Lyrická komedie, natočená režisérem Jiřím Menzelem v roce 1980 podle proslulé stejnojmenné novely Bohumila Hrabala těží především ze spisovatelovy bohaté poetické obrazotvornosti, která v tomto případě vyvěrá ze vzpomínek na poklidný život v městečku, kde byl jeho otec správcem pivovaru. Sled humorně laděných epizod spojených hlavními protagonisty – půvabnou paní správcovou (M. Vášáryová), jejím milujícím manželem Francinem (J. Schmitzer) a jeho bratrem Pepinem (J. Hanzlík), je protkán stále probíhajícím konfliktem snaživého Francina se správní radou, tvořenou představiteli města. Francinovu kariéru ohrožují především ztřeštěné kousky hlučného Pepina, ale též neodolatelné fluidum paní správcové, kterému podléhají všichni pánové… Snímek byl do kin uveden počátkem roku 1981 a vyvolal tehdy skutečně mimořádný zájem. Přestože námět filmu byl považován za typicky národní, měly Postřižiny nečekaně dobrý ohlas i v zahraničí – jako jeden z mála českých titulů z počátku osmdesátých let byl snímek zakoupen do řady evropských i zámořských distribučních sítí. Uplynulá léta přidala tomuto nestárnoucímu filmu navíc další, nostalgický půvab příjemné vzpomínky na časy a věci, které jsou nenávratně pryč. (Česká televize)

vojo

Film, ktorý sa príliš nepribližuje atmosfére knihy, no bol smerodajný na mojej životnej pivnej púti, naučil ma totiž milovať "pivečko jako křen". ()

agassi68

Ukričaného Hanzlíka mali zhodiť z toho vysokého komína a hneď by to malo poetickosť. Neviem či som divný, ale Hrabal patrí na papier a nie na obrazovky. Vašáryová bývala kus ženskej.. ()

Lyžař

No tak abych se přiznal, po dvaceti minutách jsem chtěl televizi vypnout a kouknout na něco na DVD. Jenom kvůli tomu, že mě pověsti o tomhle snímku doháněly zleva zprava, vydržel jsem a nakonec jsem si mínění trochu napravil. Nicméně stále nic moc. Scénář: *; Režie: ***; Herci: ***; Hudba: ***; Jelikož ale ve scénáři opravdu nevidím žádnou mně blízkou myšlenku, hodnotím těsně nad Odpad. ()

Evander

Naprosto fantastická "paní Sládková", výborná scéna s komínem, ovšem pak už nic dalšího, co by stálo za zmínku. Snad ještě vynikající výkon Jaromíra Hanzlíka, který ovšem nemohu přičíst k dobru, neboť mě v celém snímku neskutečně vytáčela postava, kterou představoval (Pepin). Tahle "klasika" mě nějak míjí... ()

Hapretor

Vášáryová je opravdu hezká ženská, Hanzlík je opravdu vtipně uřvaný, ... a tím to, pro mě, bohužel končí. ()

JakeG

Tak český, až to není hezký. Škoda že toho pan Hrabal nenapsal více, neb bez něj už pan Menzel toliko skvělý není. ()

BeranSon

-- V RÁMCI FILMOVÉHO ÚTERKU -- Kvůli povinné četbě jsem musel sáhnout na knížku spisovatele Bohumila Hrabala a musím přiznat, že jsem ji po prvních třiceti stranách neměl v úmyslu ji dočíst a proto jsem tak trošku rebelsky zabrousil na tento film. Bezchybný, čistě strhující film jsem nedostal, ale aspoň sem pochopil o co v tý knize vůbec šlo. Jiří Menzel je bezpochyby jeden z nejschopnějších českých režisérů a Postřižiny natočil velice dobře a vesele naladěné. Chvílemi jsem se nudil podobně jako u knížky, ale filmové podání mi přijde o dost více stravitelné, nežli předloha. - 6/10 - ()

helloween93

Kouzlo starých časů na mě až tak nepůsobilo. Sice je film klasika a pár úsměvných momentů se tu najde, ale já to vidím na lehký nadprůměr. 3* ()

Pat_rick_fan

Poetická veselohra a Magdaléna Vášáryová ako male gaze storočia. A mňa počas sledovanie stále mátal boj medzi dvoma otázkami: "nie je to málo?" verzus: "nie je to až prílíž?"Najhoršie (samozrejme pre mňa) je, že obe majú kladnú odpoveď. ()

Jeand´Boa

Krásný zlatavý mok, pořádné kusy zabijačkových pochutin, různé pomůcky pro podpoření vášně ...strýc Pepin ... to vše a ještě více spojeno s opravdovým talentem... jj, pivovar ve filmu - to je snad ráj! ()

cure

Nejak mi v tomto filme uniká tá toľko ospevovaná hrabalovská poetika. Zlé to nie je, ale legendárne erotická Magda Vášáryová ma necháva rovnako chladným ako tiež rovnako legendárne štemplovanie zadku v Ostře sledovaných vlakoch. Najsympatickejšiu rolu si tu výborne a pre mňa nečakane strihol Jaromír Hanzlík. ()

cogi

Strýc Pepin nemá konkurenci .... jinak opravdu vynikající film, proč už dneska Češi takové filmy netočí? ... většina nestojí za nic a dobří herci pomalu vymírají a noví nejsou na obzoru, kdo ví, jak to s českou kinematografií dopadne ()

Kingjiri

I přesto, že jsem milovníkem českého piva a výrobky ze zabíječky mi taky nejsou cizí, mě Postřižiny uplně minuly. Marně jsem čekal na nějakej opravdu vtipnej nebo zajímavej moment, kterej do snímku nepřines ani příchozí strýc Pepin, mnohými zde označovanej za původce většiny humoru. Kdybych se měl držet hlášky "Nudíte se? Kupte si medvídka mývala", tak bych si jich během sledování Postřižin musel koupit hned několik. Možná mi unikla celková pointa snímku, ale fakt nemůžu dát víc než dvě hvězdy. Ty dávám především za scénu na začátku, kdy pánové z pivovaru pijou pivečko a debužírujou zabijačkový dobroty (v tu chvíli jsem na obě pochutiny dostal hroznou chuť) a sympatickou Magdu Vašáryovou, na kterou se příjemně koukalo. ()

LadyEsik

Tento film jsem viděla teprve včera, ale uchvátil mě :) Herecké výkony všech herců skvělé. Filmové postavy moc sympatické. Taky se mi líbí ta miniparodie na zkracování a na správní radu :) ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel