Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

J R C Pecuchet

Nádherný film s přesně vypoentovaným humorem, který je Zdeňku Svěrákovi tak vlastní. Musím vyzdvihnout především vynikající scénář (s pracovním názvem "Pražáci dědy Komárka), skvělé herecké obsazení, výbornou kameru a především nádhernou filmovou hudbu Jiřího Šusta. ()

zdeny99

Kultovní a jedna z nejlepších československých komedií. Ale i tak se sem tam najde něco, co mi na tomto filmu vadí. A to Svěrákův pedagogický diletantismus, který si cpe téměř do každé scény. Poslouchat pořád to jeho "Děti, poslouchejte! Děti, pojďte sem!..." a jeho neustálé opakování jakýchkoliv Kemrových a Smoljakových zážitků ze života, mi fakt lezlo na nervy. [55222. hodnocení, 696. komentář, 87%, 85. nejlepší film, 225. nejoblíbenější film] ()

Gastovski

Slavná česká klasika, jejíž kvality se mi vyhnuly velkým obloukem. Dle mého nejhorší (rozuměj nejnudnější) film z pera dua Svěrák/Smoljak. Že zde zazní pár hlášek, které se staly kultovními a takříkajíc zlidověly, to přece není důvod hned napálit 4-5 hvězd. Sorry jako. ()

Lapacka

Pěkný film, který člověka pokaždé trochu "nakoopne" ... Pražáci přijedou na venkou "ukořistit" chalupu a postupně se naučí na venkově tak nějak žít. Vnitřní vývoj, pořád se tam něco děje, ačkoliv žádné přehnané akce... prostě vtip, nikoliv humor "ve slevě". Po dalším z řady shlédnutí zvyšuji hodnocení na nejvyšší možné ... :-) ()

Mlle

Těžko uchopitelný, poněkud rozpitý a otupělý Menzelův humor, který se českému joudovi vysmívá a zároveň ho oslavuje, mi nikdy nepřirostl k srdci. Moc se tu nezasměju. Děda je „divný“, protože má kozu (hahaha), děti jsou „divné“, protože ničemu nerozumí a krávě dají jméno (hahaha) , měšťáci jsou „divní“, protože neví, jak se kráva dojí (hahaha) a celá rodina je „divná“, protože se jí na sluníčku v přírodě líbí. Sranda až za kopec. Ve filmu nahlédneme k sousedům podle hesla „jiný kraj, jiný mrav“, ale že bychom si domácnosti a zvyky chtěli vyměnit, to tedy jistě ne. V příbězích Svěráků, pravda, chybí aspoň ony typické komunistické domácnosti typu Homolků, o nichž jsem byla jako dítě přesvědčena, že existují jen ve filmech – jak jsem pak byla jako dorůstající a dospělák překvapená, že takoví lidé opravdu žijí. Zde tak překvapená nejsem, i když kulturní rozhraní vnímám, ale filmové prožívání jejich všedních dnů mi přesto připadá jako ztráta času. Humor bych k vyvážení potřebovala buď inteligentnější nebo třeba jen artikulovanější a břitčí. Na starší komedie jako „Bílá paní“ nebo „Vrchní, prchni!“ to nemá ani ze setiny :) ()

Kochanski

pan Kemr by si zasloužil více skvělých rolí ve skvělých filmech (markéta lazarová) - jednoduše proto, že je opravdu skvělý. To máme 3x skvěle, ale i tak dávám 4* ()

gumbo

80% Jak jsem zjistil, nikdy jsem tento skvost neviděl od začátku až do konce, což se nyní změnilo a teprve teď musím ocenit kvalitu této sondy do lidských charakterů, kde každý všemu rozumí, kdo nic neumí a nedělá se má nejlíp a dobrota je akorát k smíchu. Nu co myslíte, co se od těch dob změnilo v tom našem státečku a v hlavách lidí? ... A stejně, "Je tu krásně..." Chtěl bych vyzdvihnou výkon Zdenka Svěráka, který si roli tatínka vševěda doslava užíval až jsem se chvíli bál, jestli takový opravdu není :D ()

gombarix

Ona se DÁ udělat jímavá, milá, téměř sentimentální rodinná komedie, aniž by byla jakkoliv trapná. A ještě se satirickým ostnem, přitom bez křečí. S+S prostě umí a Menzel taky. ()

Heavyman

Děda Komárek a spolek měli být komedie století, protože nikdy nebude nic lepší a srdcovější než Na samotě u lesa. ()

solid

Minulý týden to dávali místo Můj soused zabiják ve Student Agency. Protože jsem se těšil na Chandlera, byl jsem trochu zklamaný a odhodlaný bojkotovat to a číst si se sluchátkama na uších. Nedokázal jsem to. Svěrák a Smoljak mě vždy dostanou, teď už je mi to jasné. Díky pánové. ()

Hopkins

Já bych si ten příběh chtěl poslechnout ještě jednou :o) Rozhodně nezapomenutelná klasika Svěrák,Kemr a spol . Mnoho povedených scének u kterých se člověk pokaždé když to vidí zasměje. Zvoník alias pan Lorenc :o) který dohlíží na stavby:) Děda Komárek který vám leze na nervi ale bez něj by byla nuda:o) Na jaře nezaseju prodám krávu a bude :o) Tedy nějaké to zvířátko :) co to chtěl prodat :o) chtěl ho vubec prodat ?:o))) ()

Eluin

U tohoto filmu se mohu smát pořád. Naposled jsem jej viděl v autobuse cestou z Paříže a i když jsem některé scénky přeskočil - lépe řečeno prospal - tak film znám natolik dobře, že nebylo problémem se zase vrátit zpátky do děje. ()

Adm.Nelson

8/10. - Taky sem jezdil na letní byt jeden hudebník, z Prahy. Panečku, jak se mu tady líbilo... Ta viola, ta je jeho. Pořád čekám, že si tady po ní příjde, a on nejde a nejde. Ale von příjde... - -A kdy ji tady nechal?- - Počkejte, kdy to bylo... To bylo minulou.......... válku :))) ()

DHDV

Doufám, že se nikdy nedožiju remaku, ale na to nikdo nemá odvahu! Kult z českých srdcí jen tak nezmizí! ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)