• nascendi

Nepovažujem Víta Olmera za dobrého režiséra, ani tento film za dobrý film. Zdeňka Svěráka mám veľmi rád, ale ani on nedokáže utiahnuť celý film. Potreboval som film vidieť ešte raz, pretože spomienka naň bola vyblednutá a navyše aj ovplyvnená vtedajšou mizernou konkurenciou.(30.3.2010)

To bylo ještě v dobách, kdy Olmer uměl točit dobré filmy. Tragikomický příběh o vzájemném porozumění ve vztazích, v němž dominuje Zdeněk Svěrák. Odpočinkový film ze života s nezapomenutelnou scénkou, kdy Burda prodává auto :-)(26.7.2011)

Jedna z dalších Olmerových a Svěrákových komedií, v podstatě "dokumentujícíh" českou společnost 80. let, kdy nevěra a promiskuita jsou již samozřejmostí. Zde manželé: „hodný“ idealista Svěrák a „zlá“ Hüttnerová. Tak se rozvedou a Svěrák to zkouší s mladou holkou znovu. Celkem pravděpodobný, a v různých obměnách, asi dosti častý příběh mnoha dalších lidí. Zda budou šťastni, se tu -pro jistotu- neukáže (a to je celkem poctivé, jinak by to byla pohádka). Film má mnoho shodných rysů s následovným „Jako jed“, ale je přece jen trochu méně dramatický. Znovu opakuji, pro Olmerovy filmy je charakteristické, že hlavní postavy jsou jakoby ponechány samy sobě napospas, tak nějak bez východiska a naděje.(6.2.2008)

Zdeněk Svěrák nezklame asi nikdy. Nezapomenutelná scéna při prodeji auta: "Člověče, tady vám kvetou blatníky !" - "A to je dobře nebo špatně ?" :)(14.5.2003)

Na útěk do přírody se zatím nechystám, ale jestli mám doporučit film na tohle téma, určitě to nebude Vorlova fraška. Olmer v osmdesátých letech dokázal brilantně pracovat s náladou i atmosférou, stejně jako z neherce Svěráka dostat naprosto přirozený herecký projev. Na rozdíl od Jako jed je tenhle film přeci jen o něco laskavější a melancholičtější, i když nekončí taky zrovna vesele...(19.9.2007)