Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

lykan9

Klasika plná skvělých a nezapomenutelných hlášek. Film Na samotě u lese nikdy nezestárne a jsem si jistý, že se na něho ještě mnohokrát podívám. ()

ZeroCZ1233

U Na samotě u lesa je nejpůsobivější spojení dvou jinak naprosto svébytných, signifikantních a snadno rozpoznatelých autorských poetik, které samy o sobě utvářely zásadní díla československé kultury. Na jedné straně máme duo Svěrák/Smoljak se scénářem, ve kterém se jasně ukazuje jejich talent pro hravý, občas správně kousavý, ale hlavně přirozený ostrovtip s citem pro timing. Na druhé straně se nachází režisér Menzel s jeho hrabalovským smyslem pro zdravou melancholii s typickým pábitelským naturelem. Tyto dva protipóly v Na samotě u lesa nefungují vedle sebe, nesnaží se předhánět v udávání směru, kterým se snímek vydá, nedělá to z něj roztříštěnou překombinovanou kravinu, ale tvoří mezi sebou dokonale vysoustružený pružný vztah, který vytváří nové unikátní způsob vyjadření. Na samotě u lesa perfektně kloubí ony dva tvůrčí záměry a utváří tak snímek, který pobaví, ale zároveň předá několik velice výmluvných hodnot a poselství, jejichž síla a výpovědní hodnota nebledne s časem, ale zraje jako víno a je stále aktuální, což je ještě umocněno skutečností, že se nejedná o zrcadlo, které by se nastavovalo problémům široké společnosti, jak je to v kinematografii tak časté, ale zaměřuje se na problémy menších uzavřených skupin, neřkuli přímo jedinců. Díky těmto a ještě více aspektům, které jsem neměl čas zmínit, je Na samotě u lesa jedním z nejlepších českých filmů, který v divácké percepci rezonuje dodnes a stále inspiruje další (má oblíbená Chata na prodej). ()

fabecc1222

Opět tu máme dvojici Svěrák - Smoljak, a opět další z legendárních komedií. Nedokážu vlastně ani vysvětlit proč, ale zrovna tenhle film na mě nepůsobí až tak geniálním a ikonickým dojmem, jako třeba Mareček či Kulový blesk. Asi to vesnické prostředí, nebo nevim, ale prostě na těch 5* to tady neni. Přitom kadence zlidovělých hlášek je tu opět neskutečná. Tenhle film je objektivně výbornej, ale nedokáže mě popadnout tolik, jako jiné. ()

Autogram

Roztomilá komédia osvedčeného scenáristického dua nielen pre pražákov, ktorá nie je iba úsmevná, ale aj na zamyslenie o vzťahu k staršej generácii. Vzťahu zo strany dospelých, ktorí majú svoje hodnoty, a zo strany detí, ktoré môžu všetko vidieť trochu inak. Obsah síce ponúka kompletný dej až do záverečnej scény, ale ten optimistický snovo podaný záver so zábermi proti zapadajúcemu slnku som si vysvetlil celkom inak. –––– Děda také není náš. Je hodný, ale překáží nám. –––– To je pošťák. Toho taky nemůžete znát, protože chodí kolem osmé. ()

PatoP

Pri sledovaní tohto filmu som sa prichytil, že sa usmievam ako blbeček. To preto, že páni Svěrák, Smoljak a Menzel v roku 1976 preniesli na plátna kín tento hojivý balzam na všetky ľudské neduhy. Pri ich filmoch sa cítim ako v raji a zabúdam na okolitý svet. ()

šerminator

Tuhle když to hrálo naposledy jsem se přistihnul jak sedím přibitý u televize a bojím se odejít abych náhodou nepřišel o nějakou hlášku, nebo scénku či geg, a docela jsem si to užíval. Můžou to hrát v TV kdykoliv a ani to neplánuju se na to dívat, ale jen to koutkem oka zahlédnu a už tomu zas propadám. Toto nemá ani Mareček, byť je také velmi výborný. Ale tento film má ještě navíc zvláštní poetiku a kouzlo. Kdo by neměl rád pana Komárka, nebo se nerozplýval nad hašteřícimi dětmi, či se nesmál na nezkušeností pražáka Oldy. ()

MrMar

Pro mě jednička z komedií Smoljaka a Svěráka. Film plný kultovních hlášek(Chčije a chčije), laskavého humoru(děda Komárek poslouchá pohádku) a k tomu všemu skvělý výkon Josefa Kemra. Je jen škoda, že za komunistů nechodily filmy na Oscary, tenhle by si zasloužil minimálně nominaci. ()

P1tr

Další výborný scénář od Svěráka se Smoljakem. Ve spolupráci s Menzelem to ani jinak dopadnout nemohlo. Spousta památných momentů a jedna aktuální předpověď počasí. Povedená a strhující je hlavně mlynářova historka o jeho mlýně:) ()

Specs

Hlášky: Petřík Lavička: - "Tati, předjel tě trabant..." Oldřich Lavička: - "No jo." Petřík Lavička: - "Ale říkal jsi, že tě trabant nepředjede!" Oldřich Lavička: - "Jen počkej za městem!" & Oldřich Lavička: - "Děti, rychle sem!" & Petr Lavička: - "Kde se to splachuje?" děda Komárek: - "To nech ležet." & Radim Zvon: - "A víte, co je tu nejkrásnější?" Zvonová: - "Ty rána, viď?" Radim Zvon: - "Ty taky, Martí. Ale ty večery. To my si lehneme a jenom posloucháme, jak tady z toho rybníčku kuňkají žáby. Víte, jinde ty žáby tak nepříjemně kvákaj. Ale tady dělají jenom uu... uu..." Zvonová: - "Vejš, Radime." Radim Zvon: - "Uu... uu... uu..." Věra Lavičková: - "Pane inženýre, a co děláte proti myším?" Radim Zvon: - "Uu... uu... uu... uu..." ()

venca163

Nejlepší Menzelovo film celkově. Křišťálový odvar S+S. Je to v první řadě hlavně velká sranda a v pozadí krásná poetika. Nedokážu si vzpomenout co bych tomu vytknul a snad ani nechci. Vlastně jsou v tom všechny životní pravdy. (95%) ()

dafidsch

Film plný inotajov a skrytých významov s mnohými dobrými hláškami. Neodporučil by som tento film nikomu pre jeho neidentifikovateľnú dejovosť a smerovanie. Bol som stratený v tomto filme a neviem čo chcel vypovedať. Percentá má veľké ale asi len z nostalgie k dobe komunizmu... (60 %) ()

Raccoon.city

Obyčajný film z ktorého cítiť tak príšernú strojenosť.Ak je toto medzi najlepšími 100 filmami na CSFD potom tu nemá zmysel niečo hodnotiť. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)