Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (155)

Desgenais 

všechny recenze uživatele

Silný, autentický, atmosférický film (Beethoven snad pátou psal přímo pro tento film). Navíc spousta herců v rolích, které by jsme od nich nečekali (Vladyka, Noga, Šteindler, Krampol.....) Nepřekonatelný výkon Jiřího Schmitzera, který neváhal kvůli filmu zhubnout, zešlachovaťet a snad i ještě povyrůst. Zasloužený Český lev. Film bych zařadil do osnov dějepisu, jako názornou lekci z moderních českých dějin ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Snaha natočit za každou cenu něco coby memento dávného, co by nemělo být zapomínáno. Kinematografické memento mori. Většinu filmu ale pohříchu táhne jen neuvěřitelné charisma a nedoceněné fyzické herectví Jiřího Schmitzera...legendární knižní předloha povídek Jiřího Stránského Štěstí, podle níž, respektive podle povídky Bumerang, je tenhle film natočen, byla silnější, ale to už tak u knižních adaptací bývá... ()

Reklama

deLaFere 

všechny recenze uživatele

Památník Vojna a tento snímek pasují perfektně dohromady, Poprvé jsem to viděl před patnácti lety a rád se k tomu vracím, Film je opravdu vyvážený a nejde mu o nic jiného, než o skutečnou realitu komunistických pracovních táborů, není zbytečně brutální, ale také nic nezakrývá. Na to jak rychle byl natočený, má solidní herecké výkony v čele s naturalistickým Jiřím Schmitzerem. Z historického hlediska mu nelze vůbec nic vytknout, jako memento komunistických zločinů funguje prostě výborně a zasloužil by si mnohem větší pozornost, než se mu dostalo. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Naše nápravná zařízení jsou vysoké pece v nichž pretavujeme najhorší šrot v ušlechtilej kov..." Plukovník Dobrý je ten, ktorý posiela ten "šrot" do pracovných táborov, najčastejšie za vlastizradu a špionáž. Zrazu sa však za zvláštnych okolností ocitá v tábore so všetkými, ktorých tam poslal. Samozrejme pomstiť sa chce takmer každý... Podobných prípadov vraj bolo viac a hovorím za seba, že som o nich veľa nepočul. Pochváliť treba atmosféru strachu, chladu a stratených rokov, jednoducho ten vlečúci sa čas, ktorý vám kráti život, ale neprináša radosť. Toto je silná stránka filmu a výkony Schmitzera, V.Dlouhého a K. Heřmánka ho ešte umocňujú. Prekvapuje ma pomerne malý počet hodnotiacich, pretože zvlášť Česi sú známy tým, že svoje domáce filmy podporujú. Bude to asi tou nie pre každého atraktívnou témou komunistických čistiek, ale i to je kus našej histórie a je dobré o tom vedieť. 80%. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Slušný herecký výkony Schmitzera, Heřmánka a Dlouhýho, celkem slušná atmosféra podpořená hudbou (tušim, že to byla Beethovenova sedmá symfonie), naopak trochu slabší scénář a navíc jsem na konci postrádal nějaký rozuzlení nebo pointu. Myslim si, že se z toho dalo vymáčknout víc. Jinak mi přišlo dost mimo obsazení Milana Šteindlera do role velitele lágru. To pro mě vždycky bude komik. To je skoro stejný, jak kdyby toho velitele hrál třeba Luděk Sobota. 60% ()

Galerie (6)

Zajímavosti (10)

  • Scény z jáchymovských dolů byly natáčeny v Rudných dolech Měděnec. (Frontie)
  • Scény filmu z prostředí dolů byly natáčeny v železnorudném dole v Chrustenicích u Berouna. Filmovalo se také v památníku Vojna u Příbrami. Památník je věnován obětem komunismu. (Spiizy)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno