Gladiátor

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA / Velká Británie, 2000, 149 min (SE: 171 min)

Scénář: David Franzoni, John Logan, William Nicholson .. Na poprvé magicky uhrančivé!! Gladiátor byl totiž jeden z prvních filmů, které jsem viděl v tehdy nově zaváděném multiplexu Brno Olympia a dokázal vytěžit díky pořádnému obrazu a zejména pořádnému zvuku maximum. Ano, takové, že jsem této audiovizuální žranici zcela podlehl a na konci i ta slzička byla. Při opakovaných projekcích na DVD už jsem sice pátou hvězdičku obětoval, ale stále silný Ridley Scott nadstandard. 85%.(2.12.2006)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. A opravdu špičkově natočený skvost se skvělým Russellem Crowem v roli římského vojevůdce Maxima, kterého okolnosti smetly do role otroka a gladiátora, ale který se ani pak nevzdal pomsty. Mínusem je trocha patosu, plusem Zimmerova hudba. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8271-gladiator-gladiator/videa/(24.3.2009)

Ridley Scott se rozhodl oživit tradici výpravných historických "sandálových" snímků a ač z toho vyšla spíše taková antická pohádka, tak díky dokonalé výpravě, strhujícím akčním scénám, nádherné vizuální stránce, burácející hudbě Hanse Zimmera, skvostné režii a charismatickým hercům se mu to podařilo nadočekávání dobře. A to i navzdory podprůměrnému scénáři a takřka nulové historické věrohodnosti. ♫ Hodnocení OST: 4/5(29.1.2007)

Z pohledu historika - (Jen pro hnidopichy: Tento film mi byl promítnut na Dějepisné olympiádě! Neznám nic, co by se k této příležitosti hodilo méně. Marcus Aurelius: udušen Commodem! S něčím tak nesmyslným jsem se nesetkal ani v té nejlacinnější brožurce. Film se nám doslova vysmívá do tváře. Ať už svými vlastními provinciemi, nesmyslnými obyčeji nebo způsoby boje. Jedna věc mě ale vyděsila na nejvyšší možnou míru. Bohužel (či bohudík) jsem jej neviděl v originále, a proto nevím, zda se teď neobouvám pouze do diletantského dabingu. To, co mi celou dobu drásalo nervy, bylo oslovení ŠPANĚLI! Co to má znamenat? Samotný název Španělsko se začal používat až někdy po sjednocení Aragonie s Kastilií (po roce 1479). Tak co má toto jméno co pohledávat v období více než o tisíc let starším? Jsou snad všichni diváci tak pitomí?) Proti vizuální, hudební a koneckonců i herecké stránce filmu protestovat nemohu.(9.10.2004)

V základu béčko srovnatelné s Arnieho Komandem a tuctem jemu podobných, jenže v tomhle případě opředené výbornou politickou a zároveň i osobní linií, vybavené spoustou dialogů, z nichž doslova mrazí, a od začátku do konce brilantně natočené mistrem Scottem, jenž by v tehdejší formě povýšil i kravské lejno na věc hodnou Oscarů. Plus nezapomenutelný Crowe. P.S.: Extended Cut je ještě lepší.(13.9.2009)

• - Russell Crowe (Maximus) po natáčaní priznal, že nevie strieľať z luku. (tommy187)

• - Spoiler: Pod mrtvým Maximem (Russell Crowe) je pod jeho hlavou vidět polštářek v barvě písku. (Armin82)

• - Pretoriánskou císařskou stráž hrálo v jedné samostatné scéně 84 komparzistů. (FIBO)