Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

mkubalikova

Tak je to někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ta čtvrtá patří Blanchett a DiCapriovi. Ale mezi mé oblíbené filmy Letec nepatří. 70% ()

vyfuk

Až zvláštně to připomíná The Wolf of Wall Street. Čas filmu, atmosféra, skoro obsazení, až na tu vtipnou stránku a sexuální podtext. Film jako takový je úžasné připodobnění okolo života Howarda Hughse, který trpěl zajímavou poruchou a žil zajímavý život. Ale co je důležité! Tak nějak chápu proč Leo nedostal Oscara za Co žere Gilberta Grapea, že nedostal Oscara za Krvavý diamant - to posoudím za chvíli. To, že Leo nedostal Oscara za TWOWS je trošičku divný, ale co no. Ale, že nedostal Oscara za Letce. Milá akademie... jděte všichni do p*dele! ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 8.700 patrí filmu letec. Režisér Scorsese proste asi nemá zly film. Takisto Skvelý Leonardo Dicaprio ktorý podal výborný výkon aj v tejto životopisnej dráme. Na môj vkus by som to skrátil do dvoch hodín a bolo by to ešte lepšie. Ale aj tak mi to stačilo na lepší nadpriemer. Ochvílu patrím do top 50 uživatelov v počte hodnotení na tejto databáze čo samozrejme poteší. 4* ()

Pipes

Scorseseho nenapodobitelná režie spolu s životním výkonem Leonarda DiCapria dala základ velkolepému dílu, kterému nemám co vytknout. Film výborně zachycuje Howardův vývoj a celých 169 minut je jedinečných a velmi zajímavých. Za zmínku stojí i výkony některých vedlejších herců, především Cate Blanchett a Alana Aldy. ()

Nepi

Výborně pojatý snímek o životě legendárního filmaře,konstruktéra letadel a letce Howarda Hughese...Martin Scorsese skvěle ukazuje psychiku hlavního hrdiny a také co se děje uvnitř jeho hlavy...Do tohoto skvělého snímku obsadil po Gangách New Yorku opět Leonarda DiCapria a další hvězdy jako Cate Blanchett,Kate Beckinsale a Willema Dafoea... ()

manonfire

Leo na mě svou dívčí fyziognomií nemůsí působit charizmaticky na to, abych nepochyboval o tom, že je vynikající herec. Ztvárnění obsese vůbec není nadsazené a jeho posedlost a dogmatická důvěra ve vlastní předurčenost se mi líbí. 80% ()

Linkyc

Pekelně šílený a výstřední život nejen letecké legendy, o které jsem dříve slyšel jen útržkovitě. Nikdo by se nehodil pro roli Howarda lépe než Leo, úžasný výkon. Ostatní herecké výkony skvěle sekundují. Celkové reálie filmu jsou jako by se divák vcítil atmosférou za kokpit letounu Hercules. Another amazing movie Martin Scorsese's ()

venca163

Ty jeho vztahy s celebritama mě vůbec nebavily, všechno ostatní bylo suprový. Třeba pád letounu a osvobození se s hořícího kokpitu. Potom, co jsem to viděl po letech znova, musim uznat, že jsem tomu teda dost křivdil, když jsem všude říkal, že v druhý půlce už jenom Leo brečí v nějaký temný místnosti. (75%) ()

Jello Biafra

Howard Hughes bol bezpochyby významnou osobnosťou filmového a neskôr aj leteckého priemyslu. Režíroval megalomanské filmové projekty, ktoré financoval z vlastnej kapsy a tiež sa stal leteckým konštruktérom, ktorý počas vojny vyvinul hydroplán ohromných rozmerov. Dokonca aj v milostnom živote sa mu mimoriadne darilo a randil s najväčšími hollywoodskými herečkami tej doby. Cez všetky dosiahnuté úspechy však nikdy nebol v živote celkom šťastný a zároveň musel viesť boj so svojou duševnou poruchou, ktorá sa prejavovala mimo iné aj panickým strachom z baktérií. Životopisný film o jednom z najväčších amerických bohémov, je v réžii Martina Scorseseho príjemným výletom do 30tých rokov a Leonardo DiCaprio v hlavnej úlohe tu vyložene exceluje. Film som videl prvý raz už pred 9 rokmi, ale dnes som si projekciu zopakoval a musím uznať, že stále má svoje kúzlo. ()

sheilla

Film je zajimavou biografii vyjimecneho cloveka, ktery cely zivot bojoval se svou nemoci. Skvely herecky vykon podal Leonardo di Caprio, ktery opet mohl presvedcit o svem hereckem talentu. A Cate Blanchett, ta se do role Hepburnove uplne prevtelila. Film ma obrovsky naboj, mozna trosku skoda te delky, kvuli tomu jen ctyri hvezdicky. Jinak Scorsese opet potvrdil sve kvality vyborneho rezisera. ()

vincent

Osobne som od Letca veľa nečakal a toho som sa aj dočkal. Žiaľ. Už pri Gangoch NY som mal pocit, že Martin stráca dych a ako by sa pri behu trošku potkol. Na rovinu: herci boli vynikajúci. DiCaprio je naozaj výborný herec, osobne ma veľmi prekvapila Blanchet. A taký Alda ma poteší vždy. Trochu ma mrzí, že herci ako Law a Dafoe dostali v tomto filme len šteky. To čo tam zahrali, by zahral asi každý. Gwen Stefani tam vlastne nezahrala skoro nic, no ale aspoň si vedľa slova "speváčka" môže dať aj "herečka". Veľké negatívum tohto filmu je, že som počas jeho sledovania nemohol prísť na to, prečo sa Scorsese rozhodol natočiť skoro trojhodinový film o niekom ako Howard Hughes. Priznám sa, že mne je ten človek neznámy ale to tak isto bol aj LaMotta pri pozeraní Zuriaceho býka mi to vôbec nevadilo. Ak Scorsese uznal, že život tohto človeka stojí za sfilmovanie, tak sa mal sústrediť na tú časť, ktorá naozaj stála za to. Bola to jeho záľuba v lietaní a aviatike? Vo filmovaní? Osobný život? Psychická proucha? Pretože ak to všetko zmieša tak z toho vznikne niečo pekné a farebné, čomu však bude chýbať niť, ktorej by sme sa držali a aj vďaka ktorej by sme si nemohli pri pozeraní tohto filmu povedať, že sa nudíme. Jedna hviezdička za hercov (myslím tých, ktorí dostali možnosť hrať viac ako 5 minút), druhá za hudbu a tá tretia za zopár akčných scén. ()

Arius

Scorsese stvarnil prostredie uplne genialne, to treba uznat. Aj technicka stranka filmu velmi vyspela, takisto pouzil i vela kvalitnych hercov ako je to unho zvykom, prikladom su najma Gangy New Yorku. Ale sam dej ma nijak velmi nestrhaval, obcas bol nezazivny a cudujem sa ze Blanchett ziskala za tuto rolu oskara, vobec sa mi nepozdavala, Scorsesov dvorny herec DiCaprio vsak zahral aj za nu, tomu ma to velmi vela pozitiv, ale i napriek tomu to stale nezasluzi vyssie hodnotenie, podla mojho nazoru. ()

sedm.1

Letec se stal pro mě dost kolísavým filmem.Spoustu scén jsem hltal s otevřenou pusou a ani u nich nedýchal,u spousty scén jsem si pochrochtával nad fantastickými hereckými výkony.Bohužel,zároveň u zhruba stejného množství scén jsem se až téměř nudil a přemýšlel nad jejich zbytečností.Pro mě ovšem Letec stojí na jediné postavě a to opět na výborném Leonardu DiCapriovi,o jehož VELKÉM herectví už nemůže nikdo ani na vteřinu zapochybovat.Howard Hughes musela být jednoznačně fascinující osobnost a jeho megalomaský život protnut s jeho psychickou chorobou se musel zkrátka stát jednoznačnou předlohou pro velký film,přesto mohl být celý Letec mnohem víc dynamičtější,trefnější a snad i dramatičtější.I přesto jde o poutavý velkofilm,se skvělými herci a velkým životním příběhem jednoho geniálního blázna. ()

Hortenzia

obávam sa,že aj keby tento film zostrihali na polovicu,tak by ma ešte stále nudil...režisérovi sa vôbec nepodarilo vyvolať vo mne záujem o osobnosť howarda hughesa a hviezde obsadenie ma tiež nepresvedčí ()

Cejny

Poměrně slušný snímek, ve kterém musím vyzdvihnout především DiCapriovu roli. Děj se místy vlekl a nebylo to ono, proto jen průměrné hodnocení. ()

Babous

Jak báječné mohlo být slavným režisérem během zlaté éry Hollywoodu! Skvělé pokoukání na herce a herečky té doby - obzvlášť Katherine Hepburn je podána výborně. Úchvatná hudba - jazz a toccata a fuga od Bacha v jenom filmu můžou fungovat! Bohužel místy trochu rozvláčné - zvlášť v závěrečné části, kde se naplno projevuje Hughesova psychická nemoc. ()

Ferinka

Letectví teda rozumím jako koza petrželi, ale stejně jsem na to mrkla. Řekněme si na rovinu - skoro tři hodiny - bylo to nutné? já se chvílemi dost nudila a to se mi u dobrých filmů nestává. Tří hodinový opus bych byla schopná skousnout leda v případě biografického snímku o Claudii Cardinal nebo Alfredu Bartošovi, ale o Hughesovi? Byl to zajímavý člověk, beze sporu, ale byl to taky magor. Jako magor vypadala i Hepburnová v podání Kate Blanchett, horší ženskou jsem jak živ neviděla. Za nejzajímavější z celého filmu považuji postavu Avy, která tam měla nejméně místa. Beckinsale to v roli múzy 40. let neuvěřitelně slušelo a navíc to nebyla jen tak nějaká prachobyčejná zlatokopka. A ten konec? nesnáším takové konce! Ale za snahu, za herce a za kostýmy ty tři s přivřením obou očí dám... ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)