Gladiátor

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA / Velká Británie, 2000, 149 min (SE: 171 min)

Hezky se na to dívá, pokud se bojuje. Jakmile se přestane, radši posunuju k další akci, protože vydržet některé bláboly postav a zářezy do historie by mi mohly přivodit menší srdeční zástavu. Gladiátor má tedy z mého pohledu dvakrát štěstí. Tím prvním je úvodní bitva a boje v aréně, tím druhým jsou stejnou měrou Russel Crowe a Joaquin Phoenix, díky nimž jsou jejich postavy snesitelné. Nebýt toho, dost vážně bych uvažoval o odpadu. No a pak tu samozřejmě máme ještě nejkopírovanější píseň historických spektáklů - Now We Are Free. Ad don Corleone: SPQR: Senatus Populusque Romanus - Senát a lid římský - je oficiální název římského státu.(14.5.2007)

Film je to pěkně natočený, krásná výprava, triky i ta monumentální hudba.Je to i celkem velmi realistické (hlavně začátek) a napínavé.Ovšem je to poplatné popkultuře.Vím, že je ode mně naivní, čekat v dnešní době Bena Hura či Spartaka ale to co zde předvedl režisér ale hlavně scénárista je skutečně naivnější(a hloupější) než představa, že Zdeněk Troška natočí dobrou komedii.A to, že akademie ocenila scénář byť jen nominací mě přesvědčilo o tom že Oskar silně neznamená kritérium kvality.Když popřu naprosto ale naprosto hloupý konec zbývá mi jen jeden herec nade všechny.Kdo čeká, že zde napíšu RUSSELL CROWE... ten se příšerně plete.I ochotník z vesnice, kterou byste nenašli ani na mapě s nejmenším měřítkem, by zahrál jeho roli lépe a procítěněj.Na tomhle chlapovi je vidět, že to dělá jen a jen pro prachy a slávu.Ne, tím hercem o kterém je řeč je geniální JOAQUIN PHOENIX!! Ten si svou roli zbabělého otcovraha a císaře se záluskem na vlastní sestru tak neskutečně užívá, že je mi na zblití, že Crowe shrábl všechnu slávu a Joaquin je jen ten" grázl" z Gladiátora.Hanba všem.(3.10.2004)

Po prvním zhlédnutí jednoznačné zklamání. Jako velký Scottův fanoušek jsem čekal velký návrat Mistra. Což o to, vizuálně to bylo "scottovské" a také hudba byla monumentální. Ale plytkost scenáře nemile překvapila a stupidní dialogy tahaly za uši. A jako člověk, který se trochu zajímá o dějiny, jsem se musel mnohdy smát. Ale už jsem si zvykl. Přistoupil jsem na fakt, že to je obyčejná "popkorňárna", vizuálně je to bomba, Jaquin Phoenix je skvělý a tak pod čtyři * nepůjdu.(24.5.2002)

• - Gladiátor bol vôbec prvým filmom štúdia DreamWorks, ktorý vyšiel na double-disku DVD. (harryy)

• - Spoiler: Jedna z původních verzí scénáře nevylučovala sebevraždu Lucilly (Connie Nielsen). (FIBO)

• - Spoiler: Závěr filmu před tím, než došlo ke změnám ve scénáři, měl původně vypadat tak, že postava Proxima (Oliver Reed) v Koloseu zahrabe do země dřevěný meč, který symbolizoval získání svobody. (FIBO)