Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení – a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády… Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru. (Česká televize)

Sdoom

No takhle zesměšnit policejní příslušníky, to by i dneska bylo docela silný kafe, natož v sedmašedesátym. Na to, že má film slabou hoďku a půl, to bylo na můj vkus trošku překombinované, ale možná to byl režisérův záměr. Vladimír Pucholt opravdu nemá chybu, jeho "No co co co?!" je jednoznačně jedna z top hlášek české kinematografie a i za to dám 4 hvězdičky. ()

netahlo

Neuveritelna jizda od zacatku do konce! Jeden z filmu, u ktereho umiram smichy! Herecke obsazeni genialni, opravdu skvostna komedie!!! ()

insurgentes

I kdyby to nebyla jedna z nejlepších komedií všech dob, stálo by to za to už jen pro ten socialistickej humor: "Jsi ve straně, soudruhu? No tááák, si můžem tykat. Tak poslouchej, já ti musím říct něco závažnýho..." Prostě perla za perlou. ()

klúčik

Tento film som videl po prvý krát vo filmovom klube. Nasmial som sa z chuti. Je to výborná komédia s nezabudnuteľnými hláškami. Famózny Vl. Pucholt...no co, co, co???? Aj ja dávam s chuťou 100%. ()

velkyvezir

Když jsem včera (24.11.09) sledoval tento film, uvědomil jsem si, v čem také spočívala genialita české nové vlny v 60. letech: 1. schopnost režisérů obsazovat herce i neherce, kteří však umělí hrát:-) 2. v každém filmu je obměna hereckého osazenstva, ne jak dnes, kdy v podstatě filmují pořád ti stejní (Polívka, Liška, Trojan apod.). Svatbu jako řemen by měli všichni sledovat minimálně kvůli těm policistům, když už nic... kdoví, co by bylo, kdyby Pucholt neemigroval... ()

Zagros

Pomalejší a vážnější rozjezd se postupně mění ve vtipnou svižnou komedii. Nevím, jestli si dokáží dělat i jiné národy srandu úplně ze všeho. Na pozadí vyšetřování znásilnění (značně komediálním až parodickým způsobem) se neuvěřitelně přesně vystihuje atmosféra doby a povahy jednotlivých lidí a jejich rolí a to opět formou výborně vypointovaných vtipných situací. Navíc Pucholt dokázal předvést famózní výkon, který je podpořený skvělým scénářem a režií. Díky tomu, co věta to perla, která se vrývá hluboko paměti. :-) ()

Billie777

Nádherný český klenot z let šedesátých. Svižné, zábavné, každá postavička má své kouzlo. Hláškami doslova prošpikovaný film. Nejlepší role Vladimíra Pucholta, tradičně skvělá Janžurová a dokonalá Zázvorková. A Jan Schánilec byl kus! "Ty prodavačky!", "Jedna znásilněná a dvacet lidí nešťastnejch, to je spravedlnost?!" ()

Jiří K.

...opet se tu ukazuje, ze pokud ma zde nejaky film vysoke hodnoceni, mam temer pokazde opacny nazor a to same v opacnem gardu. Miluju stare ceske filmy a ja je jasne, ze i ty konkretni obsazene herce, takze v tom to neni. V pripade Svatby jako remen jsem se ale neuveritelne nudil. Trezorovy film? Pokud si prehrajete Chalupare nekolikrat a velmi pozorne, postrehnete daleko vice narazek na tehdejsi rezim nez v tomto filmu. Za mne zklamani, dve hvezdicky jen za letni atmosferu a ty pecene kachny :) ()

eagle-eye

Skvělej Pucholt, to byl panečku orgán... Jinak se vůbec nedivím, že za komanče byl film zakázanej (narážky na tajemníka, trojí znásilnění jako hlavní téma filmu), na druhou stranu klobouk dolů za odvahu Krejčíkovi. Film je prošpikován komickými situacemi a stojí především na Pucholtovi, zbytek mu zdatně sekunduje. Na druhou stranu i přes všechna pozitiva popsaná výše na mě SJŘ působí hrozně depresivně, závěrečná tragikomická třetina mě tak nějak celkový dojem z filmu zkazila. Ve finále je to tak pro mě nevyvážený mix Homolkových nebo Boháčka kontra Ostře sledované vlaky nebo Skřivánci na niti. ()

Paity

Osobně kvůli Jiřímu Hrzánovi musím snižit o jednu hvězdičku. On mě v tomto snímku nějak nevysvětlitelně vytáčel. ()

Wishkah

škoda že Vladimír Pucholt toho nenatočil víc, protože tady se mu výkonem vyrovná snad jen Iva Janžurová a švihlý ženich Jiří Hrzán. Pucholt sype hlášky jednu za druhou a díky němu je tahle komedie jednou z mých nejoblíbenějších ()

ondrula

Je to k neuvěření, ale tuhle klasiku čs. kinematografie jsem viděl porpvé teprve včera. Je to nádherně natočený a má to jen jedinou chybu - na to že je to komedie, jsem se zasmál snad jen jednou. Téma, jak už to v této době bylo, je obzlášť odvážný a politicky nekorektní, dokonce je tam pranýřována mravní zpustlost komunistickýho papaláše, ale dějová linka je taková nějaká zvláštní; klíčové scény, např. když se musí ženich na svatbě přiznat ze svýho zločinu rodičům i nevěstě, jsou nelogický a postavený na palici. Zvlášť bych se zaměřil na herecký výkony jednotlivých aktérů. Všichni hrajou jak o život, ale jen málokterej z nich mě zaujal. Pucholt se svojí zarputilostí a věčným "No co co co" mě docela i sral, ale toho bastarda já stejně neměl nikdy rád. Janžurová hraje výborně a je vidět, proč společně s Bohdalkou pak dominovaly českýmu filmu dalších 40 let. Hrzán s Landovským hrajou jako vždycky, přičemž jeden přitrouble koulí očima a druhej střídá ožralý buranství s vycmrndlou útlocitností. Především bych ale vyzdvihl v podstatě epizodní role Filipovskýho, kterej ukázal, že umí zahrát i něco jinýho než uťáplýho ťunťu a hlavně Hlinomaze, kterej mě svojí mimikou dokázal dokonale pobavit. ()

derryl

Nádherně pitoreskní komedie, kde excelují všichni myslitelní herci od Ivy Janžurové až po Pavla Landovského. Bavil jsem se od prvního do posledního záběru. ()

Mikino00

Tohle není můj šálek kávy, zbytečně natahované, přibarvované a přitroublé. Vtipné mi to moc nepřišlo, ale pár povedených scén se najde. ()

Garch

Svatba jako řemen mi nikdy nepřišla jako veselohra. "Soudruhu, já vám to nemám za zlý, vaší povinností je nedůvěřovat! Taková je doba." ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek