Eliška s malou dcerkou se po mnoha letech vrací do rodné vesnice svého muže, aby se zde pokusila o nový začátek. Kromě vlídného přijetí sousedů ji tu však čeká i setkání s místní podivínkou, ženou, která ve své pomatené mysli vleče tíhu vlastního dávného neštěstí. Kolem Elišky, vystavené traumatům z osamělosti a postupně vysilované boji s nekonečnými úředními stereotypy, se postupně začínají spřádat sítě prokletí. Podaří se Elišce zachránit sebe i dceru před mysteriózním zlem dřív, než ji zcela ovládne stín Polednice a nebo vlastní šílenství? (Falcon)

Adelka123

Jedná se o horor, ne že ne :-) Párkrát mě to dost vylekalo... Jen je škoda, že se scénárista neinspiroval panem Erbenem více... ()

PetMcHegoat

Řekne-li se Polednice a já zavřu oči, vidím neuvěřitelně fotogenické zlátnoucí lány orámované azurovou oblohou. Kamera prostě lahodila oku jako aspikové rolky v chladící vitríně kdysi luxusního Esa. Potud výtečné. Jsem ráda, že se čeští tvůrci námětově vrací ke kořenům a volné zpracování nepovažuju za šlápnutí vedle. Čím bych ale šetřila, jsou slova hororový a mysteriózní. Taková adjektiva působí, u dramatu ženy s dítětem trpící patrně posttraumatickou stresovou reakcí ze ztráty muže, hodně nadneseně. Dovedu si představit, že díky tomu řada natěšených hororomilců odcházela z kina zklamána. Odmyslíme-li si ale to marné čekání na děsy a určitou absenci dějové dynamiky, která začala gradovat až v posledních dvaceti minutách, šlo o celkem zajímavý snímek s řadou ne úplně marných hereckých výkonů. Třeba Marie Ludvíková coby Dáša Poláčková bavila náramně a Daniele Kolářové v roli nebohé Anežky Mrázové jsem pomatení uvěřila na první pohled. Že jsem na to do kina šla, nelituju. ()

M.Pazzina

Já jsem asi viděl jiný film, než většina hodnotících. Přijde mi, že film vůbec nefunguje, děj se drolí jako kámen a celé to skřípe a drhne. Jediné, co funguje jsou lekačky ale takovýto film by měl stát na nečem jiném, než na stokrát viděných lekačkách. Stačí se podívat na Spalovače nebo Antikrista. Tady bohužel, kde nic není ani polednice nebere. PS Nevím, co je to za manýru prasit takhle ty kompozice. ()

TinaMar

Já jsem pořád čekala kdy to začne být strašidelný, a nedočkala jsem se. Jako film na jedno zkouknutí dobrý, docela mě pobavil Jiří Štrébl. ()

Snakefinger odpad!

Opravdu netuším, co bylo cílem tvůrců tohoto snímku. Celou dobu jsem byl v napětí a prázdném očekávání, které se bohužel nedostavilo. Možná že při natáčení v parném vedru se někomu roztekl mozek protože jinak tento počin prostě pochopit nelze. Co stojí za zmínku byla scénická hudba, která je jediným pozitivem. Bohužel je to tedy setsakra málo. Totální šlápnutí vedle. ()

Filatov

No sláva tak konečně někdo v tý naší malý český kotlině měl koule na to vytvořit horor, nebo jak bych řekl já spíše psychologický thriller a výsledek není vůbec špatný! České prostředí je pro takový druh filmu sice velký nezvyk, ale tajemno tam je, když člověk vidí rozlehlé obilné plány a po ní procházející se postavu. Daniela Kolářová dobrý výkon, ale hlavně musím uznat, že Polednice má dvě dobré lekačky, ale to proč mi šel mráz po zádech, nebyl hororový děs, ale spíše mrazivě zhoršující se vztah mezi dcerou a matkou. Hvězdičku ubírám za slaboučký konec, který jedním tahem zkazil vše, na čem byla Polednice celou stopáž vypracovaná. ()

