Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod

• Česko Řada nešťastných příhod (více)

Poté, co tři mladí sourozenci Baudelairovi následkem požáru jejich sídla osiří, jsou odvezeni ke svému vzdálenému příbuznému hraběti Olafovi (Jim Carrey). Olaf je však krutý a lstivý muž, který usiluje pouze o dědictví, jež má získat nejstarší Violet (Emily Browningová). Děti utečou a najdou útočiště u svérázného strýce Montyho (Billy Connolly) a následně u své úzkostlivé tety Josephine (Meryl Streep), ale Olaf je jim stále v patách. (Cinemax)

Fiftis

Pri výbere hercov mali tvorcovia tejto snímky pomerne šťastnú ruku. V prípade predstaviteľa diabolského majstra prevlekov, grófa Olafa, padla jasná voľba na Jimma Carreyho. Film pozostáva z troch epizód, ktoré viac-menej fungujú aj samostatne. Práve táto roztrieštenosť mnohým ľuďom prekáža; je len na vás, či ju budete ochotní prijať, alebo vás bude rozprávanie "po kapitolách" rušiť. Mne určite neprekážalo a vzhľadom na to, že rozprávačom filmu je sám Lemony Snicket píšuci svoju knihu - hlas mu prepožičal výborný Jude Law, je mierne literárna forma plne akceptovateľná. Rad nešťastných príhod je snímka, v ktorej sa snúbi nesmierna príbehová hravosť s podarenou filmovou formou; je to film, ktorý si užijete, ak budete ochotní akceptovať neobvyklé skoro-fantasy prostredie a neobvyklý dobrodružný príbeh. Aj keď sa mu dá vyčítať prílišná priamočiarosť. ()

Shakers

Mňa to moc nebavilo. Na oko to vyzerá síce dobre, vizuálna stránka filmu je skvelá, herecké obsadenie tiež perfektné, rovnako tak aj hudba Thomasa Newmana, ale ten príbeh ma moc nebral. Scenár nie je zlý, ale mohlo sa na ňom trošku viac zapracovať, pretože príbeh filmu je v podstate jednoduchý. Je to rodinná fantasy komédia, to beriem, ale prišlo mi to viac smerované pre deti. Necítil som s toho žiadne napätie, emócie a ani som sa nezasmial. Jim Carey to zahral perfektne, tak ako vždy, no tento krát ma tie jeho scény moc nebavili. Buď som čakal veľa, alebo niečo iné, tento krát mi to nesadlo. 50% - 2* ()

lamps

Knižní předlohu už sem kdysi četl, ovšem bylo to opravdu hodně dávno a její spojitost s tímto filmem jsem si vlastně uvědomil až v jeho průběhu. Lemony Snicket se znatelně snaží knihu co nejvěrněji kopírovat, což určitě není na škodu. Důležité je, že Brad Siberling pojal velmi jednoduchý příběh o prohnaném hamounovi jako svěží, zábavnou a veskrze pohádkovou podívanou, která splňuje všechno, co bych od ryze dětského snímku očekával. Především stojí za pochvalu rozumně zvolená stopáž( film trvá jen 92 minut!), nádherné masky a kostými a samozřejmě herci v čele s nalíčeným Jimem Carreym a úzkostlivou Meryl Streep. Jako malé dítě bych u toho určitě skákal radostí, nyní už jsem si jen tak spokojeně pobrukoval.. ()

JohnnyD

Pochmúrna atmosferická burtonovská carreyovka od Silberlinga. Mínusom je azda len príliš roztrieštený dej (ťažkopádne spojené tri poviedky v jeden kus) , ale atmosféra je okúzľujúca a herci bombastickí. Chcelo by to pokračovanie... ()

Nin

Knihy jsem vůbec nečet a přesto (nebo možná právě proto) se mi film velmi líbil. Skvělé výtvarné zpracování, dobří herci a i to, že je film víceméně rozdělen na samostatné epizodky, mi bylo sympatické a vůbec mi nevadilo. Rozhodně jednou svým dětem tenhle film pustím :) (8/10) ()

Boogeyman

Musím říct, že z obrázků z filmu, které jsem měl tu čest vidět jsem si film představoval přesně tak, jak nakonec vypadal! Tedy plný vizuálně dokonalé až "burtonovské" atmosféry podložené jednoduchým přímočarým infantilním dějem! Příběh je skutečně nijak výjimečný, to co se jeví jako postupně odhalované tajemství nakonec vyprchá v nijakém zjištění, které vlastně nijak negraduje! Jenže to je uplně jedno, protože koukat na "spojení starých viktoriánských prvků s výdobytky moderní civilizace" jako by z oka vypadly skvělé adventuře Syberia, úžasné vizuální vychytávky (převozník na šlapadle, dům na útesu, Tatra a její interiér) mi doslova otevřeli pusu! Do toho Jim Carrey, který přehrává o sto šest, přičemž to není na velkou škodu, ale je pravda, že troška přízemnosti by nevadila! Skvělou práci ale předvedli dětští představitelé a především Meryl Streep v roli fóbické vdovy! Ještě bych se zmínil o skvělé hudbě Thomase Newmana a celé dohromady bych to ohodnotil na velmi slušných 9/10! ()

Hromino odpad!

Můj první odpad, který jsem udělil "červenému" filmu. A na úvod musím říct, že proti filmu jsem nebyl nikterak předem zaujatý. Díval jsem se na něj naopak s poměrně velkými očekáváními. Jedna známá mi doporučila jak film, tak knihy, že prý je to docela fajn, ať se na to mrknu. Tak jsem se tedy jednoho dne rozhodl se na tento skvost podívat - a to, co jsem viděl, bych se neváhal označit za to pravé filmové zlo. Vždycky jsem se trochu uculoval nad některými komentáři, které psaly, jak se jim dělalo u filmu nevolno, jak chtěli jít blít atd., protože to znělo trochu nadsazeně. Ale teď jsem teprve poznal, jaké to je, když je vám z filmu úplně nanic. Tolik přehrávajících "herců" (a ještě tak hrozně okatě!) v čele s příšerně přehrávajícím Carreym (chudák, nechápu, jak se tomuhle mohl upsat) bylo tolik, že mi některých bylo vyloženě líto. Meryl Streep, Timothy Spall, Jude Law... proč? Proč? To mělo být jako schválně? No jestli jo, tak to je k pláči. Extrémně nesympatičtí smradi v hlavních rolích (při řevu "Aunt Josephine! Aunt Josephine!" jsem měl nutkání jít pro kýbl k blití), kterým jsem po většinu času přál, ať už sakra chcípnou (a pokud možno co nejvíc bolestivě!) a je konec, protože jsem stále věřil, že se ke konci film alespoň o trošku, trošičku vylepší. Ale ouha. Ba naopak - ke konci mi čím dál víc připadalo, že se to potápí do ještě větších sraček. Ty hrůzy, co vypouštěly postavy z huby, byly vyloženě na zabití. Udivuje mě, že scénář (a režie, která byla nejspíše po většinu dobu točení filmu někde na tripu) nekraloval na Zlatých malinách. Opravdu, hodnocení tohoto snímku zkrátka nikdy nepochopím. Tenhle film podle mě zkrátka sprostě uráží vše, čemu se říká filmové umění. Na druhou stranu - jediné, co na tomhle "skvostu" mělo svou světlou stránku, byla kamera a výprava. To bych jediné neodsoudil a možná by si to zasloužilo z mé strany alespoň jednu hvězdu, ale vzhledem k tomu, jak mě tenhle film nehorázně nasral, musím prostě dát z principu odpad. A jestli jsou stejně stupidní i knihy, pak si dávám na vkus mé známé velký pozor :) ()

Stegr

50% - Moje antipatie k Jimu Carreymu jsem tentokrát hodil za hlavu, ale nezáživná podívaná, která se přede mnou necelé dvě hodiny odehrávala si stejně lepší hodnocení nezaslouží... ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 9/10/// +velice originálně pojaté prostředí, přítomnost vypravěče, hudba, Emily Browning -Jim Carrey a jeho postava a jeho proměny, taky jsem tu postrádal víc emocí (smích, napětí)/// Jim byl tentokrát důvod proč film ignorovat. Za kvalitního herce ho považuji, ale někdy jeho role nebo postavy mi nesednou. Jenže tentokrát jsem byl na omylu, alespoň co se filmu týče. Upoutalo mě to, bavilo mě to, nechával jsem se překvapovat tím co si na mě tvůrci nachystali. Líbila se mi sourozenecká trojice, hlavně obě holky a asi nejvíc u mě bodovala ta malá. Překvapilo mě obrazové zpracování, které je velmi originální a míchá staré prvky (architektura, oblečení) s těmi novými (benzinová stanice, auto). Zvláštní, neokoukané, občas dech beroucí. Jsem kouzelně překvapen./// Celkem 75%/// ()

Ruut

UPDATE 2021: Trošku to ten drajv po první "nehodě" ztratí ... --- Jeden z nejlepších dětských filmů jaké jsem kdy viděl. Jim Carrey neustále zábavně přehrává a užívá si roli strýčka Olafa. Skvěle vybraní byli i představitelé nebohých dětí Baudelairovic. Naprosto úchvatná je i vizuální stránka filmu. Za tak krásně roztomile depresivní kulisy by se nemusel stydět ani Tim Burton. ()

Allien.9

Čekala jsem další dětský film, jakých se v poslední době točí mraky (ne, že by byly špatné), k mému překvapení jsem však dostala depresivní, temnou a pro malé děti poměrně zvláštní (ne)pohádku odrážející všechny problémy dětského i dospěláckého světla (hlavně pak nefungující byrokracii). Vypravěč, který je v příběhu zároveň sám zainteresován, dodává filmu zvláštní kouzlo a podle zdařilé vizuální stránky bych typovala, že se na ní nějak podílel Tim Burton (mám na mysli Burtona před deseti lety, ne toho, co se o filmy pokouší teď). Samostatnou kapitolou je samozřejmě Jim Carrey, jehož pitvoření se (opět) nemá chybu. Co? Jestli je ten chlap magor nebo génius? No já mám jasno.:-) ()

misterz

Dejová linka síce mohla byť o niečo pestrejšia, no užil som si aspoň tú vizuálnu nádheru prostredia. Z tohto pohľadu ide o fantasy ako sa patrí - dostatočne zaujímavé, dostatočne lákavé. Šikovne sa tu medzi sebou miesia rôzne prvky - napr. výdobytky súčasnej techniky a ich napojenie na historické prostredie, čo pôsobilo zaujímavým dojmom, ktorý často skĺzaval až do akejsi dekadencie. K tomuto dojmu samozrejme pomohla i výborne farebne zladená kamera, ktorá celú tú čudesnú krajinu kde sa postavičky pohybovali výborne dotvorila. Herecké osadenstvo bolo tiež sympatické - Jim Carrey pôsobil vo svojej negatívnej postave, ostatne tak ako zvyčajne, roztomilo chaoticky a humorne, a deti sa tiež celkom posnažili, hlavne malá E. Browning bola herecky zaujímavá. Len škoda, že ma snímok nechal pomerne chladným, a to i napriek tomu, že to začínalo tak smutne a končilo tak príjemne pozitívne. To je asi tým slabším príbehom medzi tým. No i tak spokojnosť, slabší nadpriemer. 70/100 ()

Vančura

Strašně roztomilý film. Přičemž slovo "roztomilý" zde nepoužívám v negativním smyslu, tenhle film je totiž prost jakékoli infantilní kýčovitosti či laciného nadbíhání vkusu dětského diváka. Naopak, je to velmi chytrá, zábavná a dojemná podívaná, která mě bavila od začátku do konce. Naprosto nejvíc mě zde dostala jedinečná výtvarná stylizace, která je okouzlující - celý film je vizuální skvost a čistá radost pro oko - kostýmy herců, výprava, triková stránka, a v neposlední řadě příjemné překvapení z přítomnosti Tatry 603, která se sem nečekaně skvěle hodí. Další nadšení u mě vzbudilo herecké obsazení, Jim Carrey mě snad v žádné své roli nebavil víc než zde, a skvělí jsou i představitelé všech tří sourozenců Baudelairových (mimochodem, ohromily mě rty Emily Browning, z nichž jsem v každém záběru nemohl spustit oči!). Jsou to rození sympaťáci a celou dobu jsem jim fandil, pročež mě šťastný konec opravdu dojal. Báječný film, který mě na druhé zhlédnutí překvapivě bavil ještě víc než napoprvé, takže své hodnocení zvedám o jednu hvězdu. Nemůžu si pomoct, ale teď bezprostředně po doběhnutí závěrečných titulků, které jsou mimochodem stejně skvostně výtvarně stylizované jako celý film, jsem z Řady nešťastných příhod opravdu nadšený. ()

Javert

Krásná výprava a nepřehlédnutelně odpudivý Jim Carrey jsou hlavními znaky tohoto rodinného filmu natočeného podle oceňované knižní předlohy. Docela jsem se pobavil, ale nuda se přeci jenom dostavila a ne jednou. Nebýt strýčka Olafa, film by ztratil na svém kouzlu a svém vtipu...Carrey dokázal onu hlavní zápornou postavu zahrát par excellence, ale postavy dětí zdály se mi takové nemastné neslané. Uvidím, třeba po druhém zkouknutí zvednu hodnocení:) ()

k212

Tento filmík je pro mne osobně velmi milým překvapením, jelikož jsem zprvu po zjištění -že hlavní role připadla Jimu "xichto-debilovi" Carreymu- očekávala druhé Kdovíky spolu s křenícím se Grinchem, schovaným pod tunou masek. Toho druhého jsem se dočkala, naštěstí v přiměřené až umírněné verzi (sláva!). Nyní - pár hodin po shlédnutí- vůbec nelituji, protože jsem strávila příjemnou hodinku a půl v originálním, iluzorním světě-nesvětě barev, hříček, podivných figurek (pozn. skvěle odehraných), nelogického osudu a řady nešťastsných příhod. Ukázalo se, že tohle všechno je taková hodně černohumorná hračička pro starší, neboť se dost dobře nedá říci, že Lemony Snicket je filmem pro děti. Pravdou také je, že ono tmavé a originální vizuálno hodně asociuje na Burtona. Ale Burton to prostě není, už jen třeba pro hudbu od Newmana, neboť ta je neotřelá, divná a přesto tak charakteristická. Řada nešťastných příhod je také dospělým filmem pro své herecké výkony -nepočítaje v to Carreyho, který ve své umírněné formě předvádí, pouze to, co umí - dětské postavy vypadají, jednají a přemýšlí v určitých směrech jako dospělí, v některých situacích dokonce předčí samotné dospěláky, v některých zase ne, pravda. Mladí herci předvádějí pozoruhodné výkony, stejně tak přihrávky od dospěláků Meryl Streepové, Billyho Connollyho, Luise Guzmána, stojí za to. A teď k tomu horšímu ... děj -vzato velmi povrchně - je nápaditý. Pokud však začnu nihilisticky šťourat -čemuž prostě neodolám- je nedotažený, občas nelogický, ale ne vyloženě špatný. Vizuální stránka je nápaditá snad až úchvatná, dokonce i takové závěrečné titulky se stávají příběhem o sobě samém (kdo neviděl nepochopí). ()

Legas

Výtvarně působivé, Jim Carey výborný (jeho Ace Ventury nesnáším, ale zde se mi líbil), děti herecky bezchybné (zvlášť Sunny je perfekt), oceňuji také nápaditost, ale celkově se mně film zdál dost průměrný. Neuchvátil mě, pouze dobře pobavil. ()

Lemony Snicket se vrací

Lemony Snicket se vrací

05.09.2015

Populární fantasy Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod se bohužel nikdy nedočkala pokračování. Tržby nebyly tak velké, aby pro studio Paramount dávalo finančně smysl, fanoušci hraběte Olafa ale… (více)

Neeson s bílou parukou a plnovousem

Neeson s bílou parukou a plnovousem

05.12.2010

Zemeckis, Carrey a duch Vánoc

Zemeckis, Carrey a duch Vánoc

09.07.2007

Filmová veřejnost začíná být ze Zemeckisova Beowulfa pěkně nervózní. Digitálně animovaná adaptace staroanglické poémy, v níž podobně jako Tom Hanks v Polárním expresu ožijí díky technologii motion… (více)