Cesta z města před patnácti lety...(9.11.2005)

Olmerův podařený film ještě povyšuje skvělý výkon Svěráka v hlavní roli, jenž si evidentně s chutí odskočil od komedií.(3.6.2004)

Jelikoz jsem videl driv filmy Jako jed a Cesta z mesta, tak mi tohle prislo jako takovej mix. Nakejch 60 minut film pripomina Jako jed a je tu jen minimum odlisnosti a v zaverecnejch 25 minutach to sklouzne k ty Ceste z mesta. Ale jelikoz je tenhle film precejen vic komedie nez drama a je i takovej milejsi, navic Sverak je opet skvelej a ma i par skvelejch hlasek a dialogu a na okamzik se tu objevi i Smoljak, tak proto se mi tohle libilo vic nez Jako jed. Proto lepsi 4*.(18.9.2007)

7/10. Do socialismu zasazený příběh zubaře, kterého omrzela civilizace a přemohla jej touha vrátit se k prostému životu svých dětských let, je dost možná tím nejlepším, čím do československého filmového fondu přispěl režisér Vít Olmer. Nicméně „Co je vám, doktore?“ stoupá a padá v závislosti na tom, zda je na scéně přítomen hlavní hrdina ztvárněný jako vždy svérázným Zdeňkem Svěrákem. Když kamera snímá jeho, člověk má skoro chuť napálit filmu nejvyšší hodnocení, ovšem když přijdou na řadu jiní herci, upadá vše do šedého průměru. Ve výsledku to i tak jsou solidní čtyři hvězdičky, mj. za vystižení dobové atmosféry a takřka „páralovsky“ stereotypního života ve velkoměstěch a práce v neosobních strojírenských závodech s narůstající mechanizací a potlačováním lidského faktoru.(27.7.2011)

Vít Olmer patřil k vlně režisérů, která stárnoucí muže ve svých filmech viděla jako jedince chytající druhou mízu. Nabízela se možnost konfrontovat takového muže s autentickým prostředím a situacemi a vybrat hlavně někoho, kdo ústřední postavu stomatologa nebude až tak hrát, ale autenticky se s ní sžije. A to se právě překvapivě povedlo nalézt u scenáristy snímku Zdenka Svěráka, který svoji postavu obdařil kouzlem osobnosti. I když přece jen vypadal ještě nejméně o deset let starší, než měl být věk lékaře, kterého hrál, tak náročný úkol rozložení nejednoznačného charakteru postavy díky jeho osobitému hereckému projevu, ustál. Není nic neobvyklého na milostném vztahu generačně rozdílného páru. Chtělo to však, tak nějak ten trochu obyčejně vyznívající film, něčím ozvláštnit. Olmer v jeho nejlepším filmu "Bony a klid" právě takového ozvláštnění docílil obsazením brilantního Romana Skamene. Tady se scény střídaly někdy až téměř hekticky a trochu neukotveně až roztříštěně, což mělo za následek, že film jako celek nevyzněl do něčeho silného a celistvého. Občas v některých scénách byla cítit naléhavost, která se podle všeho do scénáře až tak pevně nevešla. Olmer byl svého času vynikající režisér, kterému hořké komedie šly pěkně od ruky. Výsledkem je film příznačný pro jeho dobu vzniku, s výborným hereckým obsazením a s nepříliš tvárným scénářem, ze kterého režisér vytěžil tak akorát, ale ne maximum. Ne však vlastní vinou. Scénář více neumožnil. Navíc tento film bývá často zaměněn za obdobně laděný snímek "Jako jed", jehož režii měl Olmer rovněž na starost. Mé hodnocení: 60%(29.11.2013)