Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

Miller

Tento film mi doporučil můj nejlepší kamarád, Circumscriptor, a tímto mu chci velmi poděkovat. Film je to vskutku vydařený, se skvělou sedmdesátkovou kamerou (mnohem lepší než dnešní digitalní 4K kamery, které naprosto odrazují pocit toho, že se člověk kouká na film), výtečnou jazzovou hudbou, velmi podařeným střihem (aneb, blackening's not dead), ale i jinými kvalitami, ale kdybych je měl všechny vyjmenovat, jednalo by se o zbytečně dlouhý komentář). Dalšími nespornými výhodami je herecký úm pána Eastwooda, který nahání velmi podařeně zahranou postavu, kterou hraje Andrew Robinson; výborný scénář, který naprosto nahrává libertariánským narážkám Clinta Eastwooda; režie Dona Siegela, který naprosto výborně zpracovává a plně využívá potencionálu postavy i herce. Film má několik výtečných scén, ovšem nejvíce mi v hlavě asi uvízla scéna s "hnědým fórem" a prostřelením nohy a legendární hláškou "Přesně vím, nad čím přemýšlíš - vystřelil pětkrát nebo šestkrát? - ovšem, být tebou, tak to nezkouším. Není to o tom, jestli jsem vystřílel náboje, ale o tom, jestli to chceš risknout, protože tenhle kanon, to je Magnum 44". Ovšem, nahánění ostentomorfoidního vraha v parku je též naprosto výborná scéna s obrovským napětím. Ex TOPka. ()

J.F.B.

"I know what you're thinking. 'Did he fire six shots or only five'? Well, to tell you the truth, in all this excitement, I kind of lost track myself. But being this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off... you've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do you, punk?" Jaký jiný citát mohu použít u podle mne jedné z nejlepších kriminálek (nejen) 70. let, než tento? S výtečnou atmosférou horkého San Francisca, šíleným zločincem, právní byrokracií a pravděpodobně mým nejoblíbenějším filmovým/seriálovým policistou (ovšem Harry se o tu nejvyšší příčku tak trochu dělí s Rustem...). Díky Drsnému Harrymu (a samozřejmě Muži beze jména) se Clint Eastwood stal jedním z mých nejoblíbenějších herců, stejně tak jako tento snímek sám – na čemž má také velkou zásluhu hudba Lalo Schifrina (♪♫/♪♫) a v neposlední řadě i režisér Don Siegel. A jako bonus se v něm skvěle dá praktikovat carspotting... ()

SpaceOdyseus

Dalsi z kousku nad kterymi se tarantino rozpliva v jeho knize Cinema Speculation. A jsem moc rad, ze me dokopal konecne si to pustit. Opravdu jsem si uzil tuhle hrubozrnou kriminalku se skvelym Clintem a jeste lepsim Robinsonem. Je to drsny, spinave a podvratne. A tak to mam rad. ()

Lionheart

Myslím, že to byl první film s Clintem, který jsem měl tu čest vidět. Od té doby jsem sice ušel "dlouhou filmovou cestu", ale stále považuju tento thriller za špičku žánru. ()

jasiska

Kebyže dnes spraví niekto takýto film, tak by bol asi na smiech. Ale vo svojej dobe bol Dirty Harry unikát a to jeho "You've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well, do you, punk?" je nesmrteľné... ()

Dyas

Na celém filmu je dobrý tak akorát hláškující Eastwood. Film nenabídl pořádné napětí ani moji celou pozornost, ale musím uznat, že akce na tu dobu dobrá a realistická. Magnum Force je lepší, co víc dodat? ()

Lefty86

Já jsem dlouho přemýšlel jestli nedát plný počet, ale já zřídkakdy dávám odpad a zrovna tak plnou palbu. Drsný Harry je výborný film. Dám mu 90%. Eastwood v roli Callahana který se s nikým a ničím nesere výborný a scéna kdy stojí na mostě byla parádní. Pořád se s vrahem chtěli vypořádávat podle předpisů tak to vzal do svých rukou a udělal to po svém. ()

IvoB

Ačkoliv se jedná o poměrně jednoduchou, přímočarou akční kriminálku, nelze filmu upřít slušný spád. Zdařile buduje určité napětí a atmosféru. Akční scény šlapou jak mají, hlavně když je v hlavním obsazení Clint Eastwood, jehož prostřednictvím je hlavní postava opět neskutečně cool. I hlavní záporák je správně vyšinutej. Není se o čem bavit – velmi slušná klasika – 8/10 ()

Eldoth

Kritikou zdrcený za přílišnou brutalitu, diváky milovaný, takový je Drsný Harry. Který po uvedení do kin prudce zvedl prodejnost zbraní. Eastwoodovi padla role přímo na tělo, samotářský polda který se s nikým moc " nesere " a pro ránu nejde daleko je typickým filmovým znakem 70. a 80. let. Takový malý kult. ()

Bucounit

Tak som sa konečne dostal k Drsnému Harrymu aj ja a bol som spokojnejší viac ako som čakal hlavne v prvej polovici potom to už bolo dosť naťahované ale ostatok skvelý. Clint je megadrsňák ktorý s hot-dogom v ústach zachráni banku pred lúpežou, hláškuje v každej druhej vete a kopa dalších vecí. Záporak je jeden z najodpornejších parchantov ktorý keby sa dostal hocikomu do ruky tak by ho musel rozrezať na 10 častí, aspoň ja by som to musel spraviť. ()

Zombi

Drsný Harry, klasika. Další díly mají větší bodycount, ale tenhle byl první a s realističtějším scénářem, navíc se u tohoto filmu zřejmě inspirovala řada dalších akčních a krimi klasik. Vlastně je zpětně vidět, že Siegel s Eastwoodem spustili v žánru určitou revoluci, která se v následujích letech až desetiletích změnila v evoluci. ()

gumolit

Teraz rozmýšlam koľko dám hviezdičiek pravdu povediac na rozume mám asi šesť ale nie som si istý takže musím dať len pať :-))Klasika Dirty Harry je proste Dirty :-) ()

Mikino00

Čekal jsem drsného Clinta, toho jsem dostal, a navíc nečekaně i kritiku systému a zákonů, které ho tvoří. Potřebovali bychom taky pár Callahanů. Některé hlášky jsou prostě nezapomenutelné. ()

kamigava

Na Clinta Eastwooda je to opět dobrá role i dobrý film. Svoje charisma má pořád na vysoké laťce. Vypadá v roli neohroženého kriminalisty fakt drsně. Bez Clinta a jeho hlášek by ten film nebyl tak povedený. Hezky to okrášluje sarkasmmem a nejednoznačnými odpověďmi. Námět zní zajímavě, ale to vyšetřování nemělo moc velkou zápletku. Byl to holý lov kočky a myši. Pár zvratů se sice událo, ale divákovi už je to stejně jedno, protože film zásadně nezvrátí. Ten psychopat je opravdu vychytralý, že se nechá na konci za prachy zmlátit, aby to mohl Herrymu oplatit. Byl to ale pěkný darebák, že si tak zdlouhavě nechá přinést výkupné, ale stejně nic nesplnil. Nenudil jsem se, ale čekal jsem větší akci a spád. Hodnotím film jako zlatý střed. ()

Milky.

Plné hodnocení určitě ne, jednak na mě film působil až příliš televizně, druhak mě iritoval herec záporáka svým debilním xichtěním a přehráváním. Už za ty grimasy zasloužil kulku. Film ale perfektně poukazuje na přebujelý právní systém a připosranost byrokratických límečků. ()

geimz

Rola ako ušitá Eastwoodovi na telo, ktorý si to užíva a hláškuje jedna báseň. Bohužiaľ zbytok filmu skrz-naskrz priemer, ktorý nevie dnes už príliš zaujať. ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)