Most přes řeku Kwai

• Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

route60

Nezapomenutelný válečný film Davida Leana s uchvatnou ústřední melodii, krásna kniha, výborný film co víc si přát. ()

Dextwer

Úžasně strhující dílo mapující životy a osudy britských válečných zajatců v Jihovýchodní Asii při stavbě mostu přes řeku Kwai. Britská morálka a odhodlání v kontrastu japonského smyslu pro čest a odvahu jsou zajímavým porovnáním vlastností dvou válčících stran. Zajímavosti: * Ačkoli most byl ve filmu zhotoven za dva měsíce, ve skutečnosti byl postaven na Cejlonu britskou společností pro filmování za osm měsíců. Byl dlouhý 130 metrů a 15 metrů vyčníval nad vodou. Dělalo na něm 500 dělníků a 35 slonů. To vše bylo zničené během pár sekund a celkové náklady byly 85000 liber, což by v roce 2002 bylo asi 1,2 milionů liber * Po natočení závěrečné scény dopravil producent Sam Spiegel natočený materiál na pět různých letadel, ale minimalizoval riziko ztráty * Skutečný major Saito byl narozdíl od Sessue Hayakawy jeden z nejrozumnějších japonských důstojníků * Skutečný most přes řeku Kwai byl po dvou letech užívání v roce 1945 zničen * Moje hodnocení: 90% ()

PetrJulian

Jakožto spíš pacifistu mě válečné filmy většinou míjejí, ale u těch kvalitních rád dělám výjimky. A tento film s nezapomenutelnou melodií k takovým výjimkám patří. ()

Palisander

Nejako sa mi nechce veriť, že by dôstojník po dvadsiatichôsmich rokoch v armáde zrazu zabudol, na ktorej je strane barikády. A už vôbec nie že by mu nedošlo kto môže mať záujem škodiť nepriateľovi. Inak britskí vojaci vo filme vytvorili naozaj originálnu mandalu :-). ()

lobo87

Leanov vojnový veľkofilm, ktorý sa prakticky obišiel bez vojnovej akcie. Najsilnejšou je prvá polovica filmu a psychologická vojna medzi Nicholsonom a Saitom. Skvele zahratý stret dvoch silných osobností. Nezabudnuteľným momentom filmu je aj pískacia scéna na začiatku. Vojenská klasika ako sa patrí... 75% ()

NeMiQ

Skvelý príklad vojnového filmu, ktorý je vynikajúci aj keď je v ňom minimum strielania a zabíjania, Poctiví vojaci, poctivá filmárčina. Obaja plukovníci bojovali nielen jeden proti druhému, ale zároveň obaja v sebe samých a rozhodovali medzi vojenskou cťou a hrdosťou proti ľudskej dôstojnosti a zdravému rozumu. ()

harycek

Tohle patří do archivu nejlepších válečných filmů, ani tak tady nejde o válečné scény, spíš o složitosti vztahů mezi zajatci a jejich žalárníky!!! ()

Pytko

Dnes jsem navštívil most přes řeku Kwai i přilehlý Hellfire Pass a film je v porovnání s realitou naprostá fraška. Pohled na každodenní život vojáka je jako pohled na dítě na táboře. Skutečnost je taková, že vojáci většinou neměli oblečení ani obuv, příděly jídla byly malé hrstky plesnivé rýže plné nečistot a červů. Po zkrácení doby zprovoznění mostu, tzv. "speedo" období pracovali 16-18 hodin denně. Trpěli těžkými průjmy, cholerou, malárií, beri-beri a podvýživou. Aby toho nebylo málo, kdo v práci polevil, nebo se dozorcům jen nezdál, byl fyzicky potrestán, nebo zabit. Po shlédnutí dobových fotek a poslechu výpovědí přeživších, jak popisují tyto horory, působí tento film jako výsměch. ()

pollstro

Válečný melodramatický dobrodružný epos gigantických rozměrů z období 2. světové války z prostředí Barmské železnice, který v žánru válečných filmů zanechal nezapomenutelnou stopu, které paradoxně nedocílil pomocí ohromujících válečně-bojových sekvencí, ale na základě detailní, odborně sestavené psychologické roviny, která je společně s celkovými aspekty filmu dovedena k dokonalosti odrážející tvůrčí ušlechtilý rukopis velikána Leana, který ukazuje netradiční a vzácný smysl pro humor, detail a poetický cit veškerých příběhových situací, které jsou názorně schopné reprezentovat vyjadřovací schopnosti ne mezi řádky, nýbrž skrz osudy a životy všech zúčastněných postav. Nenápadně se rozvíjející rovina ctnosti, principech války, šílenství, iracionality a pokrytectví, která v pozadí vzájemného neustálého souboje dvou generálů v zajateckém táboře a samotné stavby mostu, stále hraje dominantní roli, aniž by jakkoliv narušovala celkově opatrné vyprávění příběhu. Velkolepost filmu je patrná v každém ohromujícím záběru přesně promyšlených scenérií a detailně naplánovaných kamerových záběrů. Po celou svoji dobu obezřetně budující se psychologické napětí, které v závěrečných 40 minutách otřásá názorem a postojem k celému příběhu, který v posledních okamžicích doslova bere dech. ()

cimrman2.

Film který pojednává o mostě mě nabavil! Jasně film vlastně vůbec není o mostě. Zkoumáme tu brity a japonce každé na jiné straně ale zároveň na té stejné. To pak to vleze poručíkovi moc do hlavy ten most se mu až moc zalíbí a nevidí nic jiného. Kromě poslední půlhodiny pro mě velké dvouhodinové utrpení. ()

chucky

Oscarové dílko, které si zaslouží naši pozornost a myslím, že hodně inspiroval pozdější Apokalypsu..... ()

emilkac

výborny protivojnový film! snaď aj lepší než Apokalypsa! a to je už čo povedať! len jedna vec mi na tom vadila ako súčasnému divákovi. tá starecká hudba! už len podľa toho sa dá rozpoznať o aký starý film vlastne ide! ináč stopáž pri tom filme problém nie je lebo film je našlapaný ako sa patrí! hlavne tá uvodná hodina je fakt hustá! ()

tubera

Když už si nevzpomenu na určité pasáže filmu, tak se mi vybaví ta pískavá hudba....Krásný film. Guinnesse mám rád. 5* ()

Ziriath

No nepokládám se zrovna za znalce válečné historie, ale přišlo mi, že se tam zajatci mají jak děcka na táboře, byť ve skutečnosti v japonském lágru by si ani důstojník takto projevovat své názory asi nemohl a zajatci by byli rádi, že vůbec dostanou najíst. ()

lopja

Klasicky ale velmi dobry film. Odohrava sa v smutnom prostredi ale clovek nema vobec chut smutiti pretoze dany film je podany humorne ale zaroven aj vazne. Ja osobne som dal 5 hviezdiciek. ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)