Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

jojinecko

Francúzsky šarmantný thriller,ktorý spolu s Leonom patrí k nesporným vrcholom Luca Bessona. Nekompromisná akcia sa strieda s psychológiou zameranou na "život po živote" hlavnej hrdinky, ktorú famózne stvárnila Anne Parillaud. Poteší aj krátky ale nezabudnuteľný vstup Jeana Rena ako Viktora Čističa:) Prakticky bezchybné, k môjmu dokonalému uspokojeniu chýbal iba malý kúsoček, preto 4,5*/5... ()

Flakotaso

Vysoce nadčasové, stylové, podbarvené vynikající hudbou Erica Serry. Avšak stejně jako u všech Bessonových filmů mi tam to pověstné "něco" chybělo. Nedokážu identifikovat co, ale pocit neúplnosti je neodbytný. Stejně jako u Leona, stejně jako u Pátého elementu. Asi mi Lucův styl moc nesedí, každopádně nechápu proč ted točí Artura a Minikokoty a podobné braky, když v devadesátých letech patřil mezi špičku. ()

honajz

Chladný a drsný, a přitom docela uvěřitelný film, dobře natočený, dobře zahraný, a jistě lepší než Leon. Zde jde o akci, o výtvarnou stránku, ale kupodivu i o určitou - a uvěřitelnou - psychologii. O hru na co by, kdyby. A funguje to už od prvních scén. Má to šťávu. ()

Ivoshek

Když jsem to viděl kdysi v kině poprvé, byl jsem úplně nadšený. Když jsem to teď viděl po letech, vnímám tam spoustu věcí, které nedávají úplně smysl, nebo spíš jsou na standardní krimi thriller trochu přehnaný. Dneska bych to hodnotil kolem 70 %, trochu nahoru jdu spíš z nostalgie a taky kvůli Jeanu Reno. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: F1 = 31.10.1992+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 13.2.2015, réžia českého znenia (ČT 1992) = MARIE FRONKOVÁ+ČESKOSLOVENSKÁ DVD PREMIÉRA: BONTON HOME ENTERTAINMENT = 2003 - Disk od BONTONu bol bez dabingu, obsahoval iba film s titulkami a ako bonusy len 2 trailery. (6.11.2009) ()

GigaPudding

Původně jsem chtěla dát jen čtyři hvězdičky, ale když jsem si pak vzpomněla na americký remake s Bridget Fondou, kterému jsem dala tři hvězdičky, tak tohle musí být jasná pětka :). Navíc je to hodně bessonovsky stylizované a třeba střílení v hotelové kuchyni je jak z hong kongu a navíc tu jsou scény ještě ze začátku, kdy je Nikita furt akorát vzteklá a nadává soudcům a vůbec celá ta scéna na začátku, hlavně ten moment, který ji dostane tam, kam se nakonec dostane :), je super :). Prostě je to hodně nápaditý thriller s několika hodně vypečenými scénami a v zábavném a svižném stylu, ale co to táhne nejvíc je Anne Parillaud a její Nikita, která je tu takový trdlo a je mnohem lepší než Bridget Fonda a ta její verze Nikity a hlavně se na tohleto hodí mnohem víc. Vůbec celý ten děj filmu je docela dost o tom, jaké to je být ženou, tak trochu oklikou teda přes tu tajnou agenturu a střílení atd. který zas každá druhá ženská asi neřeší ve svým životě :), a mám dojem, že Luc Besson tomu docela rozumí. A taky se mi líbil závěr tohohle filmu mnohem víc než v remaku. Viktor čistič samozřejmě byl něco neuvěřitelného a nikdo by v téhle roli nebyl vtipnější než Jean Reno :). ()

HellFire

Zbožňuji Bessonovy rané filmy. Magická hlubina, Pátý element, Leon a Brutální Nikita... co víc dodat. Na začátku své kariéry dokázal točit s takovou samozřejmostí, s jakou já dýchám. Krása Nikity je v tom, že ze začátku je nám dáno velmi málo indicií a jsme nuceni přemýšlet nad tím, co se děje a jak to dopadne. A to předpovědět nedokáži. Anne Parillaud svou roli pojala velmi dobře... ztvárnění chladnokrevného zabijáka v těle citlivé ženy je perfektní. ()

Othello

Asi největším uznáním pro film obecně je připuštění, že se do některých jeho scén snad i chvílemi hodila hudba Erica Serry. Nikita je patrně Bessonův tvůrčí vrchol a jeho nejcitlivější film. Sledujte ty plynulé přechody mezi náladou postav a náladou filmu. Když Nikita poprvé po třech letech sedí v luxusní restauraci na svých narozeninách, celá rozpustilá, aby následně dostala obrovskou bouchačku se kterou musí postřílet několik lidí, což se zvrhne v jedinečný kuchyňský masakr, tak po celou dobu má ten film stejnou hudební stopu i délku záběrů. Nikita nám představuje podivně neurčitě provázaný svět, kde v hotelových slepeních se potí agenti s nahrávacími zařízeními, u výloh si předávají informace špionážní spojky a v každém autě může sedět Viktor čistič, aby zahladil celou zpackanou operaci. Za těmito akcemi pak stojí země, kterou nezastupují v těchto případech bondovští agenti ve světle národních ideálů, nýbrž unesená společenská spodina, která nemá na vybranou. Koneckonců film několikrát naznačuje, že téměř všichni přítomní agenti mají podobnou minulost jako Nikita. A v tomhle všem se pohybuje holka, která nikdy neměla možnost být, pouze 'stát se'. Snad jí na jejích dalších cestách čeká už jen to dobré. "Bude nám chybět." ()

borsalino

Kromě filmu Leon a Magická hlubina asi neexistuje větší klasika od Luca Bessona a je fakt že dílo je to opravdu mistrovské, kam se hrabe americký remake... ()

eraserhead666

Bessonova klasika. Byl jsem na tom jako smrad v 90./91. v kině, ale pamatoval jsem si jen tu zákládní premisu. A teď byl mile překvapený, že to není tak akční, jak bych čekal. Což je ale fajn, o to je to působivější. Anne Parillaud hodně zvláštní výkon. Jean Reno a jeho Viktor je prostě klasik. Jeden z mála filmů, kde mi Tchéky Karyo neleze na nervy. ()

Necrotongue

I po třiceti letech si Nikita zachovala svou skvělou atmosféru a působila na mě úplně stejně jako tehdy před lety, když jsem ji viděl poprvé. Zase jsem si užíval každý okamžik filmu, tady měly totiž i poklidnější pasáže své kouzlo, navíc jsem se během nich mohl těšit na příchod Viktora. Není mi vůbec jasné, jak se mohl později Luc Besson tak mocně zkazit, a proč začal točit filmy, které se tomuhle ani nepřiblížily. ()

Bauer

Od Luca Bessona sem viděl zatím tři filmy a to Patý element , Leona a tento film takže sem samozřejmně čekal něco super a to se mi bohužel nedostalo.Je to jen nadprůměrný film který je trošičku nudný a s naprosto výbornými hereckými výkony diky kterým ( a táke díky akci ) je stále na co koukát. ()

JASON_X

Objektivně sice za čtyři, ale z nostalgie dávám pět. Vynikající Bessonova francouzská krimi, která strčí do kapsy většinu podobných amerických. Anne Parillaud je typově dokonalá, jako punkerka i jako agentka. A strašně rád vzpomínám na mé bezvýhradné okouzlení postavou "čističe" Victora, byla to kdysi dávno láska na první pohled. Hrozně mě bavilo představovat si jeho "civilní" život - jak mlčky a nehybně sedí doma v křesle, v tichém, tmavém a poloprázdném bytě, v kabátě, klobouku a s černými brýlemi, strnule kouká do zdi a čeká, až zazvoní telefon, v němž mu dutý a bezbarvý hlas sdělí pokyny k další misi, k další práci, která jediná dává jeho životu smysl... ()

jhrasko

Premyslené a nadupané vo všetkých smeroch (réžia-kamera-strih-hudba), náladovo fantasticky vyvážené, herecky geniálne. Anne Parillaud v prvej a poslednej role, ktorá stála za to. Škoda pre ňu, skvelé pre nás. Pre mňa navyše synonymum slova KULTové. ()

Jansen

Velké zklamání. Brutalita, kterou si přivlastnil český překlad francouzské Nikity, působí, jak bych to řekl, poněkud podivně. Nikita se potácí mezi bezmeznou naivitou a rolí drsné nájemné vražedkyně, přitom miluje svého snoubence a se slzou v oku ale s chladnou hlavou a pevným prstem na spoušti vraždí vytyčené cíle. Plus s trochou francouzského nebarokního manýrismu. Zní to opravdu zajímavě. Ale výsledek mě moc nevzal. Prostě nevím, kde je chyba. Asi u mě. [LFŠ 2009] ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění