Obyčejní lidé

• USA Ordinary People (více)

Komorní příběh tří lidí, kteří se přestali slyšet. Režijní debut Roberta Redforda vyznamenaný čtyřmi Oscary.  Komorní příběh jedné zdánlivě „docela obyčejné“ středostavovské finančně zajištěné rodiny vypráví o komunikaci a schopnosti slyšet své nejbližší. Dospívající Conrad žije pod dohledem korektního a spravedlivého otce, daňového poradce Calvina Jarretta, a své vždy pečlivě upravené a spořádané matky Beth. Proč tedy dojde k jeho nervovému selhání a téměř zhroucení? Kde vlastně začalo trauma, které s chlapcem postupně na svých sezeních rozkrývá otcem doporučený psychiatr? Conradův těžký pocit viny pramení z rodinné tragedie, skládající se před divákem střípek po střípku z jeho výpovědi. Tragedie však může odkrýt i nové a dosud nepoznané emoce. Právě tak se může proměnit jedna docela obyčejná rodina. Režijní debut Roberta Redforda, který vznikl podle románu Judith Guestové, je zároveň hereckým koncertem Donalda Sutherlanda, Mary Tyler Mooreové a Timothyho Huttona. V roce 1981 si odnesl celkem čtyři Oscary za nejlepší film, režii, scénář adaptovaný z jiného média a mužský herecký výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

arthur.22

Může být dvouhodinové sledování jedné nepříjemné situace za druhou příjemnou záležitostí? Zkuste to. Mě si pan Redford získal. ()

honelnik

Jedna z tych "televiznych produkcii" co chytite okolo 11 vecer na ct2, ale po par minutach zatne tesaky, nepusti, a neviete preco. Poslednou polhodinou si u mna Robo spravil velke oko. Nevladzem. ()

wakeup

Skvele, davajici takovej zvlastni pocit nadeje. Nemam, co dodat, vse je obsazeno v ostatnich komentarich. Skveli herci, rezie, PRIBEH a psychologie postav. Zaslouzene ctyri oskary. Pane Redford: Vyborne! ()

Rokle

Není dobré čelit v životě problémům tím, že se budeme tvářit jakoby nic. Komunikace a řešení situací je i mou filozofií, proto jsem ocenil přístup a pomalou dějovou strukturu vývoje "obyčejné" rodiny. ()

Wolvie

Úžasný film,který Redford svými dalšími režijními počiny už nepřekonal (ale párkrát byl tááákhle blízko).Civilní,skvěle zahrané,kouzelné.Zuřící býk se může jít zahrabat. ()

Fridecka

Poněkud ponuré a depresivní drama o rodině, která přišla o dítě. Divák do děje vstupuje v době, kdy je již rodinné prostředí natolik neúnosné, że druhý syn se pokusí o sebevraždu a absolvje pobyt v psychiatrické léčebně. Právě skrze dospívajícího Conrada můžeme sledovat vztahové situace v rodině. Otec v podání K. Sutherlanda se snaží syna pochopit a pomoci jemu i rodině, ale bohužel je na to sám. Musím moc pochválit jednoduché, ale dramaticky až výbušně působící rozhovory, náznaky. Bouhužel s odstupem zjišťuji, že příběh byl zcela chladný /nejchladnější, přímo mrazivá byla Conradova matka/, jakoby se odehrával za nějakou přepážkou. Jako když přesně víte co děje a víte co byste měli cítit, ale necítíte nic, emoce neproniknou až k divákovi. ()

agassi68

Áno, herecky výborné, tematika každému známa a napriek tomu mi to nejako nesadlo. Ako ťažké jedlo neskoro večer.. ()

RPupkin

Jedno z nejlepších dramat na téma nečekané ztráty blízkého člena rodiny. Začíná nenápadně, o to více ale postupně vtahuje do děje a nabízí různé perspektivy, jak ztrátu překonat a pokusit se s ní vyrovnat. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že některé scény ‒ zejména dialogy syna s matkou ‒ mohly být o něco dotaženější a že samotný přístup matky je snad až přehnaně a nerealisticky odtažitý. Tento Redfordův režijní debut mimo jiné podnítil zájem širší veřejnosti o Pachelbelův Kánon D dur, do té doby pozapomenutý, jehož melodie snímku dominuje. Celkově vzato: za mě palec nahoru, 80 %, mohu vidět znovu. [viděno v dubnu 2021 | komentář #8] ()

kocourMour

Znamenitá introspekce pod pokličku lidských duší , kdy je divákovi téměř chirurgickými řezy odkrývána podstata a křehkost mezilidských vztahů. Jejich obnažení však nemusí být pro každého příjemné. Jeden z nejlepších režijních debutů vůbec. ()

iNKa 1104

Americká (a jakákoliv jiná) krása s trochu hlubší psychologií postav ... Aneb: jak rozlousknout zaběhlé kruhy rodinných vztahů, z kterých se vytratila blízkost a skutečný cit? ... Vážný film plný přesně nalezených odpovědí. ()

Zuzyzss

Skvělé herecké výkony, skvělý příběh a skvělá režie. A navíc hlavní hrdina s kterým je možné se skvěle ztotožnit. Co víc si přát? ()

siloalampa

Všetci občas potrebujeme svojho psychiatra. Ako alternatíva na prvé 120 minútové sedenie sa nám ponúka práve samotný film... ()

catt

Ani přes časovou propast neztratil snímek nic z aktuálnosti. V České součanosti působí problémy hlavních hrdinů až příliš současně. ()

Black-star

WOW, tak to byla síla... Se nedivím že je Redford tak dobrý, má prostě čuch na silné příběhy a navíc je umí výborně prodat. Tato jeho režijní prvotina je více než skvostná a poprávu si svá ocenění zaslouží. Shlédněte a posuďte sami, jak to na vás zapůsobí. ()

envision1

..proč spolu neumějí komunikovat a sdílet? Jedna replika, která to pro mě osvětluje - v momentě, kdy ke konci filmu otec navštěvuje psychiatra, se mu svěřuje se svým omylem: I thought that ...intelligent people could work out their own problems. ()

junxi91

Na tomto filmu oceňuji především mou oblíbenou skladbu od Pachelbela - Kanón v D dur. Hned na začátku se prostřednictvím něj seznámíme s mladým Konradem, nadějným sboristou, plavcem a třídním premiantem. Má skvělého, spořádaného otce Calvina, který se snaží rodinu držet pohromadě. A také celkem chladnou a hořkou matku Beth, která se chová, jako by svého syna neměla ráda. Konrád si s sebou nese dlouhodobé trauma z tragické smrti svého staršího bratra Bucka, který zahynul při nehodě na lodi, když se společně plavili na rozbouřené řece. Neustále si vyčítá to, že to byla jeho vina a že "mohl něco udělat". Dokonce se pokusil o sebevraždu tím, že si v koupelně podřezal žíly. Vyrovnat se s tím mu pomáhá skvělý doktor Berger, který má pro něj vždy konejšivá slova, vždy umí správně odpovědět a dokonce se nechává od Konráda posílat do prdele. Konrád se kvůli svým problémům vykašle na plavání, což se nelíbí jeho chladné matce a také mu to sníží reputaci u kamarádů. U holek má celkem úspěch, obzvláště u krásné Jeannine, kterou pozve na rande, nebo na "něco na ten způsob". Avšak jiná jeho kamarádka Karen se zase zabije, což Konrádovi na psychice nepřidá. Jak jsem psal, naštěstí je tu pro něj doktor Berger, který řekne krásnou věc: "City můžou děsit. A někdy také moc bolí. Ale když necítíš bolest, tak necítíš také nic jiného." Takže špatné to nebylo, ale na mě tohle rodinné drama bylo až příliš depresivní, během sledování jsem se necítil dobře, ale po skončení mi bylo stejně, jako bych se pořádně vybrečel. Cítil jsem úlevu. ()

Bukiet

Tohle je film mého srdce, formoval mne v době, kdy mi bylo asi tolik, jako hlavnímu hrdinovi. Byl jsem na něj v kině 14x, což je můj osobní rekord. Jen připomínám, že film se velmi věrně drží vynikající knižní předlohy. Ta však ještě obsahuje dovětek, díky němuž matka z příběhu nevyjde jako taková mrcha. A nebo spíše Conrad si uvědomí, že i když jeho vztah k matce je problematický, má ji přesto rád a věří, že jednou se matka zase vrátí. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh