Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

ZackSawyer

Děda Komárek, samota u lesa, půjčená pneumatika, rýsováčky v zobání a jedna viola pozdě večer v noci :-) No a samozřejmě excelentní pan Kemr. Radime: "Ten konec potom moc nerozmazávej, jsou tu děti." ()

Blaogranas

Když to člověk vidí poprvé dvacet let po revoluci, už ho to tak nechytí. Já vím, že "Chčije a chčije", ale to už nestačí. ()

kuces

Jeden z mála filmů na který se dá koukat pořád dokola. A vždy potěší slyšet nezapomenutelné hlášky. 9/10 ()

PavelZava

Děti, rychle sem ! *** Jak si tady čtu komentáře kolegů-uživatelů, mám pocit, že rukou společnou a nerozdílnou napsali úplně všechno . Nejvíce za mne mluví komentáře Johanky a Agathy . Děkuji Johanka ***** : Nádherný film Jiřího Menzela, který se stal klasickou českou komedií. Skvělé herecké výkony podali Kemr, Svěrák a Kolářová. Jedna z mých oblíbených komedií, která nezklame! Agatha ***** : Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová - jedna z nejlepších filmových manželských dvojic. Jak jinak to mohlo dopadnout, když se sejdou takoví herci a navíc pod vedením pana Menzela. K tomu všemu ještě Josef Kemr, nad jehož vynikajícím výkonem nestačíte krouti hlavou. Vypadá to, jako kdyby se na samotě u lesa opravdu narodil. Mlynářovic pár v podání Ladislava Smoljaka a Nadi Urbánkové také nemají nejmenší chybu. Příběh působí tak mile a poklidně, že jen koukáte a když se dokoukáte, tak se divíte jak ten čas letí... Právem se může tento snímek řadit k zlatému fondu české kinematografie. *** Tři přání měl a dvě už prošustroval ! ()

horovska

To je milovaná klasika, postavená především na geniálním herectví Josefa Kemra. A také na vášnivém sběratelství lidských příběhů Smoljaka se Svěrákem. Nepsali, jen si všímali a pamatovali - proto je film tak věrným odrazem své doby. Pro mne je cennější, než fotografie z mládí, neboť mne vrací do vlastního dětství, kdy jsme jezdili za prastrýcem Pepou do Oujezdce. A je to přesně tak, jako v tomhle filmu, jen bych ještě mohla pár historek přidat... Po přečtení Svěrákových Povídek jsem přesvědčená, že to byl právě on, kdo dával filmům hluboce lidský rozměr až čapkovského formátu... ()

Deb

Československá klasika, prostě dobrej starej film, kde jsou známý vtipný hlášky. Pokaždý se na to ráda dívám. Kemrovi ta role fakt sedla. A hláška, že blechy psí ty na člověka nejdou ta fakt nemá chybu :D:D ()

Stíba

Jo, na samotě je krásně a co teprve u lesa. Taková samota u praděda Samuela na Slovensku v kopcích a lesích, na tu nikdy nezapomenu. Tady mi sice trochu vadí to pražáctví, ale jinak je to hrozně milý film a Josef Kemr je děd k pohledání. ()

Joppo88

"Jitko... kráááááááááávo... " a "A chčije a chčije" - no a v takomto uchu sa tiahne celá komédia... Klasika s veľkým "K". ()

tranquill

Zde není, co se týče hodnocení, co řešit: plný počet! Tuto milou komedii řadím ke kultovním Slavnostem sněženek, Postřižinám... no těch filmů je naštěstí v našich filmových archívech víc :-) A Samota je snad nejúrodnější na hlášky: "My máme blechy, heč! ... Hned to bude, pane Lorenc! ... Nechybí Vám nic? Piva tu nejsou! ... Václave, proč nejsi moje žena? ... Pane inženýre, a co děláte proti myším? Kuň..u..u..u ... Chčije a chčije!" Kéž by takových bijáků chcalo v českém filmu stále dost! :-) :-) :-) ()

Torgal

Svojský štýl humoru dua Smoljak + Svěrák mi celkom sedí a čas mi pri tejto českej klasike uplynul príjemne, ale zas tá absencia akéhokoľvek rozumného deja mi dosť vadila. A len za hlášky maximálky dávať nebudem. 7-/10 ()

goni

Klasicka ceskoslovenska komedia s tradicnymi prvkami ceskeho humoru. Jednoducha zapletka s mestianskou rodinou, ktora pride dovolenkovat do vidieckeho zapadakova mozno nie je velmi originalna, no samotne spracovanie je velmi mile a nevtierave. K tomu krasna nedotknuta priroda a mlady Sverak s jeho typickym humorom.... jednoducho pohodova oddychovka pre celu rodinu [29/2014]. ()

Ozzy2

Milý woody, domnívám se, že film by Oscara nedostal, protože to byla tak ryze česká komedie, že by to v jú es ej nemohli nikdy pochopit.Ale mě to vůbec nevadí, hlavně, že tento film vznikl . ()

kluzo

Měl jsem možnost vidět premiéru na FFP v roce 1976. Všechny hry i filmy z pera mistra Járy Cimrmana jsou klenot Rakousko-uherské kultury. ()

Razzor_82

Děda Komárek v české klasice ve výborné Menzelově režii. Nezapomenutelný mistr Kemr. Spousta hlášek a humorných scén, které už zlidověli. Typický humor Smoljaka a Svěráka z plodné komediální éry 70. let. Soužití mladé a staré generace. Výprava na venkov a výborně zpracovaná tématika chalupaření.  8/10 ()

kondor77

Cokoliv od "Cimrmanů" maličko nadhodnocuji, ale v tomto případě chybu nedělám. Tady se sešlo všechno. Rejža ze scénáristy se měli evidentně rádi a na filmu je to znát a herecká kreace Kemra je tou pátou hvězdičkou. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)