Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení – a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády… Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru. (Česká televize)

haffen

"No co co co... byl ste tázan!?" Niektoré hlášky sa môžu použiť aj 100x a stále budú rovnako vtipné. A zvlášť ak to je Pucholt. Komédia ako remeň... 4* (80%) ()

subic

Úplně první scénář Zdeňka Mahlera zrežíroval už zkušený Jiří Krejčík. Obsazení je výborné, výkony také. Příběh sám o sobě je zajímavý, ale jakmile se vyšetřování znásilnění přesune na stanici veřejné bezpečnosti a mladý snaživý příslušník Vladimír Pucholt začne s výslechem, děj tak nějak ztratí dech a samotná svatba (i s pojišťovacím agentem) už to moc nedožene. S takovejma jako jste vy náčelníku ten zločin nevymítáme... Kdyby třeba krad nebo byl špión nebo někoho zabil, ale takhle? ... 7/10 ()

ostravak30

Vladimír Pucholt byl opět dokonalý, jako ostatně v každé své roli. Bohužel musím konstatovat, že ostatní mě tak nezaujalo. Ještě bych zmínil Pavla Landovského, který byl také skvělý a nezapomenutelný, ač v malé roli, Jiří Hrzán. Ale jinak je komedie sice hodně zamotaná, a na divadle by byla možná ještě lepší, ale pro mě již málo zábavná. Faktem zůstává, že některé nastíněné situace jsou aktuální ještě dnes. Škoda jen, že se film stal trezorovým, jistě by v tehdejší době způsoboval salvy smíchu, dnes je, alespoň pro mě, spíše k pousmání. ()

Pitryx

Mně to zase až tak legrační nepřišlo. Není to špatné, to ne, ale nějak mi to prostě nesedí. Ale sem tam jsem se zasmál a chvílemi i bavil. Takže ta čtyřicítka procent tam je. ()

Pete

Na první pohled směšná fraška, na ten druhý karikatura dobové společnosti, především SNB. Jenže tenhle podvratný snímek je třeba analyzovat ještě víc do hloubky, protože v každé scéně je tu vecpáno snad dokonce víc významů, než třeba ve slavnosti a hostech. Z toho vyobrazení typického čecháčkovství a všech našich rádoby bodrých vlastností opravdu mrazí v zádech, a smích na rtech tuhne v odporný škleb. Téměř dokonalé dialogy, a Krejčíkova neskutečně svižná, hladce plynoucí režie, herecké legendy roztomile přehrávající vzhledem k žánru - to všechno z trezorové Svatby dělá klasiku jako řemen. ()

DearS

Pro mě jedna z nejlepších českých komedií. Přitom ústřední zápletka (obvinění ze znásilnění a následné svatbu ohrožující vyšetřování) by se mohla zdát pro komedii příliš závažná. Ale toto originální téma umožňuje odhalit všechnu trapnost, směšnost i lidskost člověčího chování a snažení. Scénáristicky a herecky je využité do poslední špetky (situační humor, dialogy). A herecký koncert všech zúčastněných, přičemž já mám nejraději scény s Ivou Janžurovou a Vladimírem Pucholtem. Nezapomenutelné. ()

Lewaso

Je to taková komediální eintopf legrace namíchaný z lásky, ponížení, politiky a venkova... Pucholt jako orgán je vynikající. ()

g.laudeo

Seznam hvězd, které tu hrají, by měl být varující. Taková smršť často nedopadá dobře. V tomto případě to ale vyšlo Jiřímu Krejčíkovi dokonale. Tragikomedie, která mě vždycky několikrát donutí řehtat se jako kůň. Precizní satira. Janžurová, Pucholt, Vostrčil, Landovský, Hrzán, Libíček, Hlinomaz, Lír, Hálek, Filipovský, Zázvorková. Spoluautorem scénáře Zdeněk Mahler, dodnes strhující vypravěč. ()

honzic

Opravdu povedená komedie, zápletka, herecké výkony a celkový scénář. Začátek nezaujme, ale děj se tak krásně rozjede, že dokoukat to stojí za to. Dobrá fraška na tehdejší poměry i dialogy. Člověk se pobaví i je to ponaučující a k zamyšlení. Musím chválit. Hodnocení: 80 % ()

senecek

Nesmrtelný film,nesmrtelné hlášky. Jen lituji,že přišel 21.8.1968 a mi se bohužel dočkali i ,,jiných" filmových a televizních produkcích. Hlavně nemoci srovnávat,to je ubíjející. Ale to platí asi stále a všude .... ()

Gortyna

Spolu s Formanovými filmy pro mě nejlepší věc z tzv. nové vlny. Pozoruhodné, ke kolika kvalitním filmům v 60. letech psal scénáře Zdeněk Mahler. Ten film je sice veselohra, ale zároveň je velice smutný. Bezvýchodnost osudů jednotlivých postav - hlavně Janžurové - není ve druhém, ale v prvním plánu. Smích, pláč a beznaděj, tehdy, v roce 1967, prožívali lidé kocovinu z 50. let. ()

Luswani

Místy trochu rozvláčné, ale oceňuji skvělé herecké výkony a úžasné dialogy. Někdy velmi vtipné, někdy velmi inteligentní, občas obojí najednou. A miluju hrerectví Vladimíra Pucholta a Jana Vostrčila. 75% ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek