Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Aktamix

Můj nejméně oblíbený film od dua S+S (pouze jako scénář). Menzelova režie mě moc nebaví. Poetika venkova je fajn. Kemra nemusím (krom Kladiva na čarodějnice), ale jeho nadání pro meteorologické zpravodajství je grandiózní. Nejlepší herec je zde bezpochyby Tříska, nenucený a přirozený výkon. ()

thymus

Tento film snad zraje jako víno - čím je starší, tím je lepší. Tváří se nenápadně, stejně jako jeho název, stejně jako ta chaloupka u lesa. Na nic si nehraje, je prostý jako jsou prostí lidé i jejich život na vesnici – aspoň v tomto filmu. Smekám před pány Smoljakem a Svěrákem i před jejich inteligentním humorem. Dovedou si hrát se slovíčky a češtinu používají tak, jak málokdo. A k tomu všemu pan Kemr – „Ale je tady krásně“ „Jo, tady jo.“ – Nebo pan Svěrák, s jeho „učitelským“ vysvětlováním… Úžasný, laskavý film. ()

JARDAHONDA

Dovoluji si napsat, že film Na samotě u lesa patří k největším klasikám české filmové scény.. Pan Menzel si zaslouží obrovskou gratulaci a uznání. Svěrákův humor je naprosto geniální ***** ()

anniesek

Už se někdy stalo, že by Smoljak & Svěrák zklamali? Naproto geniální jednoduchá komedie, jejíž hlášky znárodněly a kdo tento film neviděl nebo se mu nelíbí, ten pohrdá českým humorem :) ()

petruska777

Tak tohle je klasika. Super rodinná komedie tria Menzel, Svěrák, Smoljak. Milá, vtipná i poetická. Skvělé herecké výkony, pan Kemr jako děda Komárek je úžasný. Spousta vtipných hlášek, které doslova zlidověly. " A chčije a chčije" nemá chybu. Na tuto komedie se mohu dívat pořád dokola a vždycky se výborně bavím. ()

pan Spock

Nádherná, laskavá, trochu smutná a naprosto neokoukatelná perla české kinematografie. Příběh o městské rodině, která by si ráda koupila chaloupku na vsi, je poměrně jednoduchý. Je ovšem podán jemným humorem a pomocí nezapomenutelných postav, které si musíte zamilovat. Spousta perfektních dialogů a nesmrtelných hlášek. Skvělé herecké obsazení a venkovská idylka. Jako perličku na dortu vnímám skvělý "propašovaný" cimrmanovský humor pánů Svěráka a Smoljaka, který tuto komedii činí nezapomenutelnou a ještě o třídu lepší. ()

burg

Tomu se prosím pěkně říká komedie století! Nejlepší TV rosnička pan Kemr, zedník, co nesáhne na cihlu a spousta dalších a dalších postaviček tohohle legendárního filmu. ()

Kiszoun

Pány Svěráka a Smoljaka vyloženě zbožňuju. Když se k tomu přidá i pan Menzel, vznikne z toho nádherná klidná, idylická, ale přesto vtipná a povedená komedie, při které se vždy, i při těch nejkrutějších mrazech, vrátím (nebo posunu) do letního času a nostalgicky vzpomenu na teplé večery se slunečním svitem až skoro do desáté hodiny večerní. Josef Kemr je naprostou perlou a vžil se do role dědy Komárka tak dokonale, jako člen Cimrmanové kočovné divadelní společnosti Ota Plk do Maryši, akorát zde odpadly pravidelné, periodicky se opakující měsíční dny nervozity a hysterie. Taktéž vykreslení situace mezi chataři a starousedlíky se povedla na výbornou, ať už o Oldu (Zdeňka Svěráka, tak u Ferdy Kokeše, defakto jediné záporné postavy filmu, který škodí původním majitelům obydlí, jež „přestavuje“ k obrazu svému. Celý děj je veden ve stejném duchu, provázen dnes už zlidovělými hláškami a´la „chčije a chčine“, nebo „kde se to splachuje, to nech ležet“, se zvratem na konci, kde děda komárek onemocní, rodina Zdeňka Sveráka se dozvídá pouze střípky událostí a nakonec se jedou podívat do chalupy společně s notářem, kvůli případnému vypořádání, kdyby byl Komárek po smrti, což je provázeno klasickým monologem Jaroslavem Vozábem, který líčí různé případy, kdy se o dědictví tahali pozůstalí celá léta. Film je završen happyendem a dokonale tak završí můj požitek z filmu. Nelze jinak než napálit plných 5 hvězd. ()

Lodovico

Chytré, bystré, jednoduché, inteligentné. Zábava pre celú rodinu, ku ktorej sa dá vrátiť. Zúrila síce normalizácia a vláda štátostrany, ale šikulky od českého filmu tam podprahové info dostali... ()

Ruffus83

Tati, předjel tě Trabant! Jedna z vynikajících českých komedií ´staré zlaté filmové éry´. Jako její konkurenti se může opřít o celé množství vtipných a dnes už zlidovělých hlášek, o skvělé herecké výkony a o kvalitní scénář Svěrák & Smoljak s tradiční dávkou humoru a hlubokých lidských emocí. Vše skvěle a přirozeně smixováno. Pan Kemr pouze slyšel, jakého dědu by měl hrát a nic už mu nebylo potřeba říkat - tvář dědovi Komárkovi vtiskl sám, šlo to samo. Z.Svěrák je tady opravdu velice vtipný (a např. scény s p.Třískou jsou opravdovým zážitkem). Také L.Smoljak a jeho kuňkání nebo legendární vyprávění ve mlejně, ze kterého není nic slyšet, je silný kalibr. Pro mě pětihvězdičková ´klasika´ - v tom nejlepším smyslu slova. ()

Malinda12

Komedie s velkým K plná situačního humoru pánů Svěráka a Smojlaka. Příběh pražáků, kteří se rozhodnou koupit chalupu i s dědkem, který ne a ne se odstěhovat nebo umřít, je plný momentů a komických situací. Každá postava má svůj prostor a výborné herecké obsazení i výkony prodávají tento příběh. Jedna z nejlepších českých (československých) komedií, plná hlášek, které mezi Čechy našly své pevné místo. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)