foils

Bezpochyby šikovná partička Chlupáček & spol. je zpátky se svou interpretací K. J. Erbena, přenesenou do moderní doby. Po incestploataci a výborné komedii (již distributor jako komedii nepropagoval, a proto na ni bohužel nikdo z mainstreamových diváků nepřišel) pánové zase trochu změnili žánr. Tentokrán na mě ale výsledek přes určité kvality působí spíš jako školní cvičení, mixující Davida Lynche s Je třeba zabít Sekala. Lynchovské repliky mi vadily už v Bez doteku; zatímco Lynch má na ně aspoň patent, tady mi snaha, aby charaktery promlouvaly co možná nejzáhadněji, připadá trochu moc chtěná. Erbenova báseň nemá ani padesát veršů, zatímco film Jiřího Sádka trvá 90 minut. Tvůrci se tedy rozhodli českou literární klasiku doplnit klasikou filmovou - českou vesnicí s nanicovatými obyvateli. Ti jsou sice celkem dobře zahraní (souhlasím s Oktavianem, že Jiří Štrébl byl vynikající), z hlediska funkčního ale působí hlavně jako vějička na odvedení pozornosti od vztahu hlavních postav. Jinak možná docela signifikantní jsou odchylky děje od předlohy (dcera místo syna, manžel je mrtev). Pokud bych měl film brát jako kritiku soumraku tradiční rodiny ve jménu přílišné emancipace, nemůžu se ubránit dojmu, že zvolené zasazení příběhu někam do bezejmenného Zapadákova (to, co neoformalisti nazývají referenční význam) její pádnosti úplně nepomáhá. ()

Cardas

Ačkoli to vyprávění je vlastně dost jednoduché, dá se říct lineární, je to vyprávěni, které dokáže udržet napěti a pozornost. Já jsem byl samozřejmě připraven, že jde vlastně o horor, a ta jsem neočekával, že by mně nějaký efekt nachytal na švestkách a vylekal mne. Ale nachytal. Dělá to tak dobře, že i když to čekám, stejně mne dostane, jako iluzionista, který mi ukradne hodinky, i když si přece dávám pozor. Ale v těch několika okamžicích šoku bylo víc než jen pouhé "baf". Za těmi okamžiky bylo vždy něco existenciální úzkosti, tušení něčeho významného. Několikrát mrazení v zádech! Takže ten princip fungoval. Strach ze ztráty sebekontroly a možné vlastní viny, ale i varování před nadměrnou snahou uchránit to, co je mi nejdražší, protože právě síla domněle obranná může to nejcennější ochraňované naopak zardousit. Vynikající herecké výkony pomohly příběh vybarvit do plasticity reálné a naprosto civilní a uvěřitelné. Je skvělé, když nejméně stejně skvěle jako Anna Geislerová v roli matky tu své herecké úlohy zvládají i představitelé ostatních hlavích rolí - dcera (úžasně přirozená), starosta (naprostá herecká dokonalost!), jeho žena (Dana Kolářová ta to měla herecky asi nejjednodušš, protože vyšinuté osoby se herecky ztvárňují snadněji než civil), soused a jeho žena (rovněž vynikající herectví a bezprostřednost!). Všem jsem věřl! Herecky to tedy bylo vyrovnané, a vyrovnané na té nejvyšší úrovni. Mně se ten film líbil. Dávám 4 hvězdy. ()

Mark1983 odpad!

Tedy musím konstatovat, že čeští filmaři, co se hororového žánru týče, opět nezklamali. :-D. Už jenom proto, že se film zařadil do hororové kategorie a nese název Polednice tak jsem byl na to zvědavý bez ohledu na to, že v dnešní době čeští filmaři vážná témata moc bravurně nezvládají, jejichž konstruktivita je bohužel nedostatečná, až na evidentní výjimky jako Gangster Ka, Příběh kmotra, Ve stínu, Já, Olga Hepnarová apod. Jinak drtivá většina mě bohužel zklamala, což dokonce i komedie nejsou, co bývaly, a samozřejmě opět - až na nějaké výjimky jako Ženy v pokušení, Muži v naději, Probudím se včera a podobně. Českým filmařům bych doporučoval, aby se nesnažili kopírovat západní styl filmaření, ale aby byli sami sebou. Pak i herecké výkony budou profesionálnější. ()

ScoRPy

To vyobrazení českého venkova v roce 2015 to myslí režisér vážně? Ostuda. Film je celkově nemastný, neslaný a nadhodnocovat to pouze kvůli "snaze" natočit horor a oživit českou scénu mi přijde scestné. ()

Pavelkedar

Obrovské a velmi příjemné překvapení ! Vynikají scénáristický nápad, výborná režie a skvělý výběr herců, perfektní kamera. Žár tamního léta přímo sálal až na kůži. Zvláště mě zaujal vyníkající pan Zdeněk Mucha, Pokud bych to bral jaho český horor, tak nemá v tomto žánru u nás obdoby. Vynikajícně "namixovaný" zvuk DD 5.1!, bez kterého by to v tomto případě nebylo až tak "ono" a který dotváří atmosféru zásadním způsobem. Jo, a super soundtrack. Je to unikátní film........ ()

durkes

Čo to bolo ? som sa sám seba pýtal po skončení filmu.......Pripadali mi to, akoby sa nejakí amatérski filmoví nadšenci podujali natočiť nejaký filmík a požiadali hviezdu, či by tam nezaskočila...a tá to zobrala ako nutný dobrý skutok (na herecký nepresvedčivý výkon Geislerovej sa nedá pozerať)......takže suma sumárum...celé zle a nadšenci založte si ten film niekde do pivnice a po čase ho ukážte rodine ako ste blbli a nezaťažujte ním nás, filmových divákov. Howg. ()

jenspifa

Psychologicke drama, na ceske pomery slusny film, ale porad jsem nebyl pekne po cesku hororove uspokojen. Porad prevladaji studentske filmy viz Svaty mikulas, a Projekt Cerna Voda ()

johankazarku

Strašné spracovanie. Neviem či preto, že sa tam až raz objaví akási smrtka je tento film akože hororom. To nebolo o horor ani líznuté! A okrem toho nuda neskutočná. Nechápem tie hodnotenia že 4*, to akože za čo? Nie nepáčilo sa mi to a nerezali mi ani herecké výkony! ()

Ayax

Horor... Konkretizujte, čím to mal byť horor. Ale asi polovicu som nerozumel, nakoľko reč bola natáčaná asi na diktafón, zatiaľ čo hudba vreští cez všetky repráky.... ()

ssarka

panebože pražáci,my na vesnici se neoslovujeme předsedo už 26 let....jinak díky posledním 25 super minutám odpouštím filmu veškeré počáteční nelogičnosti a vleklost....příště dopilovat scénář do hloubky a detailu a bude to čím dál lepší pane režisére.. ()

dtom

Název filmu je zavádějící, stejně jako celý film, nebo nefilm? Nelogické střihy od něčeho k něčemu nebo ničemu!? Zajímavé bylo spojení seriálu Ulice a tohoto filmu v osobě "Miloše Knoblocha" stejný charakter postavy :) Jednu hvězdu dávám za kameru, zklamání. ()

Smashed

Chvíli dobrý, chvíli nuda... Film stojí hlavně na hereckém výkonu Anny. Ostatní postavy jakoby ani nebyli herci. A navíc holka v hlavní roli vypadá jak kluk. celkově mě to dost zklamalo. Podle ukázek jsem čekala něco docela jiného.. ()

Polednice vchází do dveří

Polednice vchází do dveří

10.08.2015

V červenci řadu lidí potěšil český horor Nenasytná Tiffany a už tu máme další nadějnou domácí žánrovku. Tentokrát nás vyděsí Polednice, film debutujícího režiséra Jiřího Sádka, který se inspiroval… (více)