Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

Tomyš

Excelentní Leonardo di Caprio a Cate Blanchett, který film povyšují o třídu výše. Ani mi nevadilo, že je to dlouhé skoro 3 hodiny. abych se přiznal, mám pocit, že bez Leonarda bych si to neužil. ()

Chulimanga

Rád bych dal 3,5* , ale to tu bohužel nejde....ani nevím, jak bych svůj dojem z filmu popsal. Celý film se pro mně točil povětšinou okolo hlavního hrdiny, který na mě působil v různých scénách naprosto odlišně. Jednou by to byla moje oblíbená postava, podruhé bych ji však nejradši vymazal z filmu. Celkově však převýšil ten dojem oblíbené postavy, takže jsem se přiklonil k těm 4*. ()

Strike

Skvělé technické zvládnutí a famózní výkon DiCapria, sem netušil že tohle spojení půjde někdy k sobě, je bohužel utlumeno přílišnou délkou, rozvláčností a zbytečnými scénami, které jistě byly v Hughesově životě důležité, ale filmu jen zbytečně přidávají minuty. Trochu mi také uniká, za co dostala Blanchett Oskara. Ale to je asi jen můje chyba, s jejím herectví a sní samotnou mám asi dlouhodobější problém - prostě nemám rád!!! Alan Alda také nevím. Prostě mi připadá, že ve všech filmech tak nějak Mashuje, ale to je také možná neustálým omíláním tohoto seriálnu na našich televizních kanálech.Musím znovu vyzdvihnout DiCapria, který zvýšil mé hodnocení minimálně o jednu...a něco hvězdičku a tak zachránil svým výkonem Scorseseho film.Co se týče jeho, tak mi připadá, že se v posledních filmech, Počítání mrtvých, Gangy a Letec, více soustředí na obrazovou stránku filmu a samotné režírování příběhu je odsunuto do pozadí. Klasickým případem jsou vizuálně propracované Gangy NY, kde příběh je veeeelmi nudný, až pitomoučký. Mám obavy, že bohužel stejné to bude i Departed :-( , kde ho ale opět podrží silná herecká sestava. ()

hell_boy

Velice osobitý životopisný film, který po první nemastné, neslané hodince začíná nabírat na obrátkách a zlepšuje se každou přibívající minutou. Všechno vrcholí závěrečnou cca dvacetiminutovkou, která je naprosto famózní a málem mě donutila dát filmu plné hodnocení, které nakonec neudělím, kvůli již zmíněnému nijakému začátku. Velkou poklonu kromě režiséra, který film opravdu bravurně vygradoval, zaslouží Leonardo DiCaprio, který podal v hlavní roli naprosto famózní výkon. ()

Kroupa

Film byl téměř dokonalý, co k tomu dodat? Možná lépe užít humoru, pro který bylo dost prostoru. Kromě vynikajících výkonů DiCapria a Blanchett bych vyzdvihl vedlejší role v podání Aleca Baldwina a Johna C.Reillyho. A když tak na to myslím, hudba byla výborná v některých okamžicích, celkově ale nevýrazná. Je sice blbý hledat na filmu jen něco ke kritice, ale faktem je, že vypočítáváním toho, co je na něm dobré, by v tomle případě trvalo dlouho a stejně bych na něco zapomněl. ()

kubyno

Dosti rozporuplný film. Jako občas nic moc, ale vždy přišlo něco, co naprosto zaujalo. Kamera je nesmírně zajímavá (skvělé letecké scény) a dodává filmu kouzlo. Herecky naprosto dokonalé - krom skvělého Leonarda ale skvěle hrála i nádherná a kouzelná Cate Blanchett s nenapodobitelným hlasem a Alana Aldu jsem vůbec nepoznal, ten mi vyrazil dech. Jinak závěrečné scény s přelíčením byly výborné. I když je to technicky vzato bezchybný film, tak takový pocit z toho nemám, ale 4* si určitě zaslouží. ()

JM87

Co k tomu říct? Perfektní Scorsese a Leoš, kterej se každým filmem dostával víc a víc do formy. Pět hvězdiček. ()

Hepy13

Nic jsem o filmu nevěděl! Celou dobu jsem si myslel podle názvu že film pojednává o nějakém letci z druhé světové války. Že se mýlím, na to sem přišel celkem brzo. A tak nastoupilo zklamání z toho že nepůjde o válečný film. Ale po chvíli už to šlo nahoru a já se pomalu víc a víc dostával do příběhu Howarda Hughese. Který je opravdu hodně zajímavý např. třeba to jak sebevědomě si počínal, nebo jak vždy dokázal přijít s něčím novým co sypalo dolary. Závěrečný soud je hodně pěkný. DiCaprio opět výborný, nemám co vytknout. Né moc vysoké hodnocení je pro mě docela překvapením. I když k délce filmu se nedivím, že to někoho třeba v půlce začne nudit, když si uvědomí že ještě zhruba 80 minut do konce. Já se teda vůbec nenudil! ()

Filomena.I.

Kamera v hlásné troubě a již se točí vrtule vzletného filmu o jednom šíleně ulétlém milionáři, jenž šokoval Ameriku svými vzlety a pády nejen v oblacích první poloviny dvacátého století. Tuto výzvu si nenechal ulétnout ani režisér Martin Scorsese a natočil precisní drama s perfektně poskládanými kuličkami hrachu na talíři kinematografie, jakoby již svým dílem vymaloval fobionální charakter přehnané čistoty a precisnosti Howarda Hughese a zároveň vzdal hold a podtrhnul jeho druhou stránku geniálního konstruktéra a letce kráčejícího po trávníku vyvedeném v barvě kovu. Štěstěna pana H vybavila miliony, tak mohl své sny uskutečňovat plnými doušky a nutil k tomu i druhé. „Pracujete pro mě, sežeňte mraky!“… „Potřebujeme 1,7 milionů – máme je? Ne. Tak je vyděláme!“ říká s prostotou dítěte či blázna, lidé kolem něj šílí, však udělají to, co jim řekne chlebodárce. Přítel nikdy. *** Režisér zbytečně nepitval jeho hollywoodské avantýry a pozastavil se pouze u vztahu s Katharine Hepburn, kterou HH asi skutečně miloval. *** Leonardo DiCaprio hlavní rolí předvedl vzletný mistrovský kousek, jež vynesl jej v nejvyšší hvězdnou sféru hereckou. Za ním ve vzdušném víru stoupal Alan Alda v roli podplatitelného senátora a na plynu neubral ani konkurenční podnikatel oblaky Alec Baldwin. *** V nadzvukových vlnách vivaldovských tančí svůj válečný tanec Pekelní andělé a celý film provázán je turbulentními tóny swingového orchestru. *** Jak „prsní exponáty“ obhájil pro svůj film Howard Hughes, tak všichni účastníci tohoto tříhodinového letu Letce obhájili své pozice na výtečnou. *** Ačkoliv byl Howard Hughes rozporuplnou osobností s mnoha úchylkami, prostě pro jeho zápal a nadšení jsem mu musela fandit. *** Na závěr nezbývá než říci: Odpoutejte se prosím, odlétáme… ()

Nolanofil

Majstrovské dielo, ktoré je veľkolepé, výborne herecky obsadené, zahraté a samozrejme s láskou s režírované. A sťažnosti, že je Letec moc dlhý a naťahovaní, sú nezmyselné. Keby má aj o hodinku viac, vôbec by mi to nevadilo. ()

TheSpearCZ

V rámci spojení hodnoty obsahu a stopáže filmu úplně spokojený nejsem, na skoro tříhodinovku se to v některých momentech občas táhne a ve výsledku to nemá vypovídající hodnotu o Howardu Hughesovi, což obzvlášť v životopisném snímku může být problémem, ale nesmí se tomu upřít kvalita, kterou tady Scorsese vyprodukoval, a to i přesto, že do té doby točil zásadně odlišné žánry. Kamera a vizuál jsou přednosti Aviatora, ještě společně s parádním hereckým obsazením, kde především Cate Blanchett září. Takže rozhodně se jedná o povedený a úspěšný film, ale na otázku "Kdo vlastně ten Hughes byl", mi Scorsese jednoznačně neodpověděl. Čisté 4* ()

kaze

No tak toto nie. Ani netušite, ako som sa tešila, že to skončí. Bolo to také dlhé ako ruský film. Natočené to bolo celkom OK, ale DiCapria nemusím. Vadí mi na ňom,že on stále vyzerá, ako keby mal trinásť. Nemôžem si pomôcť, ale vôbec ma to neoslovilo.....skôr sklamalo ()

FrajerLuke

Průměrný film slavného režiséra. Rušivé triky, nepřesvědčivé výkony (Blanchett), rozvleklý příběh .... Kdyby to nenatočil Scorsese Dal bych s klidným srdcem 40%. Tohle tedy můj favorit při Oscarech nebude. .... No vidíte a on jediný "pořádný" Oscar je právě pro Cate - no proti gustu ... :) ()

Berry

Je vidět, že se Martin Scorsese ve filmování opravdu vyzná. A díky tomu je první polovina Letce naprosto vynikající a nemám k ní žádné výhrady. Druh půlka fimu je taky dobrá, ale přesto ji chybí něco málo do kvality prní poloviny. Ale jako celek je film i tak moc dobrý. Za pozornost stojí taky herecké výkony všech představitelů. Leonardo DiCaprio hrál dobře a přeju mu alespoň nějakou tu nominaci. Nějlíp zahraná ženská role byla pochopitejně Kate Hepburnová v podání vynikající Cate Blanchettové. Kate Beckinsale hrála taky dobře, ale díky tomu, že dostala málo prostoru, tak to tak dobře nevyznělo. Taky mi udělalo velkou radost, že ve filmu hrál John C. Reilly, který byl, jako obvykle, výborný. Nebýt těch pár momentů, dala bych klidně pět hvězdiček. ()

Pfff

Rok 2012: Po osmi letech jsem plně docenila tento film. Někdy film(anebo my) prostě musí dozrát a u mě je Letec přesně ten případ. Podle mě Leonardův vrcholný výkon a ničím potom to zatím nepřekonal. Svůj původní komentář jsem smazala,protože to byla pěkná blbost a k hodnocení jsem přisadila hvězdičku. ()

Rocket

Pri sledovaní prvej pätiny som si v duchu hovoril aký úžasný perfektne zrežírovaný príbeh sa mi pred očam odvíja, no svojou dĺžkou sa toto jeho kúzlo postupne vytratilo. Je to film, pri nakrúcaní ktorého už mal Scorsese bezpochyby vykryštalizované ambície na Oscara, škoda len, že jeho úsilie nebolo v konečnom dôsledku touto zlatou soškou korunované (predtým bol nominovaný už štyrikrát!). Role Howarda Hughesa sa bravúrne zhostil vynikajúci Leonardo DiCaprio. Bez neho by Letec zapadol do najspodnejšej zásuvky spolu s kritikmi len priemerne hodnotenými filmami určenými na zabudnutie. Musím sa však priznať, že som si dlho meno Leonardo DiCaprio spájal len s peknou, pre ženské publikum príťažlivou tváričkou, no jeho posledné filmy Chyť ma, ak to dokážeš a (taktiež režírovaný Scorsesem) Gangy New Yorku ma presvedčili o opaku a Letec moje presvedčenie len utvrdil. Možno je to tým, že Leo v tomto filme hrá v prevažnej miere sám seba - tvrdohlavého muža s obrovským odhodlaním, ambíciami, perfekcionizmom a profesionalitou. Taktiež skvelá je i Cate Blanchet v roli Katherine Hepburn, avšak pred jej hereckým výkonom som zase do kolien nepadal, ako pri vyššie spomenutom DiCapriovi. Svojej role sa zhostila po svojom a aj keď som v nej nevidel Katherine, asi to stačilo akadémii na to, aby jej udelila jej prvého Oscara. ()

Hawk

hm.. oscarový film, kdo by to do nej řek :) Roztahaný, pro mě ne příliš zajímavý příběh, slabé efekty a korunu dává DiCaprio, který byl ještě horší, než jsem se bál. Na druhou stranu Cate Blanchett zahrála opravdu dokonale, čímž moje hodnocení trochu vytáhla. ()

Grizzly

Pro Scorseseho filmy mam slabost, ale abych pravdu rekl tohle mne neuchvatilo. Film je vypravny a megalomansky jako hlavni hrdina, ale snazi se rict vic nez doopravdy rika. 60% ()

KOZLIK

Dicaprio výbornej, letecký zaběry perfetkní, Scorsisiho kvalita, jen celkový dojem z filmu mě nutí dát **** ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)