Velmi dobrý životopisný snímek s řadou nadprůměrných hereckých výkonů - kromě J. Abrháma je třeba pochválit zejména Hanu Maciuchovou a Svatopluka Beneše. Realisticky je tu zobrazeno období 1. i 2. republiky. Škoda že je tento film současnou televizní distribucí nezaslouženě opomíjen.(18.9.2007)

Tři a půl. Souhlasím - kvalitní herecké výkony, vynikající osobnost, těžko šlo natočit lépe, ale jednou stačilo.(27.1.2015)

Tento film pro mě neznámých režisérů je překvapivě velice zdařilou, laciné agitce se obloukem vyhýbající a nepatetickou poctou dílu Karla Čapka. Co jsem tak četl, tak jeho rodinné vazby a osobní vztahy asi zdaleka nebyly tak ideální, jak je líčí tento film. Ale jelikož cílem tohoto Člověka proti zkáze je vystavět memento českému velikánovi, takové, které jej popíše coby jednu z největších osobností našeho národa, mi přijde scénář i děj, vzhledem k jeho jednoznačnému odkazu, v pořádku. Nejen to, některé dialogy (např. ty s TGM) mají platnost pro jakoukoliv dobu.(14.10.2013)

Epocha jednoho velkého muže písmem i slovem končí, co bude dál.? Jaká ta další přijde..(6.7.2009)

Filmova pocta (nadmiru povedena) legende Karlu Capkovi - lepe nez Abrham by to nikdo nezahral.(7.8.2002)