Dáma na kolejích

• angličtina The Lady of the Lines (festivalový název)
TV spot 2
Československo, 1966, 78 min

Scénář:

Vratislav Blažek

Kamera:

Josef Hanuš

Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, František Peterka, Libuše Geprtová, Stanislav Fišer, Eva Svobodová, Jiřina Bílá, Jan Maška, Helena Blehárová (více)

Tramvajačka Marie zjistí, že manžel je jí nevěrný a vyvodí z toho důsledky – stane se opět půvabnou a přitažlivou ženou... Dva roky po premiéře prvního českého muzikálu Starci na chmelu se na plátnech našich kin objevilo další společné dílo scenáristy Vratislava Blažka a režiséra Ladislava Rychmana. Byl to opět hudební film – tentokrát však veselohra – Dáma na kolejích. Na rozdíl od Starců, kteří oslovovali především mladší publikum, se děj Dámy na kolejích obracel spíše ke střední generaci. Autoři zde představili typickou českou pracující ženu 60. let. Tak trochu ušlápnutá tramvajačka Marie spatří jednou na ulici svého manžela, jak se líbá s půvabnou kolegyní. Šokovaná žena odejde jako v mrákotách, vybere z vkladních knížek všechny úspory a začne od základu měnit jak svůj vzhled, tak svůj život… Titulní hrdinku ztvárnila Jiřina Bohdalová, kterou v té době režiséři zařazovali především do jediného komicko-naivního šuplíčku, která nicméně v každém filmu dokázala přesvědčit o šíři svého hereckého talentu, jenž osciloval mezi komickou a tragickou polohou. (Česká televize)

filmharmony

...no jo, má to něco do sebe ta nostalgická šedesátá léta a herci, kteří to mysleli vážně a proto byli dobří v komediích, které jinak nejsou my bag of chips... ()

dr.fish

Dáma na kolejích je mnohem méně muzikál a mnohem více sranda než jsem čekal. Barvami a nadsázkou hýřící film, který v nejhustším stylu parodií Oldřicha Lipského a jiných vykresluje vzpouru pracující ženy proti světu mužů a jejich milenek. Jiřinka Bohdalová má roli napsanou na tělo- umí skvěle zahrát udřenou ženskou i namyšlenou dámičku. Je jedno, že se jedná o svět socialismu a pracujících, je třeba se na to dívat jako na filmové dílo. Stejně jako v případě Starců na chmelu vznikl mimořádný film, který se však nestal legendou asi díky tomu, že je o pracující ženě. Nevadí, já se pobavil výborně, obraz by zasloužil HD, protože ty barvy by si to zasloužily. 85% ()

HonzaBez

"Mějte rozum paní Kučerová..." Tramvajačka Marie v podání skvělé Jiřiny Bohdalové se možná z pohledu tehdejší společnosti moc rozumně nechová, ale na tu její nerozumnost a břitký vtip ("Tu vkladní knížku ani neotvírej, už tam stejně není nic ke čtení") se moc hezky kouká. A klobouk dolů taky před jejím pěveckým projevem. Se Starci na chmelu to asi úplně srovnat nelze, ale řada chytlavých písniček od stejných autorů tu je. Takže to momentální 59% hodnocení si ten film fakt nezaslouží. Zvyšuji i proto hodnocení na pět hvězdiček. ()

bubun

Šílenost, ale výtečně jsem se bavila. Ovšem morální ponaučení, že žena má tolerovat nevěru, protože "takový je život" se mi zas tak nelíbí, ale co dělat, když je tam tolik veselých, příšerně otextovaných písniček a bezvadně buranskej Peterka. ()

RonaMidu

jak nejsem fanynka představitelky,tak musím uznat,že v černé paruce,v černém oblečení to Marii na huňaté,bílé kožešině opravdu hodně seklo :-) ()

Pavlínka9

Přidávám se k názoru, že tento film by byl výborný, kdyby to nebyl muzikál :) Námět je to skvělý, ale muzikálové výstupy nejsou zrovna nejlepší. Působí to jako určité napodobování zahraničních hudebních filmů, které jsou ovšem na vyšší úrovni. "Proměna" Bohdalky a její šatník je ovšem vynikající :) ()

noriaki

Když si pustím film co se jmenuje Dáma na kolejích, tak doufám, že bude točit okolo tramvají. A ono je to jakési vztahové drama s pološílenou Bohdalovou a bůhvíproč snaživým Brzobohatým. To bych možná i překousl, kdyby ovšem výprava nebylo to jediné, čím je opravdu zajímavý. V žánru je napsané muzikál a v průběhu se opravdu několikrát zpívalo, ale kdybyste mě zabili, tak si na žádnou písničku nevzpomínám. Rychman má cit pro stavbu scény a barevné cítění, ovšem autoři hudby ho nepodrželi a žádní další Starci na chmelu nevznikli. A nevznikl ani dobrý film. ()

S_M_Lomoz

Zpívající Jiřina Bohdalová??? Dvě hvězdičky snad za kameru a choreografii. Ale víc ne. Starci na chmelu to zkrátka nejsou a nikdy nebudou. ()

klúčik

Komédia - muzikál... Jiřinka zo svojim spevom, to sa nedá ani povedať, že spieva,, No na niektorých veciach som sa aj zasmial. No ako celok ....50%. ()

Davej

Pokus o zparodování ženských emancipačních snah v muzikálu od tvůrce Starců na chmelu, který oplývá chytlavými písničkami. Nedá se říct, že bych se při jeho sledování nějak extrémně bavil, ale nuda zde přeci jen nehrozí. ()

Ripley

Zajímavé,jaké rozporuhodné hodnocení má tento biják.Mě se Dáma na kolejích líbila už jako dítěti a to jsem nerozuměl manželským vztahům.I po těch letech je to pro mě zábavný a vtipný film se skvělými nezapomenutelnými písničkami(Marie/Mějte rozum.../Ke korunce koruna,atd.),vtipnými texty,skvělou choreografií a samozřejmě s výbornou, v té době ještě né tak slavnou Bohdalkou. ()

Rozjimatel

1,5   Marie? To tu asi niekto videl West side story a povedal si, čo keby aj on natočil nejaký dobrý muzikál. Ibaže po ešte celkom vydarených Starcoch na chmeli tento pokus zlyhal na plnej čiare. Je to hrozne prihlúple (pôsobí to ako nejaká stupídna reklama) a do tohto obrazu zapadá aj hudba, ktorá znie, akoby bola vytvorená do vysielania pre najmenšie deti ("Mějte rozum, paní Kučerová!"). Komédia je to skôr k uzúfaniu ako k pobaveniu, snáď jediná celkom vtipná scéna je tá s odvezením opitého manžela k jeho frajerke. Tých kvalitných hercov (Bohdalka, Brzobohatý a dokonca aj Peterka tu celkom dobre zahral) je v takomto braku skutočne škoda. Keďže nie som vôbec ovplyvnený nejakou nostalgiou (film som až doteraz nevidel), môžem objektívne a s čistým svedomím označiť tento film ako veľmi slabý. ()

Móó

Tato výborná věc Vratislava Blažka se dala zpracovat podle mého daleko lépe, navíc muzikálové ztvárnění mi přijde spíše úsměvné, ale možná je to odstupem doby. Nicméně bych řekla, že 59 % je určitě podhodnocení. Každý by se měl zamyslet nad obsahem filmu. ()

Bozvav

Vtipná feministicky laděná vlaštovka z období uvolněného komunismu. Bohdalová byla skvělá a ostatní také. Svým způsobem lepší, než muzikálové filmové perličky dneška. Za mne 60%. ()

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012