• paascha
  ****

  Souhlasím s názorem, že Abrhám je ideální volbou, přesto mi ale k dokonalosti něco chybí.(21.1.2011)

 • Radek99
  *****

  Velký film o dramatické a pohnuté době, kterou výstižně symbolizuje osud Karla Čapka, zvláště pak jeho smutný konec. Film o civilizačním zlomu, který sám vznikl v období zlomu jiného, jakoby předpovídal nástup svobody a demokracie. To, že (za normalizace profesně odstavenému) Štěpánu Skalskému režim povolil točit film, v němž jsou adorovány hodnoty první republiky a dokonce pozitivně zobrazena osoba T. G. M., svědčí o tom, že nastal skutečný ,,konec starých časů" a režim vyhasínal. Některé scény sice nechtěně připomenou scény z filmů o Járovi Cimrmanovi, kupříkladu koncentrací slavných spisovatelů (scéna představování v redakci Lidových novin), nebo přehnanou adorací (scéna ze sezení pátečníků), jinak ale celý snímek působí konzistentně a má silný humanistický a pacifistický náboj. Možná jsem postrádal některé detaily (z publicistického honu na Karla Čapka se třeba úplně vytratila činnost katolických spisovatelů a jejich štvavých textů a vše bylo redukováno jen na aktivitu českých fašistů atd.), ve výsledku je ale snímek velmi komplexní. (Osobně mi jen trochu vadilo, že Angličané mluví česky a ne anglicky, což je ovšem jen, nutno dodat, mírná kosmetická vada.) Josef Abrhám jako Karel Čapek je kongeniální, stejně jako Hana Maciuchová v roli Olgy Scheinpflugové. Člověk proti zkáze...nezmůže nic...ale zároveň mnoho... PS 2014: Ta paralela mezi osobou Karla Čapka a Václava Havla, zvláště pak ve vnímání jejich umělecko-politických aktivit částí české veřejnosti, je do očí bijící... Mrazivě nadčasový a neskutečně aktuální film...(20.11.2006)

 • baribal
  ****

  Abrhámem krásně zahráno, skvěle přiblížené prostředí, ve kterém bylo i plno čechů druhu sviňského a ne jen patriotského. Některé záběry a scény působí dosti nepřirozeně, ale to pozitivní dojem nepokazilo. Nenápadný film, pro mě přibližně jako božská ema od krejčíka.(21.10.2013)

 • Crocuta
  ****

  Velmi dobrý životopisný snímek s řadou nadprůměrných hereckých výkonů - kromě J. Abrháma je třeba pochválit zejména Hanu Maciuchovou a Svatopluka Beneše. Realisticky je tu zobrazeno období 1. i 2. republiky. Škoda že je tento film současnou televizní distribucí nezaslouženě opomíjen.(18.9.2007)

 • Niktorius
  ***

  Zase snímek, který by se hodil spíš pro TV. Josef Abrhám je dobrý i když již pěkě okoukaný, jenže co trojice scénář-režie-kamera? Tady najdeme výrazné mezery.(22.8.2007)

 • Josef Abrhám

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace