Gladiátor

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický

USA / Velká Británie, 2000, 149 min (SE: 171 min)

Oslava individuality v nefalšovaném sandálovém velkofilmu pod hlavičkou nezkrotného brita Ridleyho Scotta. Konečně jsem si mohl ozkoušet na vlastní kůži, jak asi před padesáti lety tehdejší diváci nevěřícně zírali na Ben Hura. Obdobně jsem vzhlížel i na Gladiátora. Ridley Scott natočil Biják s velký B aniž by se za to musel jakýmkoliv způsobem stydět.(9.1.2004)

"Chcem, aby ma mali za otca. Chcem si ich pritisnúť na hruď." - "Drahý cisár, už si pritískal na hruď nakazeného morom?" - "Nie, ale ešte raz ma prerušíš a ty si to vyskúšaš." GLADIÁTOR nie je zlý film. Má strhujúce akčné scény, pestrú škálu zvierat (hyena, kôň, tiger), typicky silnú scottovskú audiovizuálnu stránku, špinavú charizmu drsného Austrálčana Russella Crowea... a to je všetko. Snímka trpí nevyváženým tempom; 149 minút len preto, že sa to na hollywoodsky epos vraj patrí. Pritom dej je naťahovaný a takmer nič sa v ňom nedeje (druhá polovica je navyše - kvôli nečakanej smrti Olivera Reeda - chaoticky zostrihaná). GLADIÁTOR zároveň dopláca na plytký príbeh (na začiatku nakrúcania nebolo hotových ani dvadsať strán scenára), fádneho zloducha (Joaquina Phoenixa zbožňujem, ale toto mu nevyšlo) a vôbec: herecké výkony sú nepriamoúmerné vysokému kreditu svojich hereckých predstaviteľov (Richard Harris, Derek Jacobi). K tomu patetické uslzené trápne dialógy, nemastné neslané špeciálne efekty, nechtiac smiešne scény (Russell Crowe, slintavo olizujúci špinavé nohy obesenca)... a to vôbec neriešim "historické fakty". Ako TOTO mohlo získať 12 nominácií na Oscara, človeče? Kino Považan 2000(24.12.2004)

• Subjektiv

Ridley Scott, toť převeliký stratég. Zatouží-li po Oscaru či množství peněz, hned přesně ví, kde třeba slevit ze standardů uměleckých, kam vstrčit patos ve formě nezdolného hrdinství a kam patos ve formě plačtivého dojetí. Prostinký příběh o pomstě a zradě koncipuje spíše jako rozvrh výletu po různých lokacích, v nichž se odehrávají souboje a které naplňují představu co největšího počtu lidí o nich. Afrika tak vypadá jako půl Řím a půl Arábie a ostatní místa jsou na tom nejinak. Postavy jsou od prvních okamžiků zařaditelné do škatulek dobro a zlo, protagonista neustále vykládá o své touze navrátit se k rodince, abychom pochopili, že když mu ji vybijou, tak se fakticky musí pomstít. Ba i jediný záběr, který zaváněl něčím netradičním - Maximovu snovou vizi - ke konci Ridley Scott poníží na tu nejkýčovitější touhu po domově. Tolik oslavovaná Zimmerova hudba mi přišla nakradená od vážnohudebních klasiků.(19.12.2010)

Není lepšího filmu, který by mě dokázal citově vydřít až na morek. Gladiátor to dokázal. A zřejmě bude jediný. Od té doby jsem totiž viděl hodně filmů, ale žádný mě nedokázal rozbrečet. Kdo za to může? Především výborní herci v čele se samotným Maximem Legatem. Dále výborné dialogy. Přesně takové, jaké jsem chtěl slyšet. O to více jsem se tedy těšil na pomstu, která následovala. Krásnější a upřímnější jsem totiž ještě neviděl. Jenže i přesto všecko by tenhle film byl obyčejnou historickou fikcí, kdyby se do ní nepřimíchala absolutně geniální hudba. Co z toho vyplývá? Že to je v mém srdci jednoduše nejlepší film, který jsem měl tu čest kdy vidět. Má to všecko poskládané tak, jak bych si to představoval a přál. Škoda jen, že nedokážu napsat hezčí komentář, protože kdybych to uměl, tak tenhle film by si ho zasloužil. Stejně tak kritiky si smlsly. To je taky jeden z důvodů, proč je AŽ 129. film v žebříčku nejlepších. Někteří lidé totiž nesnesou takovéhle guláše do historických událostí. Jenže si neuvědomujou, že film byl vždy točený pro zábavu, a ne pro to, ukázat, jak to tenkrát bylo. Ale budiž. U mě je to jasné.(29.5.2010)

„Jmenuji se Maximus Decimus Meridius, velitel severních armád, generál legií Felixu, věrný sluha skutečného císaře Marca Aurelia. Otec zavražděného syna, manžel zavražděné ženy. A své pomsty dosáhnu, ať už v tomto životě, nebo v příštím." I love that.(8.10.2006)