Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

castor

Metody inspektora Callahana, který je mezi kolegy i gangstery neoblíbený a známý jako Drsný Harry, se při usvědčování zločinců velmi často pohybují na hraně legálních postupů. Jemu je to však jedno, protože v ulicích San Franciska (kde se Eastwood mimochodem narodil) má s lumpy dlouho otevřený účet. Možná právě proto si akční kousek Dona Siegela získal takový ohlas publika. Jenže ony metody pomohou propustit zabijáka, který ve městě odkrouhl na potkání několik nevinných lidí. Snímek nicméně i přes potlesk diváků sklidil tvrdou kritiku, kterak není dobré ukazovat a vyzývat k řešení sporů po svém. Má totiž co říct o znepokojujících věcech týkajících se práva. Nekonvenčním způsobem se vyjadřoval k tehdejším aktuálním otázkám, a ať jsou závěry jakékoliv, akční kousek s tímhle samorostlým policajtem je solidní ukázkou řemesla se super hudbou, slušným záporákem Andrew Robinsonem i lehce zklamavším závěrem. ()

ClintEastwood

Tento film mě kdysi blíže přivedl k Eastwoodovi, takže mu nepochybně náleží pět hvězd, mé veliké uznání a čestné místo v osobní síni slávy. Clint, v černých brýlích, jako namyšlený superpolicajt, který žvýká hot dog a jen tak si při tom postřílí několik negrů (to natočit dnes?!), přesně tak ho mám nejradši. I díky jeho suchým hláškám. Drsný Harry je kriminální old-school thriller ze začátku 70. let, který byl ve své době považován za velmi brutální a násilný, ale přesto se dočkal ještě čtyřech kvalitních pokračování. V neposlední řadě je důležité zmínit, že Harry učinil prvotřídní filmovou hvězdu z Clinta Eastwooda a ovlivnil spoustu akčních či kriminálních snímků natočených poté. A co víc, čerpá se z něho prakticky dodnes. Nehynoucí krimi klasika. ()

*CARNIFEX*

V 70’tkách to musela byť bomba. Teraz už na mňa tento snímok pôsobí tak hlúpo, že neviem či mám plakať, alebo sa smiať, pričom túto údajnú kultovku mile rád prirovnám ku gólu nožničkami z offsajdu. V prvom momente je z neho človek ohúrený, no nakoniec zistí, že vlastne nemá žiadnu výpovednú hodnotu 🤷‍♂️ Ja síce nemôžem povedať, že by ma “Drsný Harry” vďaka myšlienke o žandárovi bez pravidiel vyslovene nebavil, no tieto za vlasy pritiahnuté fajtovačky, bez štipky logiky a zdravého rozumu, rozhodne nie sú moja silná doména. Z celého snímku si budem pamätať akurát tak scénu so školským autobusom počas cesty, nič viac, nič menej. Raz a dosť - tretia (doslova) na hrane. ()

D.Moore

Kde by byli všichni na šéfy kašlající detektivové bez Harryho Callahana? A kým by se inspiroval Bruce Willis pro Smrtonosnou past nebýt chlapíka v saku, který střílí padouchy čtyřiačtyřicítkou a ještě jim přitom nadává? "Vím na co myslíš, hajzle. Vystřelil šestkrát nebo jen pětkrát? Abych pravdu řekl, v tom fofru jsem to nestačil počítat..." Klasika klasik, která neomrzí a časem zraje a zlátne. Eastwood je bůh, Siegel je bůh, Schifrin je bůh... ()

MM_Ramone

Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia prišiel americký herec Clint Eastwood na to, že je na čase, aby sa vymanil zo škatuľky westernových hrdinov, ktorá mu začala pomaly prisychať. Preto zameral svoje pištoľnícke kvality do vtedy súčastnej doby. Štylizoval sa do úlohy nekompromisného policajného inšpektora Harryho Callahana z oddelenia vrážd, ktorý sa spolu so svojim mexickým parťákom Chico Gonzálezom, vydá po stope zákerného teroristu, ostreľovača, ktorý zabíja obyvateľov San Francisca. Z Clinta Eastwooda sa stal "Drsný Harry" (Dirty Harry). Táto rola mu sadla ako ušitá na mieru. Stala sa jednou z nezabudnuteľných, kultových pištoľníckych úloh tohto jedinečného, charizmatického herca. "Drsný Harry" je drsný päťhviezdičkový kriminálny thriller. Americká filmová krimi klasika. ***** ()

PinokKio

Drsnej Harry. Polda, kterej nejdřív střílí a až teprv pak se ptá. Autorita je pro něj absolutně neznámý slovo, takže je mu šum a fuk, pokud se komukoliv z nadřízenejch nelíbí jeho pistolnický umění. Ale rozhodně ho dokáže vytočit, když grázly, který se mu připletou do cesty a maj to štěstí, že neputujou rovnou na pitevnu, někdo pustí z basy na svobodu. To se v něm pak krve nedořezá a stane se z něj pověstná osina v p*deli, která už jen čeká na vhodnou chvilku vytáhnout na světlo boží svůj Magnum, aby si s ním trošku pohrál .. ()

Spooner

Film s jedním z nejdrsnějších a nejchytřejší detektivů, který díky svému až realistickému pojetí získává čím dál větší lesk a jako jeden z mála filmů 70. let vůbec nestárne. ()

Wacoslav1

K certu se vsema kecama o rasismu sovinismu a policejni brutalite dnes uz ten film nema takovy efekt ale dokazu si predstavit ze ve sve dobe zpusobil pozdvizeni Eastwood je zkratka frajer co se s tim nemaze a ten mladej talentovanej psychopat Robinson je sice snazivej ale na Harryho Callahana se proste a jednoduse nechyta libova drsna kriminalka a taky zacatek uspesne serie ()

gogo76

Stará klasika s C. Eastwoodom, ktorú som si po rokoch opäť rád pripomenul. San Francisco je nutné vyčistiť a k tomu je potrebný presne tento typ policajta-drsňáka s veľkou búchačkou. "Viem o čom premýšľaš..Vystrelil som päť či šesť krát. Vieš, v tom zmätku som spanikáril aj ja a úprimne neviem. Mal by si sa skôr spýtať, budem mať šťastie? ". 80% ()

Davies182

I po skoro padesáti letech správně drsná oldschool nadčasová kriminálka. Tady se zub času fakt podepisuje blbě, šlape to celou dobu jak dobře namazanej stroj. ()

Reiniš

Clint Eastwood a jeho Magnum.44 jsou zatraceně cool.Tenhle film je prostě Klasika žánru.Škoda, že podobné filmy se dnes už moc nevidí... ()

Xmilden

Miluju Harryho "punk". Tohle slovo od nikoho jiného tak skvěle nevyzní. "Vím, na co myslíš. Vystřelil šestkrát, nebo jen pětkrát? Abych pravdu řekl, sám jsem v tom rozrušení zapomněl. Jenže tohle je Magnum 44, nejlepší pistole na světě, která by ti rozstřílela hlavu na cucky. Radši se sám sebe zeptej: "Je dnes můj šťastný den?" Je nebo ne, hajzle? ... Těžko říct jestli je v této sérii lepší 1. nebo 2. díl. Mě osobně se líbily oba, přesto každý z nich je jiný. PS: Docela mě před začátkem filmu zajímalo, když je dneska doba remaků, jestli by bylo možné natočit i remake tohodle. Můj názor: Lidi ani to nezkoušejte! 80% ()

Tom_Lachtan

Tenhle film stojí na Kameném gezichtu páně Eastwooda a na kovovém výrazu, co patří Magnum 44. To samo o sobě by stačilo na slušný film i kdyby jeho děj byl o výrobě druhé největší zelné placky, co kdy někdo ve Wisconsinu vyrobil. Po pravě, scénář tu není příliš propracovaný a co dělá Drsného Harryho v mých očích zvláštního, je krásně psychopatický padouch, herecky krásně zvládnutý. Bez něj by to byla docela obyčejná kriminálka, kde je detektiv sice charismatickej, ale vpodstatě hrozně nesympatickej. Howgh. ()

lesumir

Clint Eastwood je sice těžkej frajer a tvrďák, ale ten debilní a utopickej příběh mi naprosto pokazil náladu. A kdybych Škorpiona někdy potkal, tak bych ho zkopal, pořezal a utrhl hlavu nejen za to, co udělal ale i za to, jak se debilně tvářil! ()

LiVentura

Celá série pěti "Callahanovských" filmů je prostě dokonalá, on, jako vzor statečného svérázného tvrdého poldy a jeho nepřátelé, jako obraz tehdejší a i dnešní kazící se společnosti.... "Pistolník moderní doby". To je Harry Callahan. ()

kinej

Vytýkat tomuto filmu jeho fašizující sklony je hloupé. Vždyť je to sakra jen film. Řekl bych, že uctivého zacházení s násilníky je v reálném životě až až, tak proč neulevit fantazii, alespoň na filmovém plátně. Naopak mi ve filmu chybělo víc takového přímočarého jednání. Navíc, jak čas běží, je inspektor Callahan jen slabým odvarem následujících drsoňů. Když už bych chtěl filmu něco vytýkat, zaměřil bych se spíše na kvalitativní, než pseudomorální kritéria, třeba místy drhnoucí scénář, či ne úplně vychytanou kameru. Ale Callahan je v podání Eastwooda, tak zajímavá postava, že dokáže tyto drobné nedostatky překlenout. ()

cheyene

Precizní atmosféra 70. let v americkém San Francisku a sympatický svéráz Clint Eastwood za tónů dobré hudby řeší celkem zajímavý a napínavý příběh, který však má řadu slabin v podobě nelogického chování policistů. Tato skutečnost mi nedovoluje jinak solidní podívané dát plný počet hvězdiček. ()

paascha

Velmi zásadní stavební kámen mého názoru na barevné menšiny, pouliční partičky a šmejdy všeho druhu:-))) ()

Fiftis

Trúfam si povedať že film by mal úspech aj bez Clinta Eastwooda, hoci mal za sebou westernovky tak z neho hviezda stále ešte nebola. Pretože tu nejde ani tak o herecké výkony ako skôr o príbeh, v tom čase musel naháňať obrovský strach a veľké pobúrenie. Vôbec sa nečudujem, že vo svojej dobe bola postava v podaní charizmatického a sympatického Clinta Eastwooda tak populárna. Dokonca si vyslúžila ďalšie pokračovanie série. Veľkou zaujímavosťou je, že takmer od začiatku poznáme vrahovu podobu. To vo filmoch tohto typu nebýva tak často. Na to, že tomuto snímku je už veľa rokov, nestratil takmer nič zo svojej údernosti a pokojne sa na neho bez väčších výhrad dá pozerať aj dnes. ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)