Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Solly

Děti, pojďte rychle sem .... :) Tenhle film zraje jako víno, už jako dítě jsem se u něj bavil a teď ho prostě miluju! ()

Zevon

To jsou blechy psí, ty na člověka nelezou..Mám takový dojem, že pánové Menzel, Svěrák i Smoljak se sami museli potutelně usmívat a s radostí sledovat natáčení této epizody pod dojmem vlastních zkušeností...Jeden z mnoha totalitních filmů, na který se dá dívat vícekrát. Je ironií, že v dobách útlaku svobodného projevu, udavačství a pokrytectví vznikaly největší skvosty naší kinematografie. Je však také pravdou, že v dnešní době také částečně ztrácejí na výpovědi. Spousta skrytých narážek a dvojsmyslů současné generaci nic neříká, většinou si ani vůbec nevšimnou-přesto je pořád z čeho čerpat a zřejmě i ty dnešní diváky oslovit. Problematika vztahů mezi generacemi je nadčasová, což činí zrovna toto, hluboce lidské a milé dílo, nesmrtelné. ()

E lan

Geniální dnes již klasický film s takovým množstvím neskutečných hlášek a fantastickým vykreslením jak života sedmdesátých let, tak i odvěkého střetu generací a pohlaví. Svěrák - Smoljak - Menzl = to je fantastická kombinace! ()

Arequipa

Inteligentní humor dvojice Svěrák-Smoljak podepřený patřičnými hereckými výkony a opravdový balzám pro všechny měšťáky žijící v dnešní uspěchané době. Citát "A chčije a chčije" by mohl soutěžit o titul nejznámější sprostá filmová hláška.:-) Přitom vulgarita je to poslední, co ve filmu najdete. Při 100% respektu k našim drahým polovičkám, když Svěrák říká Tříškovi "Nechtěl bys být mojí ženou?" každý nejen ženatý muž s ním v té chvíli víc než cítí.:-) ()

closed.eye

Snad ničeho si ve filmové tvorbě nevážím víc než malebnosti zachycené bez patosu, humoru bez křeče, navíc s přesahem. Korunováno herectvím pánů Kemra a Svěráka, kdy kromě známých hlášek a scén ráda objevuju i nový, mnou dříve neviděný, detaily. Krásnej, moudrej film. ()

bono22vox

muj nejoblibenejsi cesky film jaky byl kdy natoceny, Josef Kemr je kouzelny a ostatni herci vubec nezaostavaji... film ze zivota, ale to prece nikoho neprekvapuje, kdyz se spoji Menzel a Sverak, copak muze vzniknout neco jineho? ()

Oonika

Svěrák + Smoljak + Menzel se opravdu předvedli na plné čáře! Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů vůbec.. ()

Chosef76

Vždy když se na film dodívám jsem přesvědčen o tom , že to není naposledy. Svérázný děda, nadšený Olda a pochybovačná Věra vytvořili bezvadnou atmosféru, která musí rozveselit i nejzarputilejší šklebouny. Děkuji pane Svěráku, děkuji pane Smoljaku! ()

Enterprise

Za čtyřicet let se toho opravdu hodně změnilo a víkendové lufťáky nahradila obludnost moderní doby zvaná satelitní městečka. Ale všechna čest, tahle filmová klasika nic neztratila ze své panenské krásy a není prakticky měsíce, abych si v nějaké souvislosti nevzpomněl na pana Lorence - nejlevnějšího zedníka v kraji. ()

Chip89

Všichni se v komentařích soustředí na pana Kemra, ale vždyť to přece všichni víme, že to je pan herec. Ale mě v tomhle seriálu hrozně baví i Smoljak a Svěrák. ,, To jsou blechy, psí ty na člověka nejdou...." ,,Chčije a chčije" ,,Jitko!! Krávo!!!" Tyhle starší filmy jsou důkazem, že jsme měli opravdu dobrý herce a uměli jsme točit výborný filmy. Co se to s náma teda teď děje? ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)