Terapie

• angličtina In Treatment (festivalový název)
Drama / Psychologický
Česko, (2011–2019), 48 h 6 min (Minutáž: 21–29 min)

Série(3) / Epizody(116)

Terapie je český seriál věnující se terapii lidem s psychickými problémy. Psycholog Marek Pošta (Karel Roden) se každý týden setkává s pěti klienty – pacienty, kterým se věnuje od pondělí do pátku. Formát seriálu je převzatý z izraelského seriálu BeTipul, ze kterého vycházel i americký seriál V odborné péči. (sator)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (11)

Terapie (2011)

Vzhľadom na statické prostredie sa vytráca istý druh dynamiky či už v akcii alebo mimike hercov, ktorí cez postavy opisujú zážitky a pocity, ktoré možno práve teraz neprežívajú a tak ich emócie sú už len sprostredkované a deformované spomienkami, nie zažité tu a teraz. Z tohto dôvodu sa mi nedá dať pri epizódach plné hodnotenie. Videl som aj konverzačné drámy, no Postavy tam celý čas nesedeli a neoberali sa tak o možné prehlbovanie príbehu. Ostáva už len hodnotiť jednotlivé epizódy podľa kvality dialógov. ()

Epizoda 1 (2011) (S01E01)

Epizóda obsahuje hluché miesta, ktoré by šlo skrátiť, dialógy a herecké výkony, čo by šli vylepšiť. Dialógovosť s absenciou akcie tomu nepomáha. ()

Epizoda 2 (2011) (S01E02)

Scenár mi pripadá napísaný dosť narýchlo a všetky zápletky len ľahko načrtnuté a nie rozobraté do hĺbky. Takto to v rozhovoroch niekedy býva, no ako kus filmárčiny je to neuspokojivé, keďže sa to opiera len o dvoch hercov. ()

Epizoda 4 (2011) (S01E04)

Mužská a ženská energia vs. psychológ v kríze stredného veku sa postarali o najostrejšiu diskusiu doposiaľ. Bohužiaľ aj hluché miesta pretrvali a závery diskusie sú príliš unáhlené. ()

Epizoda 5 (2011) (S01E05)

Koľko psychológov treba na výmenu žiarovky? Ani jedného... Žiarovka musí sama chcieť. ()

Epizoda 27 (2011) (S01E27)

Dôležitá a dramatická epizóda o vyjadrovaní mužských emócií. ()

Série 2 (2013) (S02)

Oproti prvej sérii nachystali scenáristi terapeutovi bandu tvrdohlavcov ako pacientov. Kým v prvej sérii postavy prechádzali vývojom, uvedomovali si veci, ktoré sú v nich zakorenené a musia im čeliť, tu sa dookola omieľajú aj zbytočné dialógy o tom istom bez výraznejšieho posunu. Rovnako ani súkromný život Mareka Poštu nie je tak zaujímavý ako v prvej sérii, chýba tomu sexuálne napätie aj väčšia kríza. Z krízy stredného veku tu ostali len odrobinky. ()

Epizoda 1 (2013) (S02E01)

Slabé. Scenár epizódy využíva len zápletku z minulej série, ktorá by mala väčšiu silu, keby ostala uzavretá. A náhrada za pondelky s Táňou Pauhofovou nevyzerá, čo sa týka postavy, tak komplikovane, tvorcovia radšej stavili na výčitky zo spoločnej minulosti postáv. ()

Epizoda 27 (2013) (S02E27)

Bežecká scéna s tou hudbou vyzerá komicky, ako z telenovely a zráža tak výsledný dojem z vážnej situácie. ()

Epizoda 32 (2013) (S02E32)

SPOILER: Marek to vyjadril presne, že sa táto trojica nikam v terapii neposunula. Tak načo to bolo stále o rovnakých hádkach? Situácia sa ani nevyostrila až na hranu, len sa opakovali rovnaké argumenty bez akéhokoľvek vývoja smerom k postavám. ()

Epizoda 31 (2019) (S03E31)

Scéna muž proti mužovi v záverečných minútach vydá vďaka spoločnej minulosti postáv všetky emócie, ktoré sa dali z príbehov s týmto pacientom vydolovať za celú sériu. ()