Září 1971. Spojené státy prohrávají válku ve Vietnamu. Roland Bozz je odveden a nastupuje do armády. Je to však neukázněný voják, který nerespektuje žádnou autoritu. Spřátelí se s dalším rekrutem, Jimem Paxtonem, ctižádostivým spisovatelem, který si své vojenské zkušenosti zaznamenává do deníku. Na rozdíl od Bozze se Paxton přihlásil dobrovolně. Po nástupu na výcvik jim velitel roty, kapitán Saunders, vysvětlí, že každý voják, který projde výcvikem ve Fort Polk, bude následně poslán do Vietnamu a že jakékoli jejich politické názory na válku, jsou irelevantní. Bozz má dobré znalosti vojenských předpisů a najde způsob, jak by se někteří vojáci mohli dostat z armády – například vojín Cantwell, protože má děti a ke všemu také postiženou manželku nebo vojín Mitre, nastoupil do armády, aby dokázal okolí svou mužnost, ale ukáže se, že je nervově labilní. Bozzovo přirozené vedoucí schopnosti a otevřenost vůči velení mu nakonec vynesou titul velitele čety. Je zde však i vojín Wilson, rasový fanatik a rozeštvávač, který ostatní neustále ponižuje. Bozz se s ním dostane do rvačky a snadno ho porazí, čímž si však vyslouží Wilsonovu neutuchající nenávist... (TV Nova)

ma2sko

Pohľad do mysle vojaka, ktorý všade nenájdete. K tomu obdivuhodná práca s kamerou a vychýrený režisér. Film hodný archívu. ()

andy60

Schumacher točí kvalitativně hodně nevyrovnané filmy. Tenhle určitě patří k těm lepším, ale Volný pád je ještě vyšší třída. Vojín Bozz je takový ten rebel, který má všechno na háku, vyzná se v různých právnických kličkách a dokonce pomáhá ostatním zbavit se vojenského mundůru. Frajer Luke mně přirostl k srdci více, ale i tak - dobrá práce. ()

karyon

Valecnym filmem bych to rozhodne nenazval. O valce si muzete nechat jenom zdat. Tohle je takova pripravka nebo spíš materska skolka pred valkou, na kterou ve filmu nedojde. Skoda, ze film ma tak prisernej, zprasenej ceskej dabing. Jeden z nejhorsich od dob opravare kominu Helmuta. ()

LUIGISde

Pecka film, Farell 100%tný, veľmi zaujímava kamera. Nahodou som to zapol na stvečke a nedalo sa to nedopozerať. Pribeh z vycvikoveho taburu vojkakov pred nasadením do vietnamu. Protikladný pohlad na to ako armáda domáže podnietiť psychopata v niektorých z nás a naopak, tí čo.maju noralny kompas spravne, si ho udržiavaju aj v tom najťažšom. ()

botka2

Za mě teda film o ničem, vydrzel jsem se dodivat s vypětím sil, ale nuda, o nic tam prakticky nejde, žádná akce, asi holt musím ještě dospět do takových filmů ()

1234Horymir

Konverzační psychologický film. Jestli jsem to dobře pochopil, tak to nebyli vojáci základní služby (ta byla v USA zrušena v roce 1973), ale přihlásili se do armády dobrovolně, rozumím tomu, že když zažili šikanu a vůbec vojenskou pakárnu, tak mnozí se snažili různými kličkami ze služby vyvázat. Rozumím i tomu, že v každém kolektivu jsou problémoví jedinci, ale hlava mi nebere, že by někdo namířil na druhého ostře nabitou zbraň, a neskočil by okamžitě v krimu, nebo alespoň (když by gumy nechtěli snížené prémie za mimořádnou událost) dotyčného nepřeřadili k nějaké pracovní jednotce (beze zbraně) ... ()