Obyčejní lidé

• USA Ordinary People (více)

Komorní příběh tří lidí, kteří se přestali slyšet. Režijní debut Roberta Redforda vyznamenaný čtyřmi Oscary.  Komorní příběh jedné zdánlivě „docela obyčejné“ středostavovské finančně zajištěné rodiny vypráví o komunikaci a schopnosti slyšet své nejbližší. Dospívající Conrad žije pod dohledem korektního a spravedlivého otce, daňového poradce Calvina Jarretta, a své vždy pečlivě upravené a spořádané matky Beth. Proč tedy dojde k jeho nervovému selhání a téměř zhroucení? Kde vlastně začalo trauma, které s chlapcem postupně na svých sezeních rozkrývá otcem doporučený psychiatr? Conradův těžký pocit viny pramení z rodinné tragedie, skládající se před divákem střípek po střípku z jeho výpovědi. Tragedie však může odkrýt i nové a dosud nepoznané emoce. Právě tak se může proměnit jedna docela obyčejná rodina. Režijní debut Roberta Redforda, který vznikl podle románu Judith Guestové, je zároveň hereckým koncertem Donalda Sutherlanda, Mary Tyler Mooreové a Timothyho Huttona. V roce 1981 si odnesl celkem čtyři Oscary za nejlepší film, režii, scénář adaptovaný z jiného média a mužský herecký výkon ve vedlejší roli. (Česká televize)

marlon

Čo znamená láska, ak ju nevieme prejaviť? Čo znamená láska, ak ju nedokážeme precítiť? A čím je láska bez pokory a pochopenia? Na tieto a na mnohé ďalšie zásadné otázky z oblasti medziľudských vzťahov dáva odpoveď komorný príbeh rodiny Jarrettovcov, ktorého ľudskosť a schopnosť v človeku prebudiť silné emócie sú jedinečné. Redfordov režijný debut ako hrom! ()

Tanner

Silné, protože reálné. Emocionální, přesto prosté jakéhokoliv citového vydírání. Úsporně, přesto citlivě a přesvědčivě zahrané i zrežírované. Jo, takhle má vypadat rodinné drama. ()

polonius

Nemůžu si pomoct , ale s odstupem času mě nadšení z tohohle filmu opouští. Chybí mi gradace jednotlivých situací a celkově vyšší tempo celého filmu. ()

karlee

Psychologické filmy a rodinných tragédiích moc nemusím, tady musím uznat, že je téma zpracováno dobře a - především v první polovině - "civilně" (pravdivě či jak to říct?). Herecky taky výborné. Ale délka je trochu přehnaná a druhá polovina už mě tolik nebavila. Tam se vše, co se v první polovině vyjadřovalo mrazivými náznaky a vnějšími projevy, začíná pěkně po americku vyříkávat. Například sezení u psychologa by pro mě mohly v klidu škrtnout, filmu by to z mého pohledu prospělo. Ale koho baví psychoanalytické kecy, ať si minimálně hvězdu přidá, v rámci žánru určitě širší špička. ()

Gromit

Jeden z nejlepších režijních debutů, jaký byl kdy natočen. Robert Redford vypráví o obyčejných lidech s až neobyčejným citem a vrší jednu emotivně působivou scénu za druhou. Ne, toto není žádný hollywoodský kýč, toto je skutečně příběh ze života. Za slzy se nestyďte, jestli si je nějaký film zaslouží, pak tento. ()

vandalka

Oskarový snímek, o kterém jsem v životě neslyšela. Narazila jsem na něj vlastně jen díky Donaldovi Sutherlandovi, ale do židle mě přikoval výkon Timothyho Huttona. Jak ten člověk zvládl naprosto bezchybně zahrát roli kluka, který bojuje v hloubi deprese o své vlastní přežití, tak prožitý žal, který diváka dokáže hodit do podobných chvil, to je neskutečné. Výborný film, ale chce to mít správnou náladu. ()

Queendom

Tohle je ten typ filmu, kterej řekně mnohem víc beze slov. A když se k tomu začne mluvit, máte zaděláno na návštěvu vlastního psychoanalytika Tak tíživej tenhle film je. Leze pod kůži, pomalu, plíživě. K mojí škodě jsem před nedávnem viděla hodně podobnej film Imaginary heroes a to mě celou dobu ze zážitku vyrušovalo. ()

gicous

Brilantní studie vztahů, při které si Redford vystačil s minimem vedlejších postav. Pomalu odkrývá skutečné jádro problému, které stojí za narušenými vztahy navenek dobře fungující rodiny. Nejvíce na mě zapůsobil způsob, jakým Redford natočil jemné náznaky toho, že něco není v pořádku. Herci je vyjadřují nepatrnými gesty, nervozními pohledy, nucenými úšklebky nebo úsměvy. Neschopnost mluvit a sdílet svoje pocity o tragedii, která zasáhla tyhle obyčejné lidi a zanechala na každém z nich nesmazatelné stigma nakonec vede k rozpadu rodiny. Nejslabším člankem celé rodiny je navenek dokonalá a silná matka, jejichž neschopnost milovat druhé, a to i ty nejbližší, ubijí otce a ničí jejího syna. Je to právě Conrad, který funguje v celém příběhu jako jakýsi průvodce toho, co se vlastně stalo. Jeho sezení s psychologem mi připomněli Willa Huntinga. Během nich si Conrad uvědomuje, že jedině schopnost ukázat city a emoce, je jedinou cestou z krize. Slzy jsou nakonec jako řeka, která odplaví všechny nahromaděné a vnitřně potlačované city, které v sobě všichni tři tak uzkostlivě drželi. ()

Guran

Snímek chválím za dobře zpracovaný úvod. Představí vám postavy a hlavního hrdinu. Film měl tak našlápnuto, ale potenciál se začal vytrácet. Příběh je tak jednoduchý až trapný. Nápad, že kluk z bohaté rodiny trpí na duši šel propracovat lépe, než nám ukázali scénáristé. Děj je přímočarý, bez zajímavých sekvencí a zvratů. Herci jsou dobrý, ale když se děj na chvíli zaměřuje jenom na postavu Timothyho Huttona, říkal jsem si, že Donal Sutherland a Mary Moore budou ve filmu zbytečný, což se ale nakonec ukázalo, že to tak není. Film je neuvěřitelně protažený, film vám vůbec neutíká, pořád čekáte, až se tam začne dít něco zajímavého, ale místo toho se furt řeší psychycké problémy Huttona. Nevím teda přesně za co dostal film čtyři Oscary a Globy. Zůstává mi rozum stát, že tento podprůměrný film získal nejprestižnější filmové ceny. Red jako režisér mě zde nepřesvědčil. ()

DaleCoper

Zajímavé psychologické rodinné drama trochu připomínající hry Arthura Millera. Na to že se jedná o režijní debut velice povedené a zasloužený Oscar. P.S Viděno a slyšeno se slovenským dabingem. ()

SAINTS

Dokonaly život dokonalej rodiny,je zničeny,ked sa starši z dvoch synov zahynie pri nehode pri plavbe,mladši brat Conrad citiac vinu zo smrti svojho brata pokusi sa spachat samovraždu.Conradovi po navrate z nemocnice pomaha psychiater Berger,ktory je prinajmenšom nekonvenčny.To čo Conrad skutočne chce je necitit bolest zo smrti svojho brata.Herci v tomto filme podavaju vyborne vykonyTimothy Hutton absolutne žiari ako problemovy Conrad.Mučenie a bolest ktoru preživa su vykreslene užasneVyborna je aj Redfordova režia. ()

PAVLIS

Buď jsem byl jen ve správné náladě a hladový po něčem podobném nebo jde o skvěle napsané a zahrané psychologické drama. A také nadčasové, emotivní a důležité. 18.9.2021 - ČSFD 82% / 77% IMDb ()

Sennhie

Docela by mě zajímalo, kdo jsou ti neobyčejní (nenormální) lidé... Sledovat problémy americké smetánky a označit to za Ordinary People musí být práce úplného idiota. Takhle jsem se už pěkně dlouho nenudil. Zde se člověk nepotřebuje dobře vyspat či mít tu správnou náladu nebo dokonce zhlédnout snímek ve správném ročním období, zde musíte být jedna věc a jedna věc pouze. ()

bobin

4 Oscary ? Za co ? Nějak mě to neoslovilo. Snad nejsem divák na úrovni ..... ale posuďte. První hodinu sledujeme,že syn nechce snídat, pak jsme ujišťováni, že ho nebaví hodiny plavání. Poté vede bezobsažné hovory s psychiatrem, jestli si ho honijou. A tak uplyne další hodina. Navíc všemu dominuje neustále zhroucený Donald Sutherland. Celé je to nezajímavé,zdlouhavé a neoriginální. ()

sam_lowry

Film, kde slovo Režie z filmu doslova kape..potichounku, pomalu, ale citlivě a krásně...herecké výkony celého tria dokonalé, a dozajista nejlepší filmová hudba,co jsem kdy slyšel ;-) ()

Misterioso

Psychologické drama, které mi přišlo až nesnesitelně depresivní, ani si nemůžu vzpomenout, kdy jsem něco tak depresivního viděl naposled. Nevím, možná jsem byl v depresi já, protože jak tu čtu, tak nikomu to až tak depresivní nepřišlo, ale jelikož to na mě tak působilo, šance že si tenhle film ještě někdy pustím, je docela malá. Je blbý, brát hvězdičku za to, že je ten film dobrej (jestli teda byla cílem depresivní atmosféra), nicméně za pět to nebude. Ale za zhlédnutí to jednoznačně stojí, hlavně díky excelentním hereckým výkonům (především oskarový výkon Timothy Huttona je neskutečný, jen nevím, proč vyhrál cenu za vedlejší roli, když podle mě hrál rozhodně roli hlavní). 85%, ale vidět tenhle film už nemusím... (ČTI nemám chuť) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh