Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

Kivis

Velký špatný. Nápad vyprávět vše pozpátku je odvážný a má potenciál bavit. Jenže ne celý večer. Dovedu si představit, že by to zafungovalo jako krátký 20minutový snímek. Při takové stopáži bych možná jen 20 minut s vykulenýma očima zíral a pak tam poslal pět hvězd. Ale takhle je to šíleně nastavovaná kaše, která se velmi rychle omrzí. Věřím, že napsat dialogy tak, aby pozpátku hýřily vtipem a přitom dávaly smysl, byla výzva a kumšt. Takové pěkné slohové cvičení, které by klidně mohli dávat učitelé na všech stupních vzdělávání jako domácí úkol. Přiznám se, že i mě by to bavilo. Jenže i to se ve filmu rychle omrzí. A to je právě kámen úrazu. Mám dojem, že radost z tvorby takového díla musí dalece přesahovat radost z jeho percepce. Když už humorná složka tak rychle vyprchá, člověk doufá, že aspoň dojde k využití příběhového potenciálu - že na konci (teda vlastně na začátku) uvidíte, že i vrah byl kdysi roztomilým uličníkem a vrahem se stal především souhrou vnějších vlivů, nepřízně osudu a labilnější nervové soustavy. Místo toho je závěr najednou zkratkovitý, úsečný a s emocemi na křeč - obzvlášť v kontextu předchozí rozvláčnosti vyprávění. Takže po, přes všechnu originalitu, průměrné zábavě další důvod jít s hodnocením ještě níž. ()

skoda120L

Za mě perfektní film se skvělým příběh a herci – Vladimír Menšík zde opět ukazuje svůj úžasný herecký výkon. Co hlavně dělá tento film tak úžasným kromě toho, že jde příběh pozpátku je úžasné vyprávění V. Menšíka tím jeho božským hlasem. Než se zvykne na to, že děj jde pozpátku je to trochu divné, ale potom je to úžasné což dělá tento film jedinečným. A právě pro tuto zvláštnost si zaslouží tu pátou hvězdičku a proto opět ……..100 %. ()

Holly_Molly

Netradiční a originální komedie za předpokladu, že neni puštěná obráceně...pak je z toho rázem kriminální drama :-D Geniální! ()

pecicomix

jak tady všici svorně tvrdí: genialita, originalita a humor to jsou všecko věci, které naleznete v happy end. a toho humoru je zde opravdu požehnaně! ()

YuriBS

Sorry za také nízke hodnotenie, ale zdalo sa mi to blbo spracované, na poviedku čo som čítal to nemá ani zďaleka a takisto na jednu epizódu Červeného trpaslíka. Ale na druhej strane to pôsobilo celkom kúzelne. ()

hostivít

Nejoriginálnější česká komedie, nejoriginálnější film vůbec (možná i na světě). Zdaleka ne nejvtipnější, ale i tak velmi velmi vtipný. Divák musí dávat 70 minut pozor, neustále si skládat odpovědi a otázky k sobě, sledovat děj tam i pozpátku - a to je velmi náročné, takže ani není čas na to se pořádně zasmát. Vynikající Menšík, Obermaierová, Abrhám, Záhorský atd. Vtipy jako dědeček v inkubátoru, skákání nohama napřed, pojídání koláčků jsou nezapomenutelné. Stejně tak dialogy typu: To je ženská. - Snad ptačí zob. - Co máte v tom kufru?, nebo Jedno. - Kolik měl dětí? - Pět sedmnáct. - Kolik je hodin? atd. atd. Přeji příjemný zážitek. ()

macherano

Ani som nevedel ze nieco taketo existuje na tu dobu podany nadcasovy vykon a neverim ze v ceskoslovensku sa nieco take udialo proste jedna radost vyborny obraz pospatku komentar aby som bol v obraze no skratka happy end. ()

Traktorista

Naprostá pecka a bomba. Výborně natočenej ranec zábavy, kdy se člověk prostě musí smát celej film v očekávání otázky, když nejdříve slyší odpověď. Vše je tak nenucené a chytré, prostě paráda. Menšík výborný, ostatní jsou tam spíše jen pro parádu, hlavně díky tomu, že taky nedostanou žádný prostor. Škoda jen, že takhle dobré filmy se dneska u nás už netočí... ()

Austy

Ještě stále nyní jsem myšlenkami pohlcen v tomto filmu, abych alespoň částečně pochopil jednotlivé dialogy, které jsou z tohoto díla tak vynikající a i v opačném sledu navazující. Pan Menšík nás uvádí do děje z jeho strany ke konci , ale obrazově se vracíme na začátek. Vše ale sedí a cílená záměna času nám nabízí veliké množství vtipných momentů a skvělých hlášek. Tento snímek nabízí na svou dobu neskutečnou nadčasovost a scéna skládání mrtvoly jeho chotě je opravdu velice drsná … ()

Gustik5

Nejspíš budu opakovat to, co o tomto filmu napsali jiní, ale co. Jedná se o nepříliš známý český film z konce šedesátých let. Na snímku mě zkrátka a jednoduše na první pohled nemohlo zaujmout nic jiného, než to, že je celý pozpátku. Samozřejmě nelze opomenout skvělého Vladimíra Menšíka, jehož vypravěčský i herecký výkon si mě dokázal získat. Zajímavé je, že jeho hrdina vnímá svět tak, jako by okolní dění bylo zcela přirozené, zatímco divák si skládá dohromady celý děj, probíhající, jak už bylo mnohokrát řečeno, pozpátku. Nicméně ani ostatní aktéři filmu si nevedli špatně, namátkou třeba Josef Abrhám a jeho "povaleč, skákající z vody či do třetího patra, jenž krade hrochům chléb" byl také výtečný. Na filmu je zvláštní to, že pokud jej shlédnete, poněkud to omezí vaši orientaci, a to v tom smyslu, že ze zvyku vnímat příběh i dialogy pozpátku budete vnímat úplně vše pozpátku :). Film mimo jiné dokáže pobavit právě těmi přeházenými rozhovory, z nichž mnohé vyzní velmi vtipně, přestože pozpátku znamenají něco jiného. Je to zkrátka kvalitní experimentální snímek, jehož originální provedení mě nadchlo. ()

vojtik.sup

Velmi dobře promyšlený a vytvořený snímek, na tehdejší dobu doslova nesrovnatelné efekty s ostatními filmy tehdejší doby. 86% si tento film zaslouží čestně, skvělá klasika. Palec nahoru! ()

prskvik

Zcela vyjímečný film. Nebýt náhody tak jsem toto dílo zcela minul. Pan Lipský a Macourek jsou osobnosti našeho filmu které zaslouží obdiv. A pan Menšík opět prokázal své kvality. Čím dál víc se mi líbí ve starších filmech než v těch novějších. ()

Rayers

Ze začátku jsem k tomu přistupoval poněkud skepticky, protože mám u podobných filmů tu potíž, že neustále musím přemýšlet kompletně nad celým dějem, aby mi to dávalo smysl, a pak se nesoustředím a spíš si připadám jak u IQ testu, kde si vařím mozkové závity. Mírně se to týká i tohohle filmu, ale skutečně jen mírně. Je to totiž podáno tak, že se u toho nemusí přemýšlet skoro vůbec, abyste se bavili, a když už nad tím přemýšlíte, bavíte se ještě víc nad skrytými vtipy. Tedy má obava nebyla na místě. Nechápu, že jsem tohle neviděl už dřív, byť třeba na ČT2 v neděli v 9 ráno. ()

Profík

Co čekat od dua Macourek Lipský? Výborný nápad. Muselo to ale být sakra těžké to takhle do detailů promyslet. Pro mě je trochu psycho jen se na to zvládnout dívat a nezblbnout. 90%. ()

4Sima

Jeden z polozapomenutých klenotů šedesátých let je skvělým počinem pánů O.Lipského a M.Macourka. Experiment s dialogy a dějem pozpátku je tím lepším co se u nás kdy natočilo. Jen je škoda, že v televizi nebývá reprízován častěji, snímek by si to určitě zasloužil. Vynikající záležitost! ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám