poster

Devět kruhů pekla

 • Norouk Pramboun Chaon

Drama / Romantický / Válečný

Kambodža / Československo, 1987, 99 min

Režie:

Milan Muchna

Scénář:

Milan Muchna

Kamera:

Petr Hojda

Střih:

Dalibor Lipský

Zvuk:

Adolf Böhm

Scénografie:

Miloš Červinka

Kostýmy:

Jan Kropáček
(další profese)
 • gudaulin
  ***

  Rozporuplný film. Je znát, že vznikl v době, kdy se dá mluvit o československém filmovém průmyslu, pracoval na něm profesionální filmový štáb a měl slušný rozpočet a navíc i podporu místních úřadů. Přiznejme si, že v polistopadové době by podobný snímek neměl šanci vzniknout nebo by přinejmenším takhle výpravně nevypadal. Svou roli hraje i exotičnost prostředí, dá se říct, že i na svou dobu to byl v rámci barrandovské produkce výjimečný koprodukční projekt. A do třetice, svou roli hrají i výjimečné politické události, které Devět kruhů pekla zobrazuje. Čtyřletá vláda Polpotovců se do světových dějin zapsala opravdu šokujícím způsobem jako patrně nejgenocidnější režim moderní historie. Na druhou stranu Muchna je jen velmi průměrný filmař a ani o jeho scénáři se nedá říct, že by jakýmkoli způsobem vynikal. Výsledkem je filmová ilustrace podpořená účastí několika kvalitních českých herců. Celkový dojem: 55 %.(7.1.2015)

 • Sandiego
  ****

  Viděl jsem verzi pro Cannes a i přes výrazný zásah střihačskými nůžkami, nejviditelnější asi v trochu rozpačitém úvodu, si film drží pevnou strukturu a stává se každou minutou působivějším. Obrazy polpotovské tyranie, "evakuace" Phnompenhu či pracovních táborů s velmi sugestivní hudbou dua Kocáb-Pavlíček a funkční kamerou citlivou na výmluvné detaily film neskutečně pozvedávají a dávají zapomenout na jakoukoli provinčnost normalizační kinematografie. Díkybohu jde především o velký a emotivní biják na pomezí romance a akčního filmu, a jakákoli propaganda jde stranou, navíc zde ani náhodou není obhajován polpotovský režim, ale na druhou stranu moc se ctí nevychází ani proamerický režim předchozí, jež katastrofu rozpoutal. Naštěstí různé politické úvahy jsou silně upozaděny před individuálním osudem několika jedinců. Co naopak zážitek trochu kazí jsou dosti odbyté postsynchrony. Jelikož jsem hodnotil učesanější verzi pro festivalové publikum, v níž chybí bezmála půlhodiny stopáže, neodvažuji se hodnotit strukturu a rytmus díla, které hlavně zpočátku hodně skřípou, ve výsledku může vše vyznít úplně jinak. Opravdu rád bych shlédl kompletní verzi a porovnal!(18.11.2012)

 • Radko
  ****

  Holiday in Cambodia made in ČSSR. Znie to bizarne? Je to bizarné! Kňažko ako český lekár zamilovaný do Kambodžanky. Prehováraný hlasom Petra Čepka. A kruté masakrovanie a teror červených brigád. Ponuré tóny sprievodnej hudby od skladateľského dua Michael Kocáb - Michal Pavlíček túto brigádnicku bizarériu dotvárajú. Deväť kruhov? Ako sa volali? Ako sa tie Dantem Alighierim vytvorené kolesá svojho času pomenúvali? No jednoducho: Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot!(25.11.2014)

 • Traffic
  **

  Tak trochu český Nový svět. Muchna ale bohužel zdaleka není Malick.(3.12.2012)

 • Houdini
  ****

  Milan Kňažko jako zamilovaný lékař v Kambodži v období převratu Rudých Khmerů. Na svou dobu poměrně otevřeně kritizující komunisty (včetně masového vyvražďování!). Snaha našich komunistů distancovat se od maoistických Rudých Khmerů a podpořit spřátelené komunisty z Vietnamu, kteří Kambodžu okupovali.(6.8.2003)

 • - Film vznikl na základě kulturní dohody mezi Kambodžou a Československem z listopadu 1980 o kulturní spolupráci zemí a byl nejdražším společným počinem v rámci této dohody. Slavnostní premiéra se konala v dubnu 1988 v Praze a v květnu téhož roku v Phnom Penhu. (BoredSeal)

 • - Film existuje ve dvou verzích: Původní sestřih (127 minut), který obsahuje např. rozšířený příběh hlavního hrdiny a jeho příjezd do Kambodžy (postavy na Kňažkově svatbě ztvárněné českými herci v něm mají větší prostor) a sestřih pro mezinárodní trh (100 minut), který se promítal v roce 1989 na festivalu v Cannes. (BoredSeal)

 • - Název Devět kruhů pekla se vztahuje k dílu „Božská komedie“ od Danta Alighieriho. Dílo má tři základní části – „Peklo“, „Očistec“ a „Ráj“. Právě děj „Pekla“ je rozdělen na devět kruhů utrpení a Alighieri jej umístil na Zemi. (mr.filo)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace