaná láska může přežít konflikt vedený s takovou nenávistí, vedle které se pře Monteků a Kapuletů dají přirovnat nanejvýš k přišlápnutému kuřímu oku? Nikdo... a vidíte - všichni máte pravdu. ()

foils

Antiteze Ostře sledovaných vlaků. Na rozdíl od odbojáře Hrabala autor knižní předlohy Karel Zídek za války šmelil s tabákem a válel se s německýma děvkama :) Provedení je typicky kachyňovsky historicky teatrální - hlavně první půlhodina působí svou relativně (dů)vtipnou ukecaností jako nějaká divadelní inscenace, což ještě podtrhuje prostředí lodní kajuty. Přes některé ne úplně podařené aspekty Kachyňův film rozhodně není triviální, významů je v něm víc než dost (viz dále), stejně jako žánrů (romantická komedie, válečné drama, coming of age). _______ Témata české pasivní rezistence vůči fašizmu a ne vždy spravedlivých předsudků vůči Němcům byla koncem 80. let poměrně progresivní. V éře končící normalizace navíc nesla i aktuálně kritický podtón: Zatímco v případě rozkrádání "eráru" se můžeme dohadovat, zda šlo o vyjádření autorova znechucení nad českou "vyčuraností" (i za komunizmu), nebo naopak prorežimní satiru, zachycení toho, že Češi možná za války nebyli až takoví hrdinové a naproti tomu ne všichni Němci byli špatní, jednoznačně šlo proti oficiální propagandě. Z tohoto pohledu chápu i postavu Karlova otce (přehrávající M. Moravec) jako režisérův výsměch okázale stranicky uvědomělým (a přitom nacionalisticky smýšlejícím) antifašistům. _______ Zajímavé je, že film i přes odvážné záběry Markéty Hrubešové a opodvazkovaných dámských stehen není až tolik sexy jako některé jiné Kachyňovy opusy (jakkoliv je hodně o sexu a sexistický). Režisér totiž zachytil spíš takové v podstatě nevinné blbnutí dvou teenagerů než nějaké rafinované sexuální hrátky. _______ Závěrem bych chtěl říct, že i když jsem Kachyňovi zkritizoval poněkud teatrální mluvu (a našlo by se toho víc - např. ne 100% pochopitelné motivace postav), pořád je jeho scénář mnohem uvěřitelnější než výtvory řady současných nejen českých tvůrců. Raději trocha kachyňovské užvaněnosti než dementní rádobycivilní dialogy z filmů typu Rivalové nebo Život Adele. *** 1/2 ()

J.J.1972

nejak som z toho necitil to ze "zacina podzim roku 1944" - vseobecne: "kachynovska" atmosfera jeho filmov mi nejak neide na chut, kachyna jednoducho nie je moja "sialka kavy" :D ... ale nahata marketa s trtkom lukasom to u mna vytiahli na 3* ()