Most přes řeku Kwai

• Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

Nufa

K tomu se nedá říct nic jiného, než perfektní po všech stránkách. Především pak bitva dvou velitelů je skutečně nezapomenutelná. Do toho všeho hudba, která se vryje do kůže každému. No mohl bych s tímhle výčtem pokračovat do nekonečna, ale myslím si, že 7 Oscarů mluví za vše. ()

Rimland

Na půl psychologické válečné drama z prostředí vězeňského tábora, na půl klasický commando snímek let padesátých až sedmdesátých, to vše proložené nejednou úchvatnou scenérií a jistou dávkou dobrodružna. A sedne si to jak Japoncova zadnice na tatami. O výkonech kvarteta Guinness-Holden-Hawkins-Hajakawa nemluvě. "Buď šťastný ve své práci!" ()

Shitonit

Most přes řeku Kwai jsem viděl poprvé jako kluk, před dávnými lety, a tenkrát mi to přišlo zajímavý, něčím mě to dostalo, i když jsem tomu absolutně nerozuměl. Od té doby, jsem to sjel mnohokrát, a čím jsem starší, tím víc v tom nacházím skrytých pravd, malinkých špendlíčků, které dokážou píchnout přesně do toho správného místa divákovy duše. ()

Duke90

Krásný, dojemný se sympatickými herci natočený válečný snímek, který si spolehlivě získal můj velký obdiv. Nevím, který z velikánů se předvedl víc - jestli Alec Guinness či William Holden - oba mě ale svými výkony naprosto převálcovali! Jeden z mála filmů, jehož "dlouhá" stopáž mi absolutně nevadila a možná to uteklo až příliš rychle. V druhé polovině jsem byl snad v ještě větším napětí, než samotní aktéři a závěr filmu mě definitivně rozsekal. ()

Godhaj

,,We are the island in the jungle. Escape is impossible.“ Most přes řeku Kwai je zvláštní drama nikoliv však válečný film. Většinu stopáže sledujeme psychologickou válku mezi britským velitelem Nicholsonem a japonským velitelem Saitem. Ta je opravdu důkladná a pomalá, ale bohužel tvůrci neodhalili více o Saitově minulosti, což mě hodně zajímalo. Ve stejně pomalém tempu pak probíhá i stavba mostu, což se mi velice líbilo, protože divák si za tu dobu udělá k mostu vztah. Ve druhé půlce filmu jsem se ale pomalu přestával orientovat v motivacích hlavních postav, trošku mi přišlo, že všichni zešíleli, hlavně teda velitel Nicholson. Nicméně film přímo vybízí k zamyšlení nad válkou a mírem a budováním a ničením. ()

Knor

Tady není o čem, nádhera. Velkolepý filmový skvost a úžasný zážitek, který bych chtěl vidět na velkém plátně. ()

DJ Kritik

Film ma zaujal len vo vykreslení jednotlivých odlišných charakterov postáv, ale inak len čistá propaganda anglickej a americkej " odvahy" ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 3: Film, Herec - Alec Guinness, Režie. Nominace - 1: Herec vedl. role - Sessue Hayakawa .......... Bafta - 4: Herec - Alec Guinness, Nejlepší Britský film, Nejlepší Britský scénář, Nejlepší film .......... Žebříčky : DigitalDreamdoor 8.místo, Afi 2007 36.místo. ()

Hulkee

Pokud se řekne most přes řeku Kwai, vybaví se mi nezapomenutelná hudba (kdo by neznal colonel bogey march) ve skvělém psychologickém dramatu. Aneb válečný epos, kde se moc nestřílí. ()

DominikCZ

Film je moc perfektní, kromě toho detailu, že most ve skutečnosti zničil bombardér spolu se 300 zajatci poté, co se mu nedonesl rozkaz ke zrušení náletu. ()

tartan

Slovami Johna Miliusa: "Jeden z najlepších filmov všetkých čias....natočený geniálnym režisérom, podľa geniálnej predlohy, s výbornými hercami, a s dostatkom peňazí." ()

ozzman111

Napriek tomu, že sa Most cez rieku Kwai odohráva počas 2. sv. vojny, netreba ho brať ako vojnový film. Akcie je minimum. Sedí naň popis dobrodružná dráma, dokonca sa nebojím použiť výraz psychologická dráma z vojenského prostredia. Interakcia britských a japonských dôstojníkov, odkaz, že spolupráca je možná za každých podmienok, aj keď sa jedná o nepriateľa. Britský veliteľ - perfekcionista svoju prácu musí dokončiť, aby ju vzápätí doviedol do totálnej skazy. Film sa na svoju dobu blysol perfektnou výpravou, dialógmi, či prostredím. ()

Forsetino

Výborný válečný snímek! Pevná morálka a řád tuží charakter, ale nic se nesmí přehánět... Občas film působí nerealisticky, v některých situacích by se zřejmě člověk/voják zachoval jinak, než postavy ve filmu. Nicméně plukovník Nicholson měl v jedné věci pravdu. Organizovaná práce je pro jakoukoliv společnost prospěšnější než zahálka. Neodpustím si odbočku úplně mimo... Kdyby cikáni pracovali, tak nemají čas ani sílu krást! A každému ať se splní heslo plukovníka Saita: "Buď šťastný ve své práci!" ()

Akvarista

Jeden z nejlepších válečných filmů. Klasika. Škoda, že na naprosto dokonalou 1/2 filmu nedokázala úplně přesvědčivě navázat ta druhá. Ta mi přišla trochu nudná, tím že v ní v podstatě jde "jen" o vyhození mostu. ()

george82

Tenhle fim je bomba. Nejde ani tak o to, jak moc zobrazuje válku, ale o to, jak zobrazuje dění v zajeteckých táborech, kde se kromě toho vedla ještě jedna válka. Ta zajatecká. Boj mezi velícím tábora a velícím zajatců jasně vede celý film. ()

gicous

Most přes řeku Kwai má své kouzlo, které tkví v jeho realističnosti. Když vojáci staví most, nesledujete jenom nějaké figurky vygenerované v počítači, ale skutečné lidi, opravdové trámy, skutečný pot a dřinu. Stejně tak jako všechno ostatní - džungle, tábor, horko, samotná řeka, všechno to má nádech opravdovosti. K tomu ještě přidejte netradiční pojetí souboje dvou zneprátelených stran, kdy se britský plukovník snaží přetlačit toho japonského silou svých argumentů v důmyslně pojatých rozhovorech. Most přes řeku Kwai neztratil ani po letech nic ze své působivosti. ()

Dzegr

"Jsou chvíle, kdy si uvědomíte, že jste blíž ke konci než k začátku. A začnete se ptát sám sebe, jestli to vůbec za něco stálo." ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)