Most přes řeku Kwai

• Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

evangelik

Viděno dnešníma očima: Rasistický a koloniální stereotyp - my, Britové jsme nositelé vyšší civilizace. Umíme stavět mosty - v Indii, samozřejmě, ta je naše. Japonci to neumí. Tvůrci evidentně nevěděli, jak se správně vypořádat s rebelií. Než to natočili, měli se napřed poradit s někým s NKVD. No a příběh stěží uvěřitelný, plný náhod, něco jako "jak chudá dívka v náručí pana továrníka ke štěstí přišla". Jen trochu jiná žánr... ()

smartynaf

Za mne, už od dětství jedna z top závěrečných akčních scén, resp vyvrcholení filmu.Nedýchám. Spolu s Apokalypsu jeden z něj válečných filmů. ()

donvito

Tohle je klasika nad klasiky,skvěle zpracovaný knižní námět, úžasná hudba a skvělé herecké výkony, hlavně A.Guinnes exceluje. Takovému filmu se dá věřit, že se mohl stát. ()

pecicomix

i v době počítačovích efektů ve válečných filmech a i přes ty největší vychytávky, most přes řeku kwai bude i nadále vévodit válečným filmům a ostatním se vysmívat. hudba kamera střih a to vše skvěle zrežírováno. udělejte si volný víkend a rychle napravte svoji chybu pokud jste to ještě neviděli :) ()

Pardalozo

Ať si říká kdo chce co chce ale mě se tohle nelíbilo, nevím kde všichni vidí tu krutost války, dobře trochu to zachraňoval plukovník svým pobytem v "peci" ale to je asi tak všechno... Vždyť jinak tam byly kluci jak na dovolené, koupali se ve vodě a dokud jim šéfovali Japonci tak mršily co se dalo a to bez trestu (ano ti extrémě krutí japonci co nemají rádi zajatce zde byli naprosto bezzubí). Jejich velitel si ráno vždy hodil tvrďáckej proslov ale vše co nasliboval nikdy nesplnil, takže nakonec přebral velení anglánskej důstojník ostavil bezva most a oslavil to večírkem se slovy že je to snad nejlepší večer co kdy zažil a všem moc děkuje... A TO VŠE V JAPONSKÉM ZAJATECKÉM TÁBOŘE. Sorry ale tomuhle fantasy nevěřím zhola nic a ta trocha ironie na konci to u mě vůbec nezachránila, a to že v 50. letech byl film jinde mě vůbec nezajímá. ()

lev86

Napriek tomu, že tento film má dve a pol hodiny, a napriek tomu, že má taký ťahavý scénar typický pre takéto staré filmy, ani na sekundu som sa nenudil (na rozdiel od takého Lawrenca z arábie, aj keď inak bol to dobrý film). Zaujal ma predovšetkým psychologický súboj Nicholsona a Saita, z ktorého nakoniec obaja vyšli ako víťazi, keď Saito udelil milosť všetkým britským dôstojníkom počas štátneho sviatku, čím si zachoval svoju tvár a zároveň pohol dopredu výstavbu mosta, a Nicholson si vydobil svoje - dôstojníci nemuseli pracovať. Samozrejme skvelé hrecké výkony, Alec Guinnes dokonale stvárnil mentalitu angličanov - pokojný za každej situácie. ()

Thomash

Pokud hodnotím psychologický film, pak je výborný. Pokud válečný, pak překrucuje skutečnosti dost zásádním způsobem. ()

JesseJames37

1957, Když mým vrstevníkům říkám, že jsem viděl film t roku 1957 sedm smějí se mi, dokonce prohlašují jak se na tak starou sračku můžu dívat. Já jim na to radši neodpovídám, nepochopili by to. Já s filmem nemám nejmenší problém a z hlediska kvalitní filmařiny proti tomu nemůžu nic mít. Poutavý příběh i výprava, zajímavě zpracovaný scénář., skvělé herecké výkony William Holden, Alec Guinnesss, Jack Hawkins.,perfektní dialogy a a stylová závěrečná scéna s mostem. Není potřeba milionových počítačových efektů a je dobře, že v těch letech neexistovali. Vzniklo i přes to jedno z nejlepších válečných dramat na světě. Dobře u toho vypadá i češký dabing, který tu zní přírozeně a nesnižuje kvalitu filmu. Psychologická válka mezi důstojníky obou stran, jeden uprchlý američan a jeho osud, když britská sabotérská jednotka ho vytáhne zpět na smrtelnou misi. Opravdu působivý příběh. 'Umřít podle předpisů, a přitom jde o to jediný žít jako člověk' Shears Skvělí to film 90 %....... P.S. Buď šťastný ve své práci.. ()

radek.896

Leč je to válečný film, jedná se hlavně o psychologickou válku mezi japoncem a angličanem.Trošku akce se děje až ke konci, ale vůbec to nezaškodí. ()

JARDAHONDA

Prožijete neuvěřitelný příběh zajatých britských vojáků, kteří svedli boj o holé přežití v bujné, ale zrádné barmské džungli. Dostali na výběr ze dvou možností : bud´ postaví železniční most přes řeku Kwai, nebo zemřou. "Plukovník Nicholson (Alec Guiness) spolu se svým zbědovaným týmem volí první možnost. Čeká je drásavý závod s časem, ve kterém vojáci chtějí uspět a to navzdory krutým podmínkám, které nastavili jejich únosci. Most přes řeku Kwai díky vrcholnému filmovému umění a dovednému vyprávění získal v roce 1957 sedm cen Akademie včeně ceny pro nejlepší film, Nejlepší režii a Alec Guiness dostal cenu za Nejlepší herecký výkon. Vychutnejte si úžasnou představivost Davida Leana ve filmu, v němž se muži stanou vojáky a vojáci hrdiny. ()

AugustusSVK

Čo napísať k jednému z najlepších vojnových filmov všetkých čias? Po tomto filme si človek uvedomí aká je vojna nezmyselná. Alec Guinness a Sessue Hayakawa v nezapomenuteľnom súboji autorít! ()

eexDon

Für mich - 80%, - /hudba nestála za nic, některé scény docela naivní/, + /délka nevadila, Alec + William dobří, 2. polovina filmu přecházející až do psychologické roviny vzdoru mezi Saitem a Nicholsonem velmi povedená/, hodnocení - dobrý a dnes už klasický válečný - neválečný film, jenž se mi líbil, hlavně 2. polovina, AD- 4/5 ()

Elanornegra

Nadcasova snimka, s takym pohladom na vojnu som sa este nestretol. Psychologicky suboj japonskeho velitela s britskym perfektny. Az na tie slabo zvladnute akcne sceny, tomuto filmu nie je co vytknut, Pekne herecky, necakane. Spociatku ma film nudil, ale zaverom to vyborne gradovalo a finale ma odrovnalo... 90% ()

SimcaJB

Já bych tento film doporučil. Patří mezi klenoty a to, že byla 2. světová válka, nemělo by se zapomenout, nebyla jenom v Evropě, ale byla i v Asii, kde byla ještě hrůznější a nebezpečnější, protože asijská příroda a osoby v ní bydlící jsou jiné kultury, která je s tou Evropskou pouze v některých částech společná. ()

Flatron

Skvele zlvádnuté, čo sa týka dramatičnosti a uveriteľnosti, naopak nesedela mi moc dlhá stopáž a treba povedať, že boli pasáže, pri ktorých som sa jednoducho nudil. 4*. ()

vampvegetar

nepriateľský súboj ľudských pováh, hodností, cností a autorít sa mení v zajateckom tábore z otrokársko-psychologického do mentálno-humánne tvorivého súperenia, ktoré ale na podklade a logike vojny v závere opätovne za dramatických a fatálnych následkov ústí do úvodného nepriateľstva a už aj krvavého. majstrovsky utkané vojnové veľdielo aj s kvalitným herectvom a epos v závere dozretý ako víno. ()

Blind307

...celkom zaujímavý film a charaktery postáv...samozrejme je to dobový film, takže mu treba odpustiť mnohé nedokonalosti... ()

Pucmeloud

Podle toho filmu (nikoliv knižní předlohy) byl život v japonském zajateckém táboře vcelku pohoda. Všichni zajatci jsou sice pořád zpocení, ale vždy perfektně oholení, ostříhaní a zuby mají jak z reklamy na Thymolin...a když mají "besídku" na oslavu dostavby mostu, tak mají docela slušnou výpravu na úrovni školní akadenie. Takový pěkný dobrodružný film...ale válečné drama ani omylem. ()

Adelaine

V roce 1943 se do japonského zajateckého tábora připojí skupina britských vojáků, která má za úkol postavit most přes řeku Kwai (a spojit tak Bangkok s Rangúnem) pod přísným vedením japonských vojáků. Jenže skupinka v čele s plukovníkem Nicholsonem všem ukáže, co Britové dokáží... Ale musíme se ptát... Je on génius nebo šílenec? A dělá správnou věc?  Obří a zároveň komorní film, který vás omráčí... Vlastně úplně vším. Již od prvních záběrů cítíte to ohromné vlhké dusno džungle a překrásná hudba a kamera vám nechává prostor k rozjímání a ještě většímu ponoření se do příběhu. Scénář je opravdu oscarový, vede vás příběhem, hlavami hlavních postav a psychologicky i názorně ukazuje, jak šedá každá postava a každé těžké rozhodnutí je. Kromě scénáře a vynalézavé kamery je vypravěčem i velmi důležitá symbolika (co vlastně představuje samotný most...?). Všem hercům a Alecu Guinessovi můžu jen zatleskat. Opravdu skvělý výkon, jeho postava se v průběhu filmu hodně změní a není možné určit, jestli k lepšímu nebo horšímu. Konec je (jak je u Leana zvykem) velmi hořký. Krásný film, ve kterém člověk najde opravdu mnoho. ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)