Obyčejní lidé

• USA Ordinary People (více)

Komorní příběh tří lidí, kteří se přestali slyšet. Režijní debut Roberta Redforda vyznamenaný čtyřmi Oscary.  Komorní příběh jedné zdánlivě „docela obyčejné“ středostavovské finančně zajištěné rodiny vypráví o komunikaci a schopnosti slyšet své nejbližší. Dospívající Conrad žije pod dohledem korektního a spravedlivého otce, daňového poradce Calvina Jarretta, a své vždy pečlivě upravené a spořádané matky Beth. Proč tedy dojde k jeho nervovému selhání a téměř zhroucení? Kde vlastně začalo trauma, které s chlapcem postupně na svých sezeních rozkrývá otcem doporučený psychiatr? Conradův těžký pocit viny pramení z rodinné tragedie, skládající se před divákem střípek po střípku z jeho výpovědi. Tragedie však může odkrýt i nové a dosud nepoznané emoce. Právě tak se může proměnit jedna docela obyčejná rodina. Režijní debut Roberta Redforda, který vznikl podle románu Judith Guestové, je zároveň hereckým koncertem Donalda Sutherlanda, Mary Tyler Mooreové a Timothyho Huttona. V roce 1981 si odnesl celkem čtyři Oscary za nejlepší film, režii, scénář adaptovaný z jiného média a mužský herecký výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

italka63

Úžasný film režijní prvotiny Roberta Redforda....a já jen smeknu. Psychologický náhled do rodiny, kde tragickou nehodou zahyne starší syn a ten mladší je u toho.Komu se co honí hlavou, kdo si dává vinu a matka, která vnitřně dává vinu mladšímu synovi.A tak žijí v jedné rodině a krásném domě všichni, jen ne spolu, ale vedle sebe. Jedinou spojnicí je otec v podání skvělého Donalda Shutherlanda.Jenže i on je jenom člověk. Při posledním záběru jsem byla hodně moc naměko, nikdy totiž nevíte, co vás v životě potká a jestli ti, co milujete, vás nezklamou. ()

FilmFan24

Obyčejní lidé v neobyčejném filmu. Režijnímu debutu Roberta Redforda se dostalo hned 4 Oscarů včetně "Nejlepší film". Já osobně ale ty Oscary přál Scorsesemu za Zuřícího býka! ()

Derek

na to ze ide o rezijny debut roberta redforda tak maju ordinary people slusne tempo a dobre herecke vykony (hlavne debutujuci timothy hutton, ale hviezdou je mary tyler moore v ulohe tazko skusanej matky), ale skoda ze som to videl som po prvy raz az dnes (30 rokov potom co to bolo v kinach) tak tomu chyba urcity wow faktor z ktoreho by som sa posadil na zadok... ()

fallangell

Jeden velký domeček z karet, který bohužel již dávno spadl. Ústřední trojice si toho ovšem ještě nestihla všimnout a každý se topí ve své vlastní kaluži problému a předsudků, které se nakonec musí slít jedna do druhé a smíchat se. Výsledkem může být buď jedna velká, silnější skupina, nebo hotová chemická reakce. Obyčejní lidé nabízejí emotivní zážitek obou příkladů zároveň. ()

maverick10

Velice silny psychologicky snimek debutanta na reziserske sesli v podani Roberta Redforda a hned oskar. A myslim ze popravu. To co rozehrava hned v jeho prvotine nepatri zrovna do kategorie "tak to sjedeme na prvni zaber a deme domu !" Pan reziser nam ze zacatku, kdy se film pomalu rozjizdi, predstavuje jednotlive charaktery hlavnich hrdinu, aby nam posleze naserviroval poradne rodinne psychologicke rozpory ve vztazich mezi jednotlivymi cleny. No a to na prvotinu neni zrovna lehky ukol. A povedlo se a odmenou za to byli 4 sosky. No neni tohle sen kazdeho rezisera? ()

easaque

komorní drama jedné středostavovské rodinky pomalu odkrývá vztahy jejich členů, kteří si po ztrátě jednoho z nich hledají k sobě znovu cestu. Herecky i příběhově to bylo nadprůměrné, ale bohužel nevýrazné a utahané zpracování stáhlo moje hodnocení na spodní hranici 3 hvězdiček. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

/Pablo

Výtečný film o (ne)porozumění a (ne)schopnosti naslouchat bližnímu. Svým tématem je nadčasový, má obecnou platnost a to zvláště v dnešní moderní uspěchané době. Klobouk dolů před výkonem Timothy Huttona. Moc se mi líbil závěr - žádný srdceryvný doják nebo snad velké usmíření se nekoná, v podstatě finální scéna naznačuje otevřenost příběhu a jeho možná východiska. ()

Martin741

Rezisersky debut CervenehoForda sa fuckt podaril. Obycajny pribeh v neobycajnom filme o prapricinach rodinneho zazemia. Medziludske emocie a vztahy sa riesia na prijatelnej urovni /ziadna samoucelnost ako v tej francuzskej konine Docela Obycejny pribeh/. Herci vyborni a najma sa mi pacilo zobrazenie nepredvidatelnosti Conradovho najblizsieho okolia. Pan CervenyFord ukazal rezisersky talent : 76 % ()

Rocky88

Na začátku se zdá, jako kdyby už byl každý s událostmi minulými srovnán, jen ten Conrad je tak trošku na hlavu. Nicméně v průběhu filmu zjišťujeme, že není vše tak, jak na první pohled vypadá. . . Výborná psychologická sonda, navíc ozdobená opravdu skvělými hereckými výkony. Škoda pomalejšího rozjezdu. ()

Aelita

Hlavní otázka filmu zní: Kdo je silnější – ten, kdo prožívá emoce, nebo ten, kdo se jim vyhýbá? Celá moderní civilizace je o tom umět se vyhnout emocím. Podle toho ta civilizace vypadá. Necítí-li totiž člověk reálnou bolest, necítí ani skutečnou radost. ___ Poslední čtvrthodina filmu nezachraňuje jeho mdlý dlouhý zbytek. ()

1frida2

"Ja uz nevim, kdo je Conrad". "Ale vis, ten chlapik se tak hrozne snazi dostat se ven a taky Ti nikdy neublizi.Nech ho mluvit,at Ti rekne, co jsi tak zleho udelal. Vydrzel jsi, kamarade, to je vsechno.To je Tva vina. Ale s tim se da zit, ne? Vis co se dnes rano stalo? Dovolil sis citit nejakou bolest.Kdyz si nedovolis citit bolest, nemuzes citit nic jineho.A svet je plnej bolesti. Ale taky radosti, dobroty, lasky. Kdyz se potrestas, tak si tim nevyslouzis zadny odpusteni." ()

danecek24

38. Zlatý Glóbus za rok 1980 - cena (5) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Mary Tyler Moore, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Timothy Hutton, *Nejlepší režie - Robert Redford, *Objev roku (herec) - Timothy Hutton + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Donald Sutherland, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Judd Hirsch, Nejlepší scénář - Alvin Sargent ()

sulimo

Tahle rodina, která povrchově funguje na tom, že pod povrchem se všichni raději ignorují, aby nemuseli čelit faktu, že to nefunguje, mě před mnoha lety zaujala, a od té doby si jí v podání Redforda masochisticky promítám aspoň jednou do roka. Sama nevim proč to dělám, obsahově to není příjemný film a budete z něho mít pěkný deprese, ale ta forma je zkrátka hypnotizující. Takovýhle filmy vznikají ve zkušených rukou režisérových po mnoha letech zkušeností, Redford s timhle dokázal debutovat, což asi nikdy nepochopim. Pro mě se jedná o jeho nejlepší film a jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

pakobylka

"Obyčejná", snad až příliš spořádaná rodina - téměř dokonalá ve svém téměř dokonalém domě, s téměř dokonalými společenskými vazbami. Navenek skvěle fungujícím korektním rodičům kazí image jen jejich nedokonalý syn se svými soukromými nočními můrami, které jsou ve skutečnosti nočními můrami všech. Ale jako takové mají za příhodných okolností i moc osvobodit - strhnout pozlátko a pokrytectví vzájemných vztahů, odkrýt pocit viny, nevyřčenou bolest i zklamání ... a třeba i poskytnout rozhřešení. Civilní, přesto palčivý a emocionálně vyhrocený snímek mi vzdáleně připomněl drama "Obyčejní hrdinové" Dana Harrise z roku 2004, jehož zápletka byla snad ještě o něco syrovější - a krutější ... a možná proto mi víc přirostla k srdci. ()

zette

Vyborne zahrane a minimalisticky podane rodinne drama, ktere vede k zamysleni i dlouho po skonceni titulku. Ze scen, jako je ta u rodinneho foceni nebo, kdy Conrad objima matku a cele to sleduje otec z kresla az mrazi. Herecke vykony vsech zucastnenych jsou vyborne. Velmi zdarily je i samotny vyber nazvu filmu. Redford si pri svem rezijnim debutu polozil latku tak vysoko, ze uz ji nikdy nepreskocil. Kdo rika, ze se u filmu nudil by se mel vratit ke Krteckovi. ()

Juto

Každá postava v tomto filme má dramatickú príležitosť nahliadnuť do svojho vnútra, spochybniť svoje vlastné pohnútky, ako aj pohnútky iných, a pokúsiť sa vylepšiť svoje vlastné spôsoby riešenia problémovej situácie. Dve z postáv sa učia, ako sa prispôsobiť; tretí nie. Nestáva sa často, že by sme dostali postavy, ktoré čelia takýmto výzvam na obrazovke, ani režiséri, ktorí ich vyhľadávajú. Obyčajní ľudia sú inteligentný, vnímavý a hlboko dojemný film. 9/10 ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh