Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (154)

triatlet 

všechny recenze uživatele

Hynek Bočan dokáže atmosféru uprostřed lágru zachytit věrohodně. Herectví všech zúčastněných je přesvědčivé. Podobně jako ve filmu Kousek nebe je zajímavá scéna se psy - jejich proměna z krvelačných šelem v beránky. Na rozdíl od oficiálního textu distributora (!) si nemyslím, že by příběh utrpěl syžetovou řídkostí a nedostatečným dramatickým obloukem. Naopak Jiří Stránský svou povídku upravil do filmového formátu, který rozhodně drama nepostrádá. Zajímavá je symbolika jmen (SVOBODA - PŘÍHODA - DOBRÝ...). ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Na začátku není úplně jasné, o co vlastně tvůrcům jde, ale jakmile film překročí polovinu, přemění se na napínavou podívanou s výbornými hereckými výkony (hlavně Schmitzer a Heřmánek jsou skvělí). Nacisti měli na koncentračních táborech nápis ,,Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje), komunisti na těch svých měli ,,Prací ke svobodě". Myslím, že to mluví za všechno. ()

Reklama

borsalino 

všechny recenze uživatele

Hodně přesvědčivý a trochu zapomenutý film, ve kterém si zahrálo mnoho skutečných herců. A téma je více než závažné. Komunistická zvůle a realizace jejích představ o narovnávání či "uklízení" nepohodlných lidí socialistickému režimu v padesátých letech do lágrů, ne nepodobných nacistickým koncentrákům. Doba to byla nesmyslně krutá, na kterou by se nemělo nikdy zapomenout, zejména v období voleb. ()

horovska 

všechny recenze uživatele

Skvělý Schmitzer v drsném snímku z uranového lágru pro politické vězně. Atmosféra mezi vězni je zcela odlišná od jakékoliv jiné kriminální "sebranky", ne kterou jsme zvyklí z jiných podobných filmů. Jsou to často vzdělaní a inteligentní lidé, lidé s morálními zásadami. To je snad to jediné, co toto činí peklo přijatelným. A najednou se mezi tyto lidi dostane ten, kdo tam velkou část z nich dostal, na kdo jim všem nelidskými předpisy udělal z výkonu trestu krutý boj o přežití. Nejsilnější moment celého filmu pro mne je chvíle, kdy se pokouší plukovník pochopit motivy vězně Svobody, který ho chrání před spravedlivým hněvem ostatních vězňů. Silné momenty a famózní Jiří Schmitzer. Neprávem zapadlý film, kterému by slušel výlet po světových filmových festivalech. ()

GREGOIRE 

všechny recenze uživatele

Film podle příběhu Jiřího Stránského z 50.let je reflexí a polodokumentární sondou do naší minulosti. Nečekejte nějaké akční pokoukání. Autor pravdivě ukazuje události, které byly léta vytlačovány na samý okraj národního povědomí. Přesto není Bumerang nudným suchopárným moralizováním. Je to příběh krutě testující pevnost charakterů a uchování si lidské důstojnosti a slušnosti. Vše co děláme, se nám vrátí jako bumerang. Jiří Schmitzer i díky tvrdé přednatáčecí dietě, působil autenticky a byl za svou roli právem oceněn Českým Lvem. Co dodat? Film, který se nestane hitem, ale který je navýsost POTŘEBNÝ. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (10)

  • Ve filmu několikrát zazní jako ústřední hudební motiv 7. symfonie Ludwiga van Beethovena. (claudel)
  • Scény z jáchymovských dolů byly natáčeny v Rudných dolech Měděnec. (Frontie)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Reklama

Reklama