Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

Master19

Western, ve kterém je všechno jinak. Jakkoliv může být střídání tragických a humorných pasáží trochu kontraproduktivní, styl vyprávění, který inspiroval i Forresta Gumpa nemůže být špatný... Při drastických scénách, jako by si autoři sypali popel na hlavu za své předky, ale pak přijde čejen homosexuál a člověk neví, jestli je to celé vlastně myšleno tak vážně, jak se to tváří. ()

hroubek

Krásný snímek, který idealizovaný western vyžene pěkně rychle z hlavy. Mrzí mě, že musím napsat, že jsem lehce zklamaný. Je to tím, že jsem četl předlohu, a stále jí mám v hlavě. Na druhou stranu si nedovedu představit, jak by to šlo natočit lépe, a nepřijít přitom o humoristické pojetí dramatických okamžiků. Protože ve filmu, potažmo v knize se dějí hodně ošklivé věci, ale hlavní hrdina je celkem přechází v klidu. A tady je rozdíl mezi knihou a filmem. V knize je čas na vstřebání těchto okamžiků, a díky tomu jsou silnější a mnohem více opravdovější. Zatím co film uhání jako splašený kůň, a místy působí dost epizodicky, a prostě to tak dobře nefunguje. Režisér Arthur Penn točí krásné záběry, má nádherné a působivé scény, ale nikdy se mu nepodaří naplno vystihnout kouzlo knihy. Dustin Hoffman předvádí parádní výkon a je radost ho sledovat. Faye Dunaway je nádherná, a i přestože nemá tolik prostoru, tak na ní nelze zapomenout. Nejvíce se mě ale líbil Chief Dan George, který krásně vystihl svého náčelníka a ducha Lidských bytostí. Film má velmi dobré tempo, takže nenudí, má spoustu nádherných scén, akce i romantiky, a samozřejmě mu nechybí poetický konec. Malý velký muž je moc pěkný film a hlavně netradiční western. ()

ghatos

40 let od vzniku a stále si to drží famózní lesk. Zručně a vtipně natočené s minimem hluchých míst. Moc pěkný zážitek. 84%. ()

vyfuk

Je to něco úplně jinýho a líbilo se mi to. Tento výpravný příběh je jeden z nejméně vážnějších westernů, ale je takový, u kterého by jste se nudit neměli. ()

Autogram

Forrest Gump zmapoval svojím jednoduchým pohľadom novšie dejiny Ameriky a tento Malý Veľký Muž rovnako úspešne staršie neslávne obdobie indiánskych masakrov. Je to rovnako krásne naivné, pravdivé, kruté a rozprávanie starčeka bolo v češtine dabované asi rovnakým hercom ako u Forresta, takže príjemný zážitok. Len s trochu patetickým koncom, ale taký už bol koniec, keď pre Indiánov obloha prestala byť modrá. –––– Pro kluka to byl hotovej ráj. Nehrál jsem se na Indiána, já byl opravdickej.–––– Limonádovej Jack, tak mi říkali. –––– Ale někdy tráva přestane růst, vítr foukat a nebe se zatáhne. ()

IMPAIRED

Tak mi přijde, nebyly už všechny dobré filmy natočeny? Kdy jste naposledy byli v kině na DOBREM westernu? A vynechame ted teple kovboje(to se s OPRAVDOVÝMI westerny srovnat nedá, protože je to idiotské), nikdo dnes už nenatočí nic takového. Je to jak staré domy. ()

Aqualung

Konečně se mohu vrátit k tomuhle skvostu, který jsem včera viděl po mnoha letech.A nezklamalo mne to, moc potěšilo.Trvám na tom,že si pan Penn popovídal s Formanem.Ono proplouvání životem na divokém západě tu na straně indiánů, kde cosi podstatného zažije, tu na straně vojsk generála Custera, kde zažije opět něco bizarního skutečně připomíná Foresta Gumpa, ovšem s tím rozdílem, že Crabb je velmi bystrý a dokáže se v mnohdy děsivých situacích dobře pohybovat, a také je ovlivňovat.A nechová se jako kousek korku na hladině bystřiny.No a ta výchova v "křesťanské" rodině, koupel v rukách p.Dunawayové-no to je skvost.Nesmírně silné jsou monology dědečka indiána ať už vidoucího, nebo posléze oslepeného, který ale pořád setsakramentsky dobře vidí na život a na to, jak ho dělat.Vážení, dnes není dobrý den na umírání.Jdem domů a dobře se najíme.Hadí žena umí dělat výborného psa....... ()

latvar

Dustin Hoffman v roli konfidenta a přeběhlíka. Z tohoto filmu jsem měl hodně silný zážitek a hodně se mi líbil, tošku bych zkritizoval posledních cca 10 minut filmu, které byly nesmírně zdlouhavé, jinak tomu nemám, co vytknout. ()

Jello Biafra

Dustin Hoffman ako človek ktorého ovláda jeho vlastný pud sebazáchovy pendluje zo strany na stranu a popritom sa zúčastní aj slávnej bitky u Little Big Hornu. Zaujímavo retrospektívne spracovaný anti-western. ()

voleman

Vynikající, netradiční a vtipný Western. Malý velký muž je pohodová, svižná a velmi zábavná podívaná, která mi přijde jako takový westernový Forest Gump. Svým nabouráváním zažitého pohledu na divoký západ je film také podobný Tanci s vlky, který je ovšem celý o trochu vážnější. Dustin Hoffman své postavě dal potřebné charisma a je zde v jedné z jeho nejlepších rolí. Celkově velmi povedený a zábavný film, který si určitě zaslouží 5*. 90% ()

jefff

Takový ten hezký film, na který se dá dívat s železnou pravidelností a stejně neomrzí. Hoffmanův (ne)hrdina je skvěle napsaný a udržuje divákovu pozornost i při dlouhé stopáži. ()

BMAJTZ

Je to skutečně přesně to jak se to tváří. Napůl komedie napůl drama, ale každopádně jde o velice emotivní snímek. pro mě jednoznačně nejlepší Hoffmanova role vůbec. Co jiného říci než, že jsem uchvácen. ()

Maynard.

Tak tohle se teda taky povedlo. Už spousty vody vody oteklo od tý doby, co sem tenhle srdcehladící kousek viděl naposledy. A udělal sem teď po letech moc dobře, že sem si na něj vyšetřil čas. Malý velký muž je stejně tak neuvěřitelný příběh jako třeba Forrest. Sice trochu víc uvěřitelnej, ale stejnak vlastně uplně absurdní. Myslím, že se Zemeckis hodně inspiroval touhle klasikou. Dustin se role indiána, pak bledé tváře, pak zas indiána, pak zase bledé tváře a nakonec indiána zhostil opravdu mistrně. Líbí se mi pojmenování indiánů - lidské bytosti. Taky se mi líbí všechno, co vzešlo z úst moudrého náčelníka. Jo a taky se mi líbí, že se v filmu objeví i Divokej Bill, kterej to chudák nakonec koupil do zad od malýho kluka, kterej se pomstil za smrt svého otce. A taky se mi líbí, že se kousíček ve filmu objevil "Bafalo Bill". A taky se mi ještě líbila ujetá postava generála "Kastra", které nepomohla ani rada stopaře "Bridžra" - zpátky povel dej, jedinou možnost ještě máš, život si zachovej :o). Co už se mi moc nelíbí, tak je smutný osud všech lidských bytostí, které byly postupně a systematicky vyvražděni kvůli půdě a přírodnímu bohatství. Kdo má rád Tanec s vlky, Forresta a Vinetůa, tak by se měl mrknout i na Malého velkého muže. HAWK! ()

Sdoom

Netradiční western, ve kterém exceluje Dustin Hoffman. Bylo to zábavné a uteklo to jako voda, nicméně pořád mi ve filmu něco chybělo. Vzhledem k vážnému tématu, kterým se film mimo jiné zabývá, jsem postrádal nějaký úhel pohledu. Prostě mi připadalo, jako by se události prostě staly a na hrdinu ani děj neměly v podstatě žádný vliv. Nicméně i tak se jedná o velmi osvěžující pohled na Divoký západ, kde hrdiny i antihrdiny nejsou jen bílí pistolníci. (HD, orig.) ()

velkyvezir

Ačkoliv tu většina dává 4-5*, dávám průměr, protože mi to jako komedie nepřišlo příliš vtipné. Ano, cenné na tomto filmu je sarkastický pohled na tragické období dějin USA v podobě sarkastického zesměšnění Custera, proměny katoličky v děvku, či paradoxní proměna pistolníka v šerifa, kterého nakonec "dostane" desetiletý fracek. Ale mně to prostě přišlo málo a kdyby tam nehrál můj oblíbenec Hoffman, tak bych asi tomu filmu dal o hvězdu méně. Podle mého ostatními příliš přeceňovaný film. ()

leon_id

Nechapu jak se mi tenhle unikatni western mohl tak dlouho vyhybat! :) Mladicky Dustin Hoffman tu vali naprosto s prehledem pod taktovkou zkuseneho Arthura Penna, ktery cely pribeh a vlastni nataceni pojal velmi osobitym stylem. Pres vsechny nesporne klady bych chtel vyzdvihnout dokonaly smysl pro humor a nadsazku, ale hlavne skvelou hudbu, ktera tu zmirni to malo dramatickych scen a cely film tak drzi v komedialni rovine. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh