Gladiátor

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA / Velká Británie, 2000, 149 min (SE: 171 min)

"Máš slavné jméno. Musí nejdřív zabít tvé jméno, než zabije tebe." Chlapáctví, testosteron i pomstu mám ve filmu rád, i když nemám zdaleka tak velkého pinďoura, jako Maximus. Historické snímky se mé přízni až tolik netěší, ale tenhle kariérní pád generála Maxima mne bavil, stejně jako následné nastartování gladiátorské kariéry. Velkolepost tomuto snímku rozhodně upřít nemohu, stejně jako nečestný útok na slzné kanálky a tady pan generál ztrácí jednu hvězdu.(9.11.2015)

Tento film má vše, co takový žánr potřebuje, záporáka, kterému i po několika zhlédnutí mám chuť šlápnout na palec, hlavního hrdinu, který je sympaťák až na půdu, dobrý soundtrack, výbornou výpravu, napínavý a strhující příběh. Pro mě zatím druhý nejlepší film Ridleyho Scotta a oprávněné 5 hvězdičkové hodnocení…(20.2.2006)

"Chcem, aby ma mali za otca. Chcem si ich pritisnúť na hruď." - "Drahý cisár, už si pritískal na hruď nakazeného morom?" - "Nie, ale ešte raz ma prerušíš a ty si to vyskúšaš." GLADIÁTOR nie je zlý film. Má strhujúce akčné scény, pestrú škálu zvierat (hyena, kôň, tiger), typicky silnú scottovskú audiovizuálnu stránku, špinavú charizmu drsného Austrálčana Russella Crowea... a to je všetko. Snímka trpí nevyváženým tempom; 149 minút len preto, že sa to na hollywoodsky epos vraj patrí. Pritom dej je naťahovaný a takmer nič sa v ňom nedeje (druhá polovica je navyše - kvôli nečakanej smrti Olivera Reeda - chaoticky zostrihaná). GLADIÁTOR zároveň dopláca na plytký príbeh (na začiatku nakrúcania nebolo hotových ani dvadsať strán scenára), fádneho zloducha (Joaquina Phoenixa zbožňujem, ale toto mu nevyšlo) a vôbec: herecké výkony sú nepriamoúmerné vysokému kreditu svojich hereckých predstaviteľov (Richard Harris, Derek Jacobi). K tomu patetické uslzené trápne dialógy, nemastné neslané špeciálne efekty, nechtiac smiešne scény (Russell Crowe, slintavo olizujúci špinavé nohy obesenca)... a to vôbec neriešim "historické fakty". Ako TOTO mohlo získať 12 nominácií na Oscara, človeče? Kino Považan 2000(24.12.2004)

|| Scenár: David Franzoni, John Logan, William Nicholson / Story by David Franzoni | Hudba: Hans Zimmer, Klaus Badelt, Lisa Gerrard | Produkcia: Douglas Wick, David Franzoni, Branko Lustig | Distribúcia: DreamWorks (USA), Universal Studios (non-USA) | Štúdio: Scott Free Productions, Red Wagon Entertainment | Rozpočet: 103 miliónov $ | Tržby: 457,640,427 $ || ,,Stojí vůbec Řím za lidský život?,, V tomto filmu tomu tak bylo. Russell Crowe, Joaquin Phoenix, réžia Ridleyho Scotta, a hudba samá spojuje niečo, kôli čomu sa filmy oplatí robiť a pozerať. Premňa jednoznačne najlepší historický film všetkých čias spolu s Gibsonovým Braveheart-om. A Rím bol taký krásny, že namiesto Maxima by som bol s tými légiami prebral moc natrvalo! Keby mu to scenár dovolil aspoň na 20 minút :)(9.12.2006)

Skoro až klasický hollywoodský velkofilm se vším, co k tomu patří. Nic víc, nic míň a stačí to.(2.6.2003)

• - Jakmile zavolal Oliveru Reedovi jeho agent, aby mu sdělil, že ho Ridley Scott chce obsadit do filmu, tak si Reed nechal poslat scénář. Poté, co rozlepil obálku, ve které byla zmínka, že zaslání scénáře nepředstavuje oficiální nabídku, tak se jím Reed přestal úplně zabývat. Až následné další telefonáty a domluvy za předem stanovených podmínek Olivera Reeda vyústily v jeho účast ve filmu. (FIBO)

• - Některé scény z Kolosea byly natočeny v tuniském amfiteátru v El-Jem, turisticky hojně navštěvovaném místě. (Chegi)

• - Stavba filmového Kolosea trvala 19 týdnů. (FIBO)