Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

evangelik

Těžce napínavá podívaná - je to bezpečné? V téhle roli mě D.H. přesvědčil (na rozdíl od některých jiných)... ()

mullerad

Honba za nacistickými diamantami a likvidácia nacistov po vojne. Dustin Hoffman k tomu príde ani nevie ako, do konca filmu ani netuší, čo sa deje. Ja netuším, prečo sa to volá Marathon man, ani prečo dopadli tie diamanty tak ako dopadli. Ale nacistický doktor je desivý aj po toľkých rokoch. ()

manín

Dnes už kladný hrdinovia "nekŕmia" zloduchov pokladom, ktorý ich takmer stál život. Časy sa žiaľ menia.. ()

Pietro01

Další z mnoha starších filmů, který na mě působí stejně jako kdysi dávno. Výborné herecké obsazení, pořádná dávka napětí a skvělá atmosféra...Vzpomínám, že jsem po prvním shlédnutí nechtěl jít rok k zubaři - nebyl jsem si jist, zda-li to bude bezpečné !! ()

rado3105

Vynikajuci film. Problem ktory tu je vymyvanie mozgu davom. Autor je zidovskeho povodu, hoffman je zidovskeho povodu, z Nemcov robia svine (resp. buduje sa kult nenavisti voci Nemcom, Rusom, Japoncom, CInanom...to je bezne v americkych filmoch). Preco niekto nenatoci film ako su Palestinci spokojni s ukradnutim ich krajiny, preco nikto nenatoci film o tom kolko rusov zabili bolsevici co boli pravzne zidia, na cele s najvacsin zidovskym vrahom (vacsi ako HItler - Genrik Yagoda). .... Vymyvame vymyvame mozgy davom..... Film je dobry ale tie skryte vymyvacie myslienky ma tam extremne vytacali.... ()

JARDAHONDA

Jeden z nejodvážnějších a nejpůsobivějších thrillerů, jaké kdy spatřily světlo filmového plátna, byl natočen podle bestselleru Williama Goldmana. Nositel Oscara Dustin Hofman tu hraje sympatického postgraduálního studenta a titulního maratónského běžce, který je proti své vůli vtažen do vražedné hry intrik, jejíž součástí je i nacistický uprchlík Christian Szell. Laurence Oliver získal za svůj mrazivý portrét sadistického Szella, který s chladnou samozřejmostí používá zubařské nástroje k mučení.. nominaci na Cenu Akademie. Hvězdně obsazený Maratónec dovádí v režii Johna Schlesingera nervydrásající napětí až ke strhujícímu rozuzlení. ()

lupik84

Lahůdka, kterou jsem si užil od začátku do konce. Výborný příběh a herecké výkony řadí tento film do mých oblíbených "konspiračních" filmů. ()

Angus250

Slabe 3***. Na Hoffmanovi rozhodne vidno, ze ma minimalne o 15 rokov viac ako student, zbytocne rmutove sceny (neskodilo by 1/2 hodinu vystrihnut), a ze vraj dobra hlaska "je to bezpecne'? Toto je hlaska? Totalna kokotina. Podla mna 99% divakov (vratane mna) vobec nevie, preco to tam je a coho alebo koho sa to tyka. Proste obstarozny, davno neaktualny, za vlasy pritiahnuty film. Velmi preceneny. ()

Ekdahl

Ve svým žánru hodně dobrá věc, dobrá literární předloha, skvělý obsazení, NY a Paříž 70. let parádní, mnoho scén, který jen tak nevymizej z paměti (což je mimochodem jednoduchý kritérium silných zážitků - prostě se člověku samy občas vybaví). Vedle Tří dnů Kondora a Hochů z Brazílie nejlepší emerickej politickej thriller 70. let, řekl bych. Dějová linka trochu přehuštěná a zamotaná - SPOILER - největší problém je, jak to ta "Division" hraje na obě strany, zavání to spiklenectvím - že by ten Janaway např. klidně odpráskl Hoffmana jen proto, že mu občas Szell napráskal nějaký bejvalý esesáky? Nebo motiv se sebevraždou otce, to neni dostatečně rozvinutý. Hoffman, řekněme, nakonec mstí sebe i otce coby oběti státní (resp. náckovský) šikany, zbavuje se toho traumatu. Ale nevim nevim, přišlo mi to nedotažený. Jinak je to ale organický, jednotlivý prvky (ti grázlíci-sousedi Hoffmana, ta "Švýcarka", to běhání) organicky propojený, nepůsobí to samoúčelně. Kamera nápaditá (scéna zabití Skylly), hudba taky dobrá. Celkově velmi dobrý. ()

satannas

Natáčet film dle knižní předlohy není vůbec snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Často mnoho pasáží chybí (což se dá pochopit, aby film netrval třebas 8 hodin ), často bývá mnoho scén upraveno či překrouceno (což se už chápe hůře) a co nechápu vůbec, pokud režisér či scénárista zcela změní věk či charakter postav nebo zcela vynechá stěžejní body předlohy. Maratónec je jedním z mála filmů, kde filmové zpracování je takřka totožné s knižní předlohou. Často propíraná zubařská scéna mi po prvním shlédnutí snímku uzavřela dveře do zubních ordinací na pět let. Pak už jsem fakt musel. ()

StaryMech

Rád bych si "Maratónce" užil jako zamlada, ale to bych musel v té kupě vypočítavých nesmyslů pocítit o něco víc tvůrčí zodpovědnosti. Na otázku "Je to bezpečné ?" odpovídám s čistým svědomím : Jistě, tohle vydělá. ()

PORTER44

Podle názvu to vypadá jako sportovní podívaná a ono nic takového sice tam párkrát D.Hofmann bude běhat ale je to jen pár momentů,jinak je to trochu politická,krimi drama podívaná,úvodní scéna kdy se dva dědové strkají autama až se nakonec zabijou byla docela vtipná,pak se objeví R.Schneider v roli jakého si špiona a začíná to být napínavější.Dobré herecké výkony. ()

Maratonec

Dustin Hoffman opět vynikající,ze začátku krásně naivní,na konci tvrdý jako diamant.Brilantně navozená amosféra Ameriky 60/70 let.Napětí na každém kroku,trochu prkený střih(klasika filmů těchto let) a akční scény odpovídající své době.Třeba při fingované přestřelce jsem se musel smát.Nicméně hlavně výborné výkony ostatních hereckých kolegů (např.Scheider atd.),dělá z filmu víc než průměrné drama. ()

Drslw

Oprávnene zabudnutý film. (Je zaujímavé, že aj tí, čo sa im film v podstate vôbec nepáčil, dali 3 alebo 4 hviezdičky... :D ) ()

Tomas_313

Až po skončení filmu jsem pochopil pravé vyznění názvu, absolvovat těžkopádné vyprávění je totiž opravdu výkon hodný maratónce. Svou slávu si thriller Johna Schlesingera zasluhuje charakterními výkony a několika atmosférickými scénami, mezitím se ale odehrává rozvláčné utrpení. Polytématický příběh se plouživě dere kupředu a zprvu nesouvislé prvky postupně zapadají do promyšleného celku, jenže i výjimečné scény částečně vyznívají do prázdna díky šnečímu tempu. Kvalitně odvedená "žánrovka", která nemá valné šance oslovit mladší generace a spíš než jako legenda se profiluje jako příjemná nostalgická vzpomínka, díky které si jméno Schlesinger asociuji s povoláním uspávače hadů. 65% ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams