Devět kruhů pekla

Miloš Červinka

Kostýmy:

Jan Kropáček
  • Flakotaso

V československých poměrech se jedná o docela slušnou raritu, mám však podezření, že zdejší poměrně vysoké hodnocení se netýká kvality filmu, ale právě oné nezvyklosti. Po filmařské stránce je to poněkud nedomrlý film, nijak se nevymyká z předchozí tvorby režiséra Muchny, nemluvě o tom, že postrádá jakékoliv tempo a utápí se ve stále unylejších záběrech a scénách. A předabování Kňažka Petrem Čepkem je čiré kacířství.(17.12.2012)

Reálné prostředí nejkrvavějšího období kambodžské nedávné historie a docela dobrý film, který ve svém sdělení nijak nebalamutí diváka. Hrůza polpotovského režimu je tu naznačena výstižně.(26.3.2011)

Zprvu romantický, poté dramatický příběh z Kambodži v době před a po nástupu Rudých Khmérů k moci. Znovu mě překvapilo, že nejkrutější a nejbrutálnější vrazi byli z řad (hodně) mladých lidí. Stejně jako ve filmu Vražedná pole. Někteří mladí se asi dají zmanipulovat k čemukoliv. Film je nad očekávaní dobrý, nemá hluchá místa a kromě velmi nepříjemné kambodžské češtiny (spisovné a nepřirozené) se mu nedá nic vytknout.(12.11.2014)

Na jednu stranu nesmírně pitomé, ale zároveň také v mnoha ohledech skvělé. A Kocáb s Pavlíčkem!(3.12.2012)

• Traffic

Tak trochu český Nový svět. Muchna ale bohužel zdaleka není Malick.(3.12.2012)

• - Název Devět kruhů pekla se vztahuje k dílu „Božská komedie“ od Danta Alighieriho. Dílo má tři základní části – „Peklo“, „Očistec“ a „Ráj“. Právě děj „Pekla“ je rozdělen na devět kruhů utrpení a Alighieri jej umístil na Zemi. (mr.filo)

• - Film existuje ve dvou verzích: Původní sestřih (127 minut), který obsahuje např. rozšířený příběh hlavního hrdiny a jeho příjezd do Kambodžy (postavy na Kňažkově svatbě ztvárněné českými herci v něm mají větší prostor) a sestřih pro mezinárodní trh (100 minut), který se promítal v roce 1989 na festivalu v Cannes. (BoredSeal)

• - Film bol natáčaný v meste Bin Hongphat v Kambodži. (dyfur